Норвегія більш ніж удвічі збільшить допомогу Україні – до $7,8 млрд у 2025 році

Джерело: Reuters

Норвегія збільшить фінансову підтримку Україні більш ніж удвічі, а також наростить власні витрати на оборону, заявив прем’єр-міністр Йонас Гар Стьоре, зазначивши, що країна перебуває у найсерйознішій безпековій ситуації за минулі 80 років.

Парламент країни ухвалив рішення збільшити цьогорічний рівень допомоги Україні до 85 мільярдів норвезьких крон ($7,83 млрд), хоча у листопаді минулого року планувалося виділити 35 мільярдів крон.

Це рішення ухвалене на тлі того, що президент Дональд Трамп призупинив військову допомогу США Україні, що посилило занепокоєння серед європейських союзників щодо майбутнього підтримки Києва.

Норвегія має найбільший у світі суверенний фонд, активи якого становлять $1,8 трлн. Доходи країни від продажу газу Європі зросли після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, що створило тиск як усередині країни, так і на міжнародному рівні, щодо збільшення допомоги Києву.

Опозиційна Консервативна партія Норвегії підтримала збільшення фінансування та заявила, що подальше зростання допомоги можуть розглянути згодом цього року.

Українська делегація, присутня під час виступу прем’єра у парламенті, привітала рішення Норвегії.

Голова делегації Галина Михайлюк зауважила, що прем’єр-міністр Норвегії висловив ключові тези на підтримку України:

  • слабке перемир’я лише дасть РФ час для перегрупування, а не забезпечить тривалий мир;
  • Європа, зокрема Норвегія, повинна самостійно зміцнювати оборону та підтримку України;
  • Європейські країни координують спільний мирний план, що враховує інтереси України.

Володимир Кабаченко з партії “Батьківщина” наголосив, що Норвегія – єдина європейська країна, котра може фінансувати допомогу без залучення боргових коштів.

Якщо Норвегія хоче гарантувати безпеку власних громадян, єдине правильне рішення – це надати Україні гроші, і ми будемо воювати за Україну, Європу та Норвегію, – заявив Кабаченко (нардеп 9-го скликання).

Михайлюк запевнила Гара Стьоре, що надані кошти будуть використані якнайефективніше та подарувала йому трофей – уламок російського танка, знищеного під Ізюмом на Харківщині в серпні 2022 року завдяки норвезькій зброї.

Прем’єр Стьоре пообіцяв незабаром представити оновлений план оборонних витрат. Водночас обговорюється питання, наскільки Норвегія має збільшити підтримку України, зважаючи на скорочення американської допомоги та той факт, що сусідні Швеція та Данія вже збільшили власні внески.

У 2023 році надходження до суверенного фонду Норвегії від нафти та газу сягнули 1,1 трлн крон ($100 млрд), що майже втричі перевищує попередній рекорд 2008 року.

З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.

23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.

23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 23 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 124 боєзіткнення. 

Європейські служби безпеки дійшли висновку, що за серією підпалів посилок у логістичних центрах у Німеччині, Польщі та Великій Британії в липні 2024 року стоїть російське ГРУ. Інциденти розглядаються як частина масштабної диверсійної операції, спрямованої на дестабілізацію країн НАТО та випробування можливості атак на авіарейси до Північної Америки, мовиться у спільному журналістському розслідуванні німецьких медіакомпаній WDR та NDR, а також газети Süddeutsche Zeitung, повідомляє Tagesschau.