ОСББ закликають Верховну Раду не покладати на них обов’язок облаштовувати укриття

Всеукраїнська рада голів ОСББ, а також Асоціація управителів житла виступили із закликом до народних депутатів вилучити з законопроєкту №11345 положення, що покладають на співвласників багатоквартирних будинків обов’язок облаштовувати та утримувати захисні укриття.

Законопроєкт №11345 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям…” був зареєстрований у Верховній Раді ще в червні 2024 року. Наразі його готують до другого читання. Документ, зокрема, пропонує внести зміни до законів “Про ОСББ” та “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, що передбачають:

  • проведення обстежень підвальних та цокольних приміщень у багатоквартирних будинках;

  • облаштування в них найпростіших укриттів, якщо дозволяє технічний стан;

  • подальше утримання укриттів за кошти співвласників.

У раді голів ОСББ озвучили свої перестороги щодо законопроєкту: значне фінансове навантаження на мешканців будинків та корупційні ризики через підтвердження відповідності сховищ встановленим нормам.

У Всеукраїнській раді голів ОСББ вважають ці норми необґрунтованими та небезпечними: “Це просто профанація. Укриття не з’являється від самого факту “обстеження”. А потім відповідальність покладуть на голів правлінь. Для чого це?” — йдеться у заяві організації.

ГО також застерігає від імовірних корупційних зловживань і соціальної напруги: “Цілком імовірно, що “на місцях” головам правлінь запропонують “вирішити питання”, щоб уникнути штрафів за невиконання невиконуваного. Це створює підґрунтя для зловживань”.

Там зазначають, що ОСББ не мають власного бюджету, окрім внесків учасників. Ініціатива законодавців не враховує реальності — якщо мешканці не схвалять фінансування на загальних зборах, облаштування укриття просто не відбудеться.

Схожої позиції дотримуються і в Асоціації управителів житла. Там застерігають: перенесення відповідальності за цивільний захист на плечі співвласників суперечить принципам державного управління.

“Захист населення — обов’язок держави та органів місцевого самоврядування. Фінансування таких заходів має здійснюватися з держбюджету, а не з гаманців мешканців будинку”.

Також в Асоціації звертають увагу, що в разі прийняття змін, мешканці будинку оплачуватимуть укриття, якими потенційно зможуть користуватись жителі сусідніх домівок — без будь-якого механізму компенсації витрат.

Заклик до Верховної Ради

Обидві організації звертаються до народних депутатів із вимогою виключити із законопроєкту №11345 пункти, що стосуються змін до законів “Про ОСББ” і “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, а саме — пункти 7 і 10 розділу І законопроєкту.

“Хто мав можливість облаштувати укриття — вже це зробив. А хто не має — примусити репресіями не вийде. Треба реальні державні рішення, а не перекладання відповідальності на людей”, — наголосили у раді ОСББ.

Зараз законопроєкт перебуває на стадії підготовки до другого читання. Представники ОСББ закликають парламентарів дослухатися до голосу спільнот, щоб уникнути соціального напруження та юридичного абсурду.

У Шанхаї невдовзі відкриється перший у Китаї спортивно-оздоровчий центр для домашніх тварин — Gogogym, що пропонує бігові доріжки, плавальні басейни, масажі та індивідуальні тренування для собак. Заклад створено сінгапурським брендом Heal Petcare, котрий спеціалізується на ветеринарній допомозі.

Першим офіційним візитом Папи Римського Лева XIV після урочистої меси на площі Святого Петра стала  зустріч із президентом України Володимиром Зеленським. Це також була перша особиста зустріч понтифіка з лідером іноземної держави після його офіційного обрання. 

Old Fox – бойовий медик із Румунії. У 4 Інтернаціональному легіоні оборони України він навчає новобранців основам такмеду та готує майбутніх бойових медиків до виконання своїх обов’язків на полі бою.

Генеральний штаб Збройних Сил України створив робочу групу для вивчення обставин, викладених у публікації командира підрозділу 47-ї окремої механізованої бригади. Про це йдеться в офіційному коментарі відомства, оприлюдненому 18 травня.

Браян Джеммелл, інструктор із фітнесу зі Шотландії, не мав жодного класичного симптому раку легенів — ні задишки, ні болю, ні кашлю. Його єдиним “тривожним дзвіночком” виявились дивно набряклі пальці – і саме це врятувало йому життя.