Омбудсман і Генштаб відреагували на інформацію про знущання із солдатів 211-ї бригади
Джерело: Дмитро Лубінець, Генштаб і “Українська правда”
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Генерального штабу ЗСУ та Військової служби правопорядку з проханням перевірити інформацію про знущання з військовослужбовців 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ.
Омбудсмен заявив, що вже надіслав відповідні листи для проведення службового розслідування, зазначивши, що бере ситуацію під особистий контроль.
“Такого ганебного явища не повинно бути! Тож беру ситуацію на особистий контроль і повідомлятиму про результати перевірки цього факту”, — написав Дмитро Лубінець.
16 грудня Генштаб повідомив, що на тлі оприлюднення матеріалів про зловживання у 211-й бригаді до військової частини направлено комісію Військової служби правопорядку. Командира частини на час перевірки відсторонено від виконання службових обов’язків.
У Генштабі також зазначили, що окремі епізоди вже перевірено у вересні, після чого зібрані матеріали передали до компетентних органів, які відкрили кримінальне провадження.
Ситуація з 211-ю бригадою: що трапилося
Ситуація набула розголосу після журналістського розслідування “Української правди”. У матеріалі повідомляється, що керівництво 211-ї бригади, за словами колишнього офіцера психологічної підтримки Тимофія Остафійчука, знущалося із солдатів. Зокрема у солдатів вимагали гроші, застосовуючи фізичне насильство та погрожуючи переведенням на небезпечнішу службу.
Серед наведених фактів:
- побиття військових за відмову платити за порушення;
- прив’язування до дерев’яного хреста;
- створення “клітки” для утримання солдатів із метою вимагання коштів.
За даними УП, син начальника штабу та похресник комбрига Владислав Пастух відігравав ключову роль у цих подіях. Його нібито перевели на службу в іншу частину після розголосу, а його батько компенсував витрати постраждалим.
“Також я встановив багато незаконних фактів, зокрема побиття військових, якщо вони вживали алкоголь, але не платили гроші. В основному, знущаннями з бійців займався син начштабу [Валерія] Пастуха і похресник комбрига [Олега] Побережнюка – на той момент старший лейтенант, а зараз уже капітан Владислав Пастух, який був командиром одного зі взводів у першому батальйоні”, – розповів Остафійчук.
Ця історія викликала резонанс усередині бригади, однак до відкриття кримінального провадження щодо основних фактів не дійшло. Прокуратура зосередилася лише на справі про нескладання адміністративних протоколів.
Наприклад, 8 липня 2024 року на пункті постійної дислокації в Тернопільській області зник солдат. Командир роти одного з батальйонів 211-ої понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ негайно організував пошуки. Згодом офіцери, що проводили службове розслідування щодо СЗЧ, відшукали чоловіка за місцем реєстрації.
Офіцерів зустріла його мати. 75-річна жінка зі сльозами на очах розповіла, що син, повернувшись додому, ні з ким не спілкується і майже нічого не їсть, а лише п’є горілку.
“Чоловік був у критичному стані: худий, блідий, виснажений, наляканий. Видно, що п’яний. Він забився в куток і спершу взагалі відмовлявся з нами спілкуватися. А потім почав кричати, що не повернеться в частину, бо його там уб’ють, якщо не скидатиме гроші сину начальника штабу”, – згадав колишній офіцер відділення психологічної підтримки персоналу Тимофій Остафійчук.
Виявилося, що військовий постраждав від погроз і побоїв з боку тодішнього командира взводу першого батальйону Владислава Пастуха. Утім, всіх залучених до внутрішніх розслідувань, включно з постраждалими й офіцерами, які служили в ППД на Тернопільщині, перевели у піхотні частини. Командування бригади ухвалило таке рішення замість справедливого покарання винних.
- Як отримати статус учасника бойових дій, якщо вам відмовляють у цьому: пояснення омбудсмана.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець поділився деталями про обстріли Херсона, про які він дізнався під час спілкування з місцевими мешканцями. Він наголосив, що російські війська цілеспрямовано атакують цивільне населення.
Міністерство економіки України планує залучити 12,5 мільйонів економічно неактивних громадян до ринку праці, надаючи можливості для опанування нових професій, перекваліфікації та підвищення кваліфікації, повідомила заступниця міністра економіки Тетяна Бережна.
19 січня президент Володимир Зеленський анонсував призначення Романа Качури на керівника Національної академії сухопутних військ імені Сагайдачного.
Народний депутат Ярослав Железняк розкритикував “план стійкості” України, представлений президентом Володимиром Зеленським два місяці тому.
Триває 1061-ша доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 818 тисяч осіб.