Окуповані території, нейтральний статус та російська мова: з’явився текст меморандуму РФ

Джерело: росЗМІ

У переданому Києву меморандумі російська сторона наполягає на міжнародному визнанні чотирьох областей і Криму, нейтралітеті України та надання статусу російській мові. Примітно, що у тексті меморандуму є також вимога щодо обмеження чисельності ЗСУ.

Російські ЗМІ опублікували меморандум, який російська делегація передала українській стороні під час переговорів у Стамбулі 2 червня. Зауважимо, що у документі повторюються ті ж вимоги РФ для завершення війни, що озвучувалися раніше: міжнародне визнання Криму, а також Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей як частини Росії. Відповідно, росіяни вимагають виведення Сил оборони навіть з неокупованих ними регіонів.

У тексті також мовиться про “нейтралітет України”, її відмову від вступу до військових союзів і розміщення на території країни іноземних військ. Крім того, меморандум вимагає встановити обмежену чисельність Збройних сил України та “розпустити націоналістичні формування”.

Тоді як для припинення вогню Москва пропонує два варіанти: або виведення українських військ із чотирьох областей, або так звану “пакетну пропозицію”, яка, зокрема, передбачає скасування воєнного стану, зупинку мобілізації та припинення постачання західної зброї.

Окрім того, на переконання держави-агресора, Україна має провести вибори та скасувати воєнний стан.

2 червня у Стамбулі відбувся черговий раунд переговорів між Україною та Росією, який тривав трохи понад годину. За інформацією російських ЗМІ, перемовини на цьому етапі завершено — завтра вони не продовжуватимуться, делегації вирушають додому. Третій раунд перемовин планується, але через деякий час.

Делегації Росії та України пішли на обід після закінчення зустрічі, — речник МЗС Туреччини. Переговори, за його словами, завершились “не негативно”

Одним з ключових гуманітарних сигналів з українського боку стало офіційне передання російській стороні списку українських дітей, яких необхідно повернути. Про це повідомив голова Офісу Президента Андрій Єрмак.

Мова про сотні дітей, яких Росія незаконно депортувала, примусово перемістила або утримує на тимчасово окупованих територіях, — зазначив він.

Єрмак нагадав, що ще у березні, під час зустрічі в Джидді, Україна підтвердила готовність до 30-денного припинення вогню з гуманітарною складовою. Повернення українських дітей, за його словами, є невіддільною частиною справедливого та тривалого миру, а також першим тестом на щирість намірів з боку Москви.

Втім, у Стамбулі вже ж сторони домовилися про обмін всіх важкопоранених/хворих військовополонених та усіх молодих військових 18-25 років.

  • Журналіст Financial Times Крістофер Міллер опублікував повний текст українського меморандуму, який делегація президента Зеленського представила під час переговорів із Росією в Стамбулі. Документ містить бачення України щодо шляхів до завершення війни. У відповідь Росія відмовилася надати свій варіант меморандуму до зустрічі й поскаржилася на відсутність російської версії українського документа.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.