«Нова пошта» під час ремонту демонтувала мозаїку, номіновану на статус пам’ятки

Джерело: Ельміра Еттінгер/Facebook

У Вінниці компанія “Нова пошта” демонтувала мозаїку під час ремонту в новому відділенні №19 по вулиці Івана Дзюби. Як зауважила дослідниця архітектури та монументального мистецтва модернізму Ельміра Еттінгер, нині замість мозаїчного панно на ґанку тепер — зашита чорною вагонкою стіна.

Еттінгер додала, що на мозаїці радянського часу було зображено іноземних студентів через розташування поблизу медичного інституту.

Оце й ж історія наша, історія Вінниці. Це український стиль.  Бо не лише дівчинка в віночку і півник є українським стилем. А й те, як ми жили сорок років тому. Це українське монументальне мистецтво. І головне тут слово — українське, — наголосила дослідниця.

Тоді як дослідник архітектури й монументального мистецтва Дмитро Соловйов заявив, що “Нова пошта” знищила унікальну “мозаїку про мир, номіновану на статус пам’ятки монументального мистецтва”.

Нова Пошта, ви позиціонуєте себе як прогресивний та відповідальний бренд, але ваш підхід до історичної спадщини схожий на підхід вашого сусіда по Дзюби 4 — стрип-клубу “Мілорд”. 5 років тому вони знищили першу частину цього мозаїчного диптиху! Мозаїка “Мир” була включена в історико-мистецький нарис “Мозаїки Вінниці”, виданий Деп. культури Вінниці у 2022 році. А 10 грудня цього року консультативна рада при управлінні архітектури Вінницької області за підтримки науковців та громадських активістів номінувала цю мозаїку, разом із 44 іншими, на отримання статусу щойно виявлених пам’яток монументального мистецтва. Тобто вона мала стати офіційною пам’яткою! І власники знали про це, — заявив Соловйов.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Dmytro Soloviov (@ukrainianmodernism)

Своєю чергою, компанія підтвердила, що мозаїку демонтували.

Наразі це приміщення ми орендуємо. При проведенні переговорів із власником приміщення нас попросили демонтувати дану мозаїку, про що маємо офіційне підтвердження від власника про демонтаж та проведення ремонтних робіт, — пояснили у пресслужбі.

Натомість, повідомили у компанії, НП створить і розмістить на фасаді нову мозаїку в українській тематиці, розуміючи, “як важливо пам’ятати нашу історію”.

5 лютого президент США Дональд Трамп підписав раніше анонсований указ про заборону трансгендерним спортсменам брати участь у спортивних змаганнях серед дівчат і жінок.

Індія та Туреччина, котрі є найбільшими імпортерами російського вугілля після Китаю, різко скоротили його закупівлі у 2024 році. Згідно з інформацією Центру цінових індексів, постачання в Індію знизились на 37% порівняно з попереднім роком і становили 25 млн тонн, тоді як експорт до Туреччини зменшився ще більше — на 39%, до 14 млн тонн.

5 лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони, запровадивши санкції проти капітанів танкерів російського тіньового флоту. 

Туреччина провела третє випробування балістичної ракети Tayfun на узбережжі Чорного моря. Тест відбувся успішно. Ракеті вдалося подолати 500 км і вразити малорозмірну мішень в морській акваторії. 

Російські війська пізно ввечері 5 лютого здійснили обстріл Харкова. За попередніми даними, ворог вдарив безпілотником по ринку у Київському районі міста.