NYT: Під час пошуків військової допомоги політичні чвари в України викликають занепокоєння
Букви переклали статтю журналістки Карлотти Ґалл для New York Times.
Напруженість між українськими лідерами, зокрема між президентом Володимиром Зеленським і Головнокомандувачем ЗСУ, виникає в той момент, коли країна звертається за екстреною допомогою до Вашингтона.
Доки Україна спрямовує зовнішньополітичні зусилля на збільшення воєнної підтримки у війні з Росією, у критичний для країни момент виникли політичні суперечки.
Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний не ладнають. Мер Києва Віталій Кличко вважає, що Зеленський припустився помилки, не підготувавшись до війни. А лідеру опозиції Петру Порошенку в п’ятницю влада заблокувала виїзд у закордонну поїздку, яка, за його словами, була спрямована на лобіювання додаткової військової підтримки.
Політичні суперечки в Україні виникають у час вступу в другу зиму повномасштабної війни з Росією: громадськість готується до нових атак на міста та інфраструктуру, тим часом як війська ведуть запеклі бої на трьох фронтах.
Літній контрнаступ не зміг створити очікуваного прориву російської оборони на південно-східному фронті, і хоча українські війська досягли певного успіху на півдні та проти російських військово-морських сил у Чорному морі, вони зазнають постійних атак на сході.
У вівторок Зеленський планував пряме звернення до американських сенаторів, щоб нагадати їм, що поставлено на карту, якщо вони не зможуть швидко схвалити надзвичайну військову допомогу для його країни. Але несподівано сесію скасували. Це відбулося наступного дня після заяви офіційних осіб Білого дому, що у США скоро закінчаться гроші на відправку зброї в Україну.
Очолюваний Демократичною партією Сенат у середу візьме на голосування питання схвалення 61 мільярда доларів допомоги, орієнтованої на Україну, у межах пакету національної безпеки на суму 106 мільярдів доларів. Це все відбувається в умовах, коли республіканська підтримка фінансування військових зусиль України зменшується, а пакет екстреного фінансування застопорився в Конгресі.
Оскільки військова кампанія постає перед труднощами, наростає критика серед політичного керівництва України. Генерал Залужний, командувач ЗСУ, нещодавно написав, що війна зайшла в глухий кут і залишиться такою, якщо Україна не отримає більшої кількості та технологічно досконалішої військової техніки. Зеленський швидко розкритикував генерала і заперечив його слова про глухий кут.
Відтоді ходять чутки, що генерала Залужного замінять. Народна депутатка від партії “Слуга народу” Мар’яна Безугла, яка є заступницею голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки у Верховній Раді, неодноразово критикувала генерала Залужного у Facebook за провали в плануванні, навіть провела опитування, просячи людей проголосувати за його ймовірних наступників.
Напади на генерала Залужного, який має величезну популярність у Збройних силах, спонукали інших критикувати уряд та адміністрацію Зеленського, скаржачись на те, що президент втручається у військові рішення та звільняє командирів без консультації зі своїм військовим начальником.
Кличко, мер Києва та колишній чемпіон з боксу, висловив підтримку генералу Залужному в інтерв’ю цими вихідними, сказавши, що генерал мав рацію, коли говорив правду про ситуацію. Міський голова столиці словесно завдав удару Зеленському, сказавши, що падіння його рейтингу в опитуваннях громадської думки сталося через помилки, які він зробив, не підготувавшись до війни.
І Кличко, і Порошенко, які є політичними суперниками Зеленського, в основному приховали свої розбіжності після російського вторгнення в лютому минулого року. Але час від часу виникало суперництво, наприклад, коли Зеленський критикував мера за те, що він недостатньо підготував укриття, що мають захищати людей від прильотів в місті.
Порошенко розповів, що прийшов до президента в перші дні війни пропонувати примирення і допомогу. “Я йому сказав: “Я – не лідер опозиції, і ти більше не мій опонент”. Російські танки були за кілометри від мого офісу”, – сказав він.
За забороною на виїзд Порошенка, швидше за все, стояло особисте суперництво, сказав один аналітик, але зрештою Порошенко та Зеленський погодилися з необхідністю боротися з Росією та будувати союзи із Заходом. “Їхня співпраця неминуча”, – сказав аналітик Петро Бурковський, виконавчий директор некомерційного позапартійного аналітичного центру “Фонд “Демократичні ініціативи”.
