Омбудсман і Генштаб відреагували на інформацію про знущання із солдатів 211-ї бригади

Джерело: Дмитро Лубінець, Генштаб і “Українська правда

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Генерального штабу ЗСУ та Військової служби правопорядку з проханням перевірити інформацію про знущання з військовослужбовців 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ.

Фото: “Українська правда”

Омбудсмен заявив, що вже надіслав відповідні листи для проведення службового розслідування, зазначивши, що бере ситуацію під особистий контроль.

“Такого ганебного явища не повинно бути! Тож беру ситуацію на особистий контроль і повідомлятиму про результати перевірки цього факту”, — написав Дмитро Лубінець.

16 грудня Генштаб повідомив, що на тлі оприлюднення матеріалів про зловживання у 211-й бригаді до військової частини направлено комісію Військової служби правопорядку. Командира частини на час перевірки відсторонено від виконання службових обов’язків.

У Генштабі також зазначили, що окремі епізоди вже перевірено у вересні, після чого зібрані матеріали передали до компетентних органів, які відкрили кримінальне провадження.

Скриншот: Генштаб ЗСУ

Ситуація з 211-ю бригадою: що трапилося

Ситуація набула розголосу після журналістського розслідування “Української правди”. У матеріалі повідомляється, що керівництво 211-ї бригади, за словами колишнього офіцера психологічної підтримки Тимофія Остафійчука, знущалося із солдатів. Зокрема у солдатів вимагали гроші, застосовуючи фізичне насильство та погрожуючи переведенням на небезпечнішу службу.

Серед наведених фактів:

  • побиття військових за відмову платити за порушення;
  • прив’язування до дерев’яного хреста;
  • створення “клітки” для утримання солдатів із метою вимагання коштів.

За даними УП, син начальника штабу та похресник комбрига Владислав Пастух відігравав ключову роль у цих подіях. Його нібито перевели на службу в іншу частину після розголосу, а його батько компенсував витрати постраждалим.

“Також я встановив багато незаконних фактів, зокрема побиття військових, якщо вони вживали алкоголь, але не платили гроші. В основному, знущаннями з бійців займався син начштабу [Валерія] Пастуха і похресник комбрига [Олега] Побережнюка – на той момент старший лейтенант, а зараз уже капітан Владислав Пастух, який був командиром одного зі взводів у першому батальйоні”, – розповів Остафійчук.

Ця історія викликала резонанс усередині бригади, однак до відкриття кримінального провадження щодо основних фактів не дійшло. Прокуратура зосередилася лише на справі про нескладання адміністративних протоколів.

Командир 211-ої понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ полковник Олег Побережнюк / “Українська правда”

Наприклад, 8 липня 2024 року на пункті постійної дислокації в Тернопільській області зник солдат. Командир роти одного з батальйонів 211-ої понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ негайно організував пошуки. Згодом офіцери, що проводили службове розслідування щодо СЗЧ, відшукали чоловіка за місцем реєстрації.

Офіцерів зустріла його мати. 75-річна жінка зі сльозами на очах розповіла, що син, повернувшись додому, ні з ким не спілкується і майже нічого не їсть, а лише п’є горілку.

“Чоловік був у критичному стані: худий, блідий, виснажений, наляканий. Видно, що п’яний. Він забився в куток і спершу взагалі відмовлявся з нами спілкуватися. А потім почав кричати, що не повернеться в частину, бо його там уб’ють, якщо не скидатиме гроші сину начальника штабу”, – згадав колишній офіцер відділення психологічної підтримки персоналу Тимофій Остафійчук.

Виявилося, що військовий постраждав від погроз і побоїв з боку тодішнього командира взводу першого батальйону Владислава Пастуха. Утім, всіх залучених до внутрішніх розслідувань, включно з постраждалими й офіцерами, які служили в ППД на Тернопільщині, перевели у піхотні частини. Командування бригади ухвалило таке рішення замість справедливого покарання винних.

Начальник штабу – заступник командира 211-ої понтонно-мостової бригади підполковник Валерій Пастух / “Українська правда”

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 грудня застосування заходів обмеження споживання не прогнозується. У разі зміни ситуації, споживачів повідомлять додатково.

У Міністерстві закордонних справ зреагували на коментар президента Словаччини Петера Пеллегріні, котрий заявив, що Україні доведеться погодитися на територіальні поступки у переговорах з Росією для досягнення миру.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Генерального штабу ЗСУ та Військової служби правопорядку з проханням перевірити інформацію про знущання з військовослужбовців 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ.

Члени Ініціативної групи “Першого грудня” – Ольга Айвазовська, Олександра Гнатюк, Володимир Єрмоленко, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Мирослав Маринович, Олександра Матвійчук і Ярослав Яцків – представили суспільству свої міркування щодо ключових цінностей у період війни.

Норвегія спрямує 2,7 мільярда норвезьких крон (близько $242 млн) на зміцнення військово-морських сил України. Кошти будуть використані на захист цивільного населення, розмінування, навчання українських військових і протидію атакам у Чорному морі.