NYT: Україна спрямує мільярди для виплати «тисячі Зеленського»

Джерело: NYT

Через майже три роки виснажливої повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський опинився перед складним вибором: знаходити нові фінансові ресурси для підтримки оборони, не перевантажуючи населення, котре зазначає економічних труднощів на тлі протистояння.

Особливо ця напруга стала помітною, коли Зеленський підписав закон про найбільше податкове підвищення за час війни, одночасно оголосивши про державну програму “зимової підтримки” українців.

За умовами програми, кожен українець зможе отримати одноразову виплату у розмірі 1 000 гривень (приблизно $24) — скромна сума порівняно із середньою місячною зарплатою в Україні, яка становить близько $500. Водночас уряд позиціює ініціативу як знак підтримки громадян.

Тоді як аналітики розглядають програму як спробу Зеленського зміцнити свою популярність серед громадян, котрі “втомилися від війни”. Обурення посилили корупційні скандали, що підірвали довіру до влади.

За даними нещодавнього опитування Київського міжнародного інституту соціології, рівень довіри до Зеленського залишається на рівні 59%, тоді як ще рік тому цей показник становив 77%.

Це популістський хід, — вважає політичний експерт із Democracy House Анатолій Октисюк, зазначаючи, що Зеленський намагається залучити підтримку пенсіонерів, котрі становлять близько 10 мільйонів виборців і часто постають перед фінансовими труднощами.

Крім того, Зеленський оголосив про створення Міністерства національної єдності, яке має сприяти поверненню мільйонів українців, що виїхали через війну. Втім, деталі роботи цього органу поки що залишаються невідомими, як і джерела його фінансування.

Одноразові виплати у 1 000 гривень — не новація для України. Раніше такі програми запроваджували інші уряди. Окрім того, Зеленський сам ініціював аналогічну виплату у 2021 році під час пандемії COVID-19 для вакцинованих громадян.

Цього разу кошти на виплати будуть переважно перенаправлені з програм по безробіттю та розмінуванню, що загалом обійдеться державі у 15 мільярдів гривень ($350 мільйонів).

Разом з тим, одночасне запровадження виплат і підвищення податків викликало суперечливі оцінки. Податкове підвищення передбачає збільшення військового збору з 1,5% до 5% і, за прогнозами, дозволить додатково зібрати $3,5 мільярда до кінця наступного року. Проте, держава не гарантує, що ці кошти скерують цілковито на армію, оскільки збір досі спрямовують до загального бюджету, про що акцентувала раніше нардепка Ніна Южаніна.

Деякі критики називають одноразові виплати економічно недоцільними.

Це схоже на те, як з однієї кишені забирають гроші, а в іншу кладуть. Це не має сенсу, — зазначив народний депутат Ярослав Железняк.

Економісти вважають, що кошти краще було б спрямувати на армію або допомогу найбільш уразливим категоріям населення.

Економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай наголосив, що програма була б ефективнішою, якби виплати призначалися для осіб, котрі реально цього потребують — внутрішньо переміщених осіб, пенсіонерів чи ветеранів.

Аналітики ж додають, що Зеленський, ймовірно, вже зараз думає про свою позицію на післявоєнних виборах. Де потенційним конкурентом може стати колишній Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний.

Президент Володимир Зеленський ініціював програму одноразової допомоги, котра передбачає виплату тисячі гривень для кожного українця на підтримку в зимовий період. Виплати фінансуватимуться коштом невикористаних бюджетних коштів.

Читайте також: «Тисяча Зеленського» буде доступна з 1 грудня. Як її отримати та куди можна витратити

14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.

Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.

Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.

Агентство з регулювання та розвитку фінансового ринку Казахстану затвердило нові правила для банків другого рівня та філій іноземних банків, ускладнивши умови видачі банківських карток громадянам Російської Федерації.

Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.