“Для мене було несподіванкою і шоком, коли вони намагалися мене зупинити”, – сказав Порошенко в інтерв’ю в понеділок, через три дні після того, як йому завадили виїхати з України під час запланованої поїздки до Польщі, а потім – до Сполучених Штатів, для зустрічей в Конгресі та Пентагоні.
Але у відеозверненні він закликав політиків єднатися та припинити особисті нападки, які створили розбіжності в критичний для України час. “Перший хто програє від цього – це Україна, – сказав він, – бо ми підливаємо додаткове паливо скептикам щодо України”.
У пресслужбі СБУ заявили, що заблокували від’їзд Порошенка, щоб запобігти використанню його поїздки в пропагандистських цілях Росією. За інформацією відомства, Порошенко планував зустрітися з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, якого підозрюють у тісних зв’язках із Росією.
Порошенко заперечив намір зустрічі з Орбаном. Він сказав, що написав прем’єру Угорщини листа минулого місяця, але про зустріч не домовився. (Орбан є головною перешкодою для розгляду пакету європейської допомоги Україні).
Порошенко зазначив, що його заплановані зустрічі в Польщі та Сполучених Штатах є важливими для країни напередодні прийняття критичних рішень щодо підтримки України в США та Європі. “Це одні з найважливіших 10 днів в історії України”, – сказав він.
Попри негаразди, Олексій Гарань, професор порівняльної політології Національного університету Києво-Могилянської академії, сказав, що політиканство є ознакою працездатної демократії. “Україна залишається демократичною державою навіть в умовах воєнного стану, – сказав він. – Є опозиційні канали. Існує багато дискусій, дуже важливо мати це на увазі”. Він назвав блокування поїздки Порошенка “помилкою влади”.
Єгор Чернєв, народний депутат від партії Зеленського, сказав, що у Порошенка буде ще можливість подорожувати.
І хоча Чернєв, заступник голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, погоджувався, що припинення західної допомоги означатиме катастрофу для України, він відкинув те, що Порошенко може вплинути на стан справ. “Він дійсно знає багато людей, але немає доказів того, що вони до нього дослухаються”, – сказав він.
Порошенко, який довгий час підтримував прозахідну, проєвропейську траєкторію для України, сказав, що мав намір під час своєї поїздки лобіювати продовження зобов’язань перед Україною у її війні проти Росії.
Найважливішим, сказав Порошенко, було рішення, яке стоїть перед Конгресом щодо пакету фінансової та військової допомоги Україні, запропонованого адміністрацією Байдена. 5-й президент наголосив, що планував зустрітися зі спікером Палати представників Майком Джонсоном та іншими законодавцями-республіканцями, а також офіційними особами Пентагону.
За його словами, припинення життєво важливої військової допомоги становить загрозу існуванню України, оскільки вона зазнає нових нападів Росії.
“У нас на передовій надзвичайно не вистачає боєприпасів, і я знаю це безпосередньо від військових, – сказав він. – Зараз це питання існування України”.
Він прямо звернувся до американських членів Конгресу. “Будь ласка, не блокуйте допомогу Україні, – сказав він. – Не блокуйте здатність українців захищатися, тому що ми захищаємо весь вільний світ, включно зі США”.
Також він закликав українців і колег-політиків до єдності: “Припиніть нападати на Залужного, припиніть нападати на Зеленського, припиніть нападати на Порошенка і дійсно дійте ефективно заради єдності”.
- У медіапросторі вже не перший місяць підіймають тему протистояння президента Володимира Зеленського та Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Навколо цієї напруги, яка виникла ще у квітні 2022 року, чимало чуток, зокрема про зняття з посади Залужного.
- Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк запевнив, що конфлікту між Президентом України Володимиром Зеленським та Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним не існує.
Станом на 22:00 суботи, 16 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті збільшилась до 132. Ситуація на Покровському і Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля.
Протягом дня, 16 листопада, російські загарбники здійснили 50 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 91 вибух.
Лекцію міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського в університеті Лондона зірвали пропалестинські протестувальники саме тоді, коли він почав говорити про війну Росії в Україні.
Сьогодні 16 листопада, український письменник та поет, а зараз військовослужбовець Сергій Жадан провів літературні читання на підтримку українських енергетиків, які вже третій рік протистоять російському терору по енергетичній інфраструктурі.
За даними ЗМІ, Євросоюз розглядає можливість запровадження санкцій проти Китаю через те, що країна поставила Росії зброю для її використання проти України.