Обрядовий напій «Варена» внесли до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України

Джерело: Мінкультури.
Міністерство культури та інформаційної політики додало технологію приготування обрядового напою “Варена” в селі Боромля на Сумщині до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
У селі Боромля, що на Тростянеччині (Сумська область), напій “Варена” готували й готують щороку на дні, присвячені поминанню померлих. Такі поминання відбуваються в першу та другу неділю після Великодня.
Ці два тижні мають назву “Мироносна”. В ці дні на кладовищах збираються поминати рідних. “Проводи” в Боромлі – це зустріч з рідними, родичами, односельцями.
На кладовище приносять з собою їжу: паски, крашанки, пироги з гречкою та печінкою, печене м’ясо, котлети, огірки, рибу та спеціальний обрядовий поминальний напій “Варену”. На кладовищах біля могилок є столи та лавки. Їх застеляють скатертинами та розставляють на них страви. Поминають родичів на різних кладовищах у різні дні.
Для приготування обрядового напою “Варена” необхідні такі інгредієнти:
- 2 л води;
- 100 г цукру;
- 200 г сушених вишень (можна використовувати свіжі або мерзлі ягоди);
- 200 г сушених ягід смородини;
- гілочка м’яти:
- листочки смородини;
- 1-2 ст. ложки меду;
- стручок червоного перцю.
Спосіб приготування: 2 л води кип’ятять, додають цукор, ягоди, м’яту, листочки смородини та мед. Напій варять 20 хвилин. До готової вареної кладуть стручок червоного перцю, який тримають, поки не буде відчутною гіркота на смак.
Після цього перець виймають з напою. Перед вживанням варену проціджують. Споживають напій охолодженим.
- Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України поповнився новими позиціями.
- 1 серпня у Києві повністю демонтували герб СРСР з монумента “Батьківщина-мати”. Він провисів у столиці понад 40 років.
Народні депутати з фракцій “Європейська Солідарність” та “Голос” зареєстрували проєкт Постанови ВР з вимогою до Уряду негайно виконати норми закону і призначити керівника БЕБ, визначеного на прозорому і чесному конкурсі – Олександра Цивінського.
Головний координатор німецької військової допомоги Україні, начальник штабу планування в Міністерстві оборони ФРН генерал-майор Крістіан Фройдінг заявив, що перші українські далекобійні ракети, профінансовані Німеччиною, мають надійти на озброєння ЗСУ до кінця липня.
Триває 1235-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
Різке підвищення комунальних тарифів, масові відключення інтернету і згасання надій на угоду щодо України зі США вдарили по рейтингах російської влади. Хоча, більшість росіян все ж підтримує очільника Кремля Володимира Путіна і його уряд.
У ніч на 12 липня (з вечора 11 липня) російські окупаційні війська випустили по Україні 623 засоби повітряного нападу.