Німеччина готова закупити та передати Patriot Україні, – Пісторіус

Джерело: Tagesschau
4 червня під час засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн” міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус запевнив у подальшій підтримці України з боку західних партнерів, зокрема у зміцненні системи протиповітряної оборони.
Пісторіус зауважив, що Німеччина передала Україні чверть своїх систем Patriot і тому не в змозі дати більше.
Але ми звертаємося до Сполучених Штатів Америки та інших союзників, щоб вони надали системи Patriot або аналогічні системи. Ми також запропонували розглянути можливість оплати системи, яка буде надана, просто тому, що зараз важлива швидкість, і чекати на поставки від виробника ми не можемо, це займає надто багато часу, – зазначив Пісторіус перед початком засідання, спілкуючись з журналістами, повідомляє Укрінформ.
Нині ФРН виступить ініціатором оновленої міжнародної програми Immediate Action on Air Defense, котра має на меті як зміцнення наявної ППО, так і забезпечення її стабільної підтримки у майбутньому. Підтримати нову ініціативу вже готові Бельгія, Естонія, Італія, Швеція та Туреччина.
Глава німецького відомства зазначив, що окрему увагу приділятимуть посиленню спроможностей українського війська в сфері радіоелектронної боротьби. Мова, зокрема, про розвиток засобів захисту комунікацій, системи розвідки, а також можливостей з перехоплення та придушення російських каналів зв’язку і протидії дронам.
Міністр окремо прокоментував нещодавні удари Збройних сил України по російських військових аеродромах у глибокому тилу, котрі призвели до знищення літаків. Він назвав це “вражаючим ударом”, поставивши нарівні з атакою на Кримський міст.
Раніше стало відомо, що західні союзники України ведуть переговори про постачання додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot і прагнуть досягти домовленості до саміту НАТО, котрий відбудеться наприкінці червня, поінформувало обізнане джерело.
За даними аналітиків Defence Express, станом на квітень в Україні було сім боєздатних систем Patriot. Президент Володимир Зеленський у квітні заявив в інтерв’ю CBS News, що Україна готова купити щонайменше десять американських ЗРК Patriot, котрі критично важливі для перехоплення російських балістичних ракет.
За словами джерела, США і Греція розглядалися як потенційні постачальники. Однак Афіни згодом публічно спростували свою участь у плані. Греція, котра вже спорядила Україні тисячі ракет, БМП, боєприпаси та інше озброєння, неодноразово пояснювала, що не може надати ЗРК через загрозу власній обороноздатності на тлі напружених відносин із Туреччиною.
Водночас, за інформацією The New York Times, США планують передати Україні один комплекс Patriot, наразі дислокований в Ізраїлі — після технічного обслуговування. У публікації також зазначається, що союзники обговорюють логістику можливої передачі ще однієї системи від Німеччини або Греції.
Зеленський, за словами джерел, також обговорив питання систем ППО з Дональдом Трампом під час неофіційної зустрічі на церемонії поховання Папи Франциска. Президент назвав це “найкращою зустріччю” з Трампом за весь час.
Своєю чергою, Сполучені Штати знову тиснуть на Грецію, аби країна передала Україні свої системи ППО Patriot, раніше розгорнуті в Саудівській Аравії.
Також США вимагають, щоб Греція залучила грецький фрегат до бойових операцій проти хуситів.
Окремо повідомляли, що у контексті посилення української протиповітряної оборони Греція може передати одну з двох своїх систем ППО Patriot PAC-3 Україні. За інформацією, це можливо за умови отримання конкретних “гарантій” безпеки від Сполучених Штатів Америки проти потенційної загрози з боку Туреччини, а також фінансових компенсацій.
Урядові джерела стверджують, що переговори про “гарантії” включають забезпечення безпеки Греції на час передачі системи та фінансову компенсацію у разі її пошкодження або знищення. США, за їхніми словами, зобов’язалися замінити пошкоджені системи новими, а також покрити витрати з великого пакета допомоги Україні, обсягом 61 мільярд доларів.
Зазначається, що аналогічна практика уже застосовувалась США при постачанні систем Patriot до Саудівської Аравії, де американські зусилля були спрямовані на швидке відновлення та активацію обладнання в умовах дефіциту запчастин.
- Греція планує продати США 32 винищувачі F-16, щоб їх модернізували й передали в Україну, повідомляє Al Jazeera з посиланням на свої джерела.
- Повітряні сили України розповіли про підрозділ, котрий нині працює із зенітним ракетним комплексом Patriot, забезпечуючи захист Києва та області від російських балістичних ракет.
- Всього за 1,5 місяця українські фахівці створили інноваційний захисний панцир для модулів управління зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) Patriot та Iris-T SLM. Ця розробка стала черговим кроком у зміцненні обороноздатності України, спрямованим на захист ключових елементів системи протиповітряної оборони від уламкових уражень.
19 червня парламент Латвії ухвалив закон “Про обмеження угод, що загрожують національній безпеці”, котрий забороняє громадянам Росії та Білорусі набувати у власність нерухомість на території країни.
За даними Politico, запланована зустріч голови Офісу президента України Андрія Єрмака з Держсекретарем Марко Рубіо була скасована в останній момент. Натомість вони лише випадково зустрілися у коридорах Білого дому.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак регулярно відвідує Вашингтон, однак, за даними Politico, викликає роздратування як у прихильників Дональда Трампа, так і у представників колишньої адміністрації Байдена.
У Києві під час російської атаки у ніч на 17 червня загинув громадянин США — волонтер Фред Гранді.
20 червня Рада Безпеки ООН проведе позачергове засідання на вимогу України через чергову масовану комбіновану атаку Росії.