Окупація Покровська ставить під загрозу видобуток вугілля для виробництва сталі в Україні

Джерело: Reuters 

Окупація Покровська на сході України загрожує критично важливому видобутку коксівного вугілля, необхідного для виробництва сталі в країні. Російські війська наблизилися до стратегічного міста Покровськ на відстань приблизно 12 км.

Поблизу Покровська, приблизно за 10 км на захід від його центру, розташована шахта, що забезпечує видобуток коксівного вугілля. Воно є необхідним для виробництва коксу – важливого елемента у виробництві сталі.

Сталеливарна промисловість України є другою за значенням після сільського господарства у валютному експорті. За перші вісім місяців 2024 року експорт металу приніс майже 2 мільярди доларів, що є важливою частиною економіки України в умовах війни.

Голова Асоціації металургів України Олександр Каленков зазначив, що втрата Покровської шахти, яка є єдиним джерелом коксівного вугілля в країні, може суттєво знизити обсяги виробництва сталі. За його словами, виробництво могли б збільшити до 7,5 мільйонів тонн до кінця 2024 року, а в наступному – до понад 10 мільйонів. Але, якщо Покровськ окупують, то обсяги можуть скоротитися до 2-3 мільйонів тонн.

Голова коксохімічного об’єднання “Укркокс” Анатолій Старовойт заявив, що в Україні у 2023 році вироблено близько 3,5 мільйонів тонн коксу, використовуючи виключно вугілля з Покровська. У разі втрати доступу до цієї шахти виникнуть значні труднощі з імпортом сировини, що може призвести до зривів постачання та подальшого підвищення собівартості виробництва.

Україна має кілька портів на Чорному морі, але металургійна галузь має проблеми з імпортом великих обсягів вугілля. Зокрема через військові ризики та технічні обмеження портової інфраструктури, яка більше орієнтована на експорт.

За даними Каленкова, можливими альтернативними джерелами коксівного вугілля є Сполучені Штати та африканські країни, включаючи Південну Африку. Однак це підвищить витрати, що негативно вплине на конкурентоспроможність української сталі на світовому ринку.

Металургійні підприємства України, такі як ArcelorMittal Кривий Ріг, уже створили запаси вугілля, але в разі подальших збоїв у постачанні імпорт стане неминучим. Компанія зазначає, що зберігає високі запаси, компенсуючи дефіцит місцевого видобутку імпортною сировиною.

У 2024 році за січень-серпень в Україні вироблено понад 4,3 мільйона тонн сталевого прокату, з яких 66% пішло на експорт. Європейський Союз залишався основним ринком збуту для української сталі, забезпечуючи 72% експорту.

7 січня відбулося голосування за членів Громадської антикорупційної ради при Міноборони. В онлайн-голосуванні взяли участь 101 215 громадян України.

Державний секретар США Ентоні Блінкен завершив візит до Японії, подякувавши Токіо за підтримку України. У межах візиту він зустрівся з прем’єр-міністром Японії Шігеру Ішібою, з яким обговорив значний прогрес у двосторонніх відносинах між країнами.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 7 січня. З початку доби відбулося 159 бойових зіткнень.

7 січня президент Володимир Зеленський підписав закон №4156-Х, котрий передбачає формування списку організацій, що становлять загрозу національній безпеці України, зокрема через зв’язки із терористичними групами чи особами, засудженими за тероризм.

7 січня Печерський райсуд Києва продовжив до 7 березня запобіжний захід у вигляді тримання під вартою для підозрюваного у державній зраді нардепа Євгенія Шевченка без права внесення застави.