Обрядовий напій «Варена» внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України

Джерело: Мінкультури.

Міністерство культури та інформаційної політики додало технологію приготування обрядового напою “Варена” в селі Боромля на Сумщині до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

У селі Боромля, що на Тростянеччині (Сумська область), напій “Варена” готували й готують щороку на дні, присвячені поминанню померлих. Такі поминання відбуваються в першу та другу неділю після Великодня.

Ці два тижні мають назву “Мироносна”. В ці дні на кладовищах збираються поминати рідних. “Проводи” в Боромлі – це зустріч з рідними, родичами, односельцями.

На кладовище приносять з собою їжу: паски, крашанки, пироги з гречкою та печінкою, печене м’ясо, котлети, огірки, рибу та спеціальний обрядовий поминальний напій “Варену”. На кладовищах біля могилок є столи та лавки. Їх застеляють скатертинами та розставляють на них страви. Поминають родичів на різних кладовищах у різні дні.

Для приготування обрядового напою “Варена” необхідні такі інгредієнти:

  • 2 л води;
  • 100 г цукру;
  • 200 г сушених вишень (можна використовувати свіжі або мерзлі ягоди);
  • 200 г сушених ягід смородини;
  • гілочка м’яти:
  • листочки смородини;
  • 1-2 ст. ложки меду;
  • стручок червоного перцю.

Спосіб приготування: 2 л води кип’ятять, додають цукор, ягоди, м’яту, листочки смородини та мед. Напій варять 20 хвилин. До готової вареної кладуть стручок червоного перцю, який тримають, поки не буде відчутною гіркота на смак.

Після цього перець виймають з напою. Перед вживанням варену проціджують. Споживають напій охолодженим.

Протягом доби російські армійці обстріляли 8 населених пунктів у Запорізькій області, внаслідок чого загинув чоловік.

За інформацією джерел Президент України Володимир Зеленський візьме участь у саміті лідерів G7, який відбудеться вже у червні в Італії.

Станом на ранок 24 травня у Середземному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні один носій крилатих ракет “Калібр”.

Уночі 24 травня війська РФ завдали ударів по залізничній інфраструктурі у Харківській області. Обійшлось без постраждалих, однак є значні руйнування.

У 2024 році Україна розраховує залучити ще три транші обсягом $4,5 млрд за програмою МВФ Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF).