NYT повідомило, чому спецслужби РФ не зреагували на попередження США про теракти
Джерело: The New York Times
Сполучені Штати завчасно попередили Росію про загрозу терактів у Москві, однак спецслужби РФ не зреагували на це. У NYT вважають, що у Росії було кілька причин проігнорувати попередження США.
Перед тим, як опублікувати публічне попередження про загрозу терактів у столиці РФ, ЦРУ надіслала офіційним особам Росії приватні попередження.
У нападі взяла участь ІДІЛ-К, яка є відгалуженням Ісламської держави.
Американська розвідка уважно стежила за групою і вважала загрозу достовірною.
Однак за кілька днів до стрілянини президент РФ Володимир Путін зневажливо поставився до попереджень, назвавши їх відвертим шантажем і спробами “залякати та дестабілізувати наше суспільство”.
Через три дні після його виступу, ввечері 22 березня, озброєні особи увірвалися в “Крокус Сіті Холл” під Москвою та вбили щонайменше 143 осіб під час наймасовішого нападу в Росії за майже два десятиліття. ІДІЛ швидко взяла на себе відповідальність за напад, опублікувавши заяви, фото та відео.
Що зробило провал у безпеці, здавалося б, ще помітнішим, так це те, що за кілька днів до різанини російські служби безпеки також визнали внутрішню загрозу, яку представляє філіал Ісламської держави в Афганістані під назвою Ісламська держава Хорасан, або ІДІЛ-К.
Росія ідентифікувала чотирьох осіб, підозрюваних у скоєнні нападу, як вихідців з Таджикистану.
Тепер Путін і його поплічники вказують пальцем на Україну, намагаючись відвернути увагу від питання, яке було б центральним у будь-якій країні з незалежними ЗМІ та відкритими дебатами в її політиці: як величезний розвідувальний і правоохоронний апарат Росії, попри серйозні попередження, не змогли запобігти одному з найбільших терористичних нападів у країні за майже чверть століття перебування Путіна при владі?
Повна картина досі незрозуміла, і офіційні особи США та Європи, а також експерти з безпеки та боротьби з тероризмом наголошують, що навіть за найкращих обставин, маючи дуже специфічну інформацію та добре налагоджені служби безпеки, важко запобігти таємним міжнародним терористичним змовам.
Та, за словами фахівців, провал спецслужб РФ, найімовірніше, є причиною кількох факторів, головним серед яких є глибокий рівень недовіри як всередині російського істеблішменту безпеки, так і в його відносинах з іншими глобальними спецслужбами.
Це також свідчить про те, що Путін використовує спецслужби для політичних репресій всередині Росії та для атак по Україні і Заходу.
“Проблема полягає в тому, щоб справді мати можливість запобігти терористичним нападам, вам потрібна справді хороша та ефективна система обміну та збору розвідданих”, — сказав Андрій Солдатов, експерт з російської розвідки.
За його словами, потрібна довіра як всередині країни, так і з розвідками інших держав. А з цим у РФ проблеми.
За боротьбу з екстремізмом у Росії відповідає ФСБ. Та зараз, коли Путін посилив внутрішні репресії, у списку екстремістів РФ з’явилися представники ЛГБТ, свідки Єгови, ті, хто проти війни та інші критики Кремля.
Експерти з безпеки заявили, що розширення фокусу витрачало ресурси та відволікало увагу вищого керівництва.
До прикладу, очільник ФСБ дедалі активніше залучався до справ, далеких від боротьби з тероризмом. У 2020 році, за даними уряду США, він і його відділення ФСБ були причетні до отруєння Навального.
“Загалом ФСБ — це політична поліція, і як така вона відображає занепокоєння Кремля. Зараз владу найбільше хвилює політичне інакомислення та український саботаж, тому вони є пріоритетними для ФСБ”, — сказав Марк Галеотті, фахівець з операцій безпеки Росії та старший науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб у Лондоні.
Росія є одним із головних військових прихильників противників “Ісламської держави” на Близькому Сході, включаючи сирійського Башара Асада, що робить російські інтереси основною мішенню ісламістської екстремістської групи. Але, як сказав один представник європейської безпеки, росіяни переслідували “фіктивні загрози”, а не реальні.
Попри все, у США та Європі запевняють, що російські спецслужби, які стежать за ісламістськими екстремістами, мають свій підрозділ у ФСБ, який надійно укомплектований.
Нездатність запобігти атаці, ймовірно, була результатом комбінації інших факторів, включаючи втому після “особливої пильності” в період перед недавніми президентськими виборами в Росії , сказав представник європейської служби безпеки, який відстежує діяльність російських спецслужб.
Також є докази того, що цього місяця російська влада дійсно зреагувала на попередження, принаймні спочатку.
7 березня, наступного дня після того, як ЦРУ винесло приватне попередження росіянам, ФСБ оголосила, що вона вбила двох казахів на південний захід від Москви, під час зриву змови ІДІЛ-К щодо синагоги в столиці. Представники США вважали, що рейд, можливо, є ознакою того, що російська влада починає діяти.
Йосип Пригожин, російський музичний продюсер, згадав, що він і його дружина, зірка російської естради Валерія, яка цього місяця виступала в “Крокус Сіті Холл”, помітили, як на початку березня в закладі посилили охорону. За його словами, охоронці перевірили сумки людей і ящики з косметикою та вжили інших заходів, яких він там раніше не бачив.
Приблизно в той же час персонал закладу був попереджений про можливість терористичного акту та проінструктований, що робити в такому випадку, сказав Іслам Халілов, 15-річний студент, який працював у касі в ніч на напад, в інтерв’ю, опублікованому на YouTube .
Та посилена охорона не зуміла виявити одного з підозрюваних – Шамсідіна Фарідуні. Співробітники мюзик-холу, розмовляючи з російськими ЗМІ, пригадали, що бачили Фарідуні на концертному майданчику 7 березня. Його фотографія в світло-коричневому пальті на місці, підтверджена The Times, поширилася в російській пресі.
У ФСБ заявили, що попередження США про атаку було “загальним”
“Звичайно, ми зреагували на цю інформацію і вжили відповідних заходів”, — сказав очільник ФСБ Бортніков.
Оскільки у публічному попередженні США від 7 березня мовилось, що висока загроза теракту є протягом 48 годин, спецслужби РФ, ймовірно, розслабились, коли протягом цього часу нічого не сталось.
Незрозуміло, чи американська розвідка помилилася з часом атаки, чи екстремісти відклали свій план, побачивши посилені заходи безпеки.
У наступні дні внутрішні звіти російської розвідки, які, за словами Центру досьє у Лондоні, надійшли до Ради національної безпеки Росії, попереджали про загрозу, яку становлять для Росії таджики, радикалізовані ІДІЛ-К.
У повідомленні вказувалося на причетність таджиків до зривів змов в Європі та нападів в Ірані та Стамбулі в останні місяці. У повідомленні не згадувалося про попередження Заходу чи можливу атаку у Москві.
Але на той час у російському уряді виріс скептицизм щодо змови, і Путін почувався спокійно висміювати публічні застереження у своїй промові перед вищими офіцерами ФСБ, використовуючи нагоду, щоб знову атакувати Захід.
“Оскільки ФСБ — і Путін — дивляться на світ крізь призму того, що Сполучені Штати прагнуть перемогти Росію, будь-яка інформація, яка не відповідає цій структурі, легко відкидається”, — сказала Андреа Кендалл-Тейлор, старша наукова співробітниця Центру Нової американської безпеки.
За словами високопоставлених посадовців, Сполучені Штати дуже уважно стежили за діяльністю ІДІЛ-К в останні місяці. У ході моніторингу, який залучав електронне перехоплення, людей-інформаторів та інші засоби, американські оперативники зібрали досить конкретну інформацію про змову в Москві.
Експерти кажуть, що російські спецслужби традиційно зосереджені на внутрішніх терористичних загрозах, що виходять від сепаратистських і релігійних екстремістських угруповань на Північному Кавказі в Росії.
Великі терористичні атаки на російській території, приписувані міжнародним групам, таким як Ісламська держава чи Аль-Каїда, були рідкісними, а внутрішні служби безпеки країни мають менший досвід відстеження цих загроз і менші навички проникнення в центральноазіатські екстремістські осередки.
За кілька днів після нападу Москва відповіла Вашингтону за те, що він надав інформацію, заявивши, що її попередження слід розглядати як доказ можливої американської співучасті.
Бортніков, директор ФСБ, заявив, що ісламістські екстремісти поодинці не могли здійснити напад. Він звинуватив, зокрема, Сполучені Штати.
- В ISW вважають, що Кремль прагне використати ситуацію з атакою на підмосковний ТЦ “Крокус Сіті Холл”, аби отримати більше внутрішньої підтримки війни проти України.
У грудні, коли температура зашкалює за мінус, натовпи туристів заповнюють Селище Санта-Клауса — тематичний зимовий парк поблизу Полярного кола. Вони катаються на оленячих упряжках, смакують коктейлі в крижаному барі та навіть зустрічаються зі Святим Миколаєм у Рованіемі, що називає себе “офіційною столицею Санта-Клауса”.
Європейська комісія висловила критику на адресу телемарафону «Єдині новини», зокрема щодо його фінансування з державного бюджету та об’єктивності. Брюссель у жовтні офіційно озвучив занепокоєння цією ситуацією, що може мати значні наслідки для України.
20-річна Софі Рейн стала сенсацією після того, як поділилася своїм річним доходом у $43 мільйони, отриманим завдяки публікаціям на платформі OnlyFans. Попри критику, молода модель впевнена, що її діяльність не суперечить християнським цінностям.
У Великій Британії вперше пацієнтам з апное сну встановили імплант, який за допомогою стимуляції нервів язика допомагає краще дихати під час сну. Пристрій під назвою Genio, розроблений компанією Nyxoah, контролюється через спеціальний додаток.
Юний індієць Гукеш Доммараджу став наймолодшим в історії абсолютним чемпіоном світу з класичних шахів, здобувши перемогу над Діном Ліженем із рахунком 7,5:6,5 у фіналі, що відбувся в Сінгапурі.