Переговори з Росією, Крим, НАТО та надра: головне з брифінгу президента

Джерело: брифінг Володимира Зеленського
22 квітня президент Володимир Зеленський на пресбрифінгу щодо дипломатичної роботи цього тижня повідомив, що Україна відкрита до перемовин із Росією у будь-якому форматі, проте, лише після повного припинення вогню.
Якщо РФ готова до повного припинення вогню, ми відкриті до будь-якого формату перемовин, — наголосив Зеленський.
За його словами, безумовне припинення вогню має стати першим кроком до досягнення справедливого миру. Він пояснив, що такий формат угоди передбачає відсутність ударів по нашій територію, своєю чергою, Україна готова до дзеркальної відповіді.
Разом з тим, Зеленський акцентував, що Київ ніколи не визнає російську окупацію Криму, і наразі не отримував жодних офіційних пропозицій щодо обміну чи відмови від територій.
Україна не визнає юридично окупацію Криму. Це наша територія, територія народу України. Нема про що говорити на цю тему — це поза нашою Конституцією, — пояснив президент.
Водночас він вкотре зауважив, що домовитися з РФ без тиску з боку міжнародної спільноти, передусім США, не вдасться.
Тиск потрібен всього світу, передусім Америки… Ми підтримали ініціативу президента Трампа щодо безумовного припинення вогню. Але спроба “домовитися про все одразу в один день” не спрацює.
Окремо Зеленський прокоментував інформацію про нібито можливий контроль США над Запорізькою АЕС або , заявивши, що єдиним оператором станції може бути Україна.
Запорізька станція, я про це, мені здається, говорив, що вона сама по собі сьогодні не працює. І без України вона не буде працювати. І Сполучених Штатів, при всій повазі, не вистачить. Потрібен наш технічний склад.
Водночас Україна “не проти партнерства з Америкою в тому чи іншому напрямку, відновлення роботи будь-якої інфраструктури, будь-якого підприємства”.
Про зустріч у Лондоні
Делегація, котра візьме участь у зустрічі в Лондоні, має чіткий мандат на обговорення лише окремих питань, зокрема повного або часткового припинення вогню.
Україна найближчими днями буде посилювати свою дипломатичну роботу. Завтра зустріч нашої команди в Лондоні в форматі Європа, а саме Франція, Британія, Німеччина, Україна. Нашої команди, вона завтра має мандат на обговорення безумовного припинення вогню або частково припинення вогню. Ми готові до цієї стадії, — сказав Зеленський.
Він також анонсував майбутні зустрічі з лідерами країн G20, та з керівництвом Південної Африки, Польщі, Чехії, Іспанії, представниками Франції, Великої Британії, Німеччини та США.
Ми завжди готові до діалогу з американськими партнерами. Хотів би зустрітися з Дональдом Трампом у Ватикані, — додав Зеленський.
Президент повідомив, що Україна офіційно візьме участь у церемонії прощання з Папою Франциском у Ватикані.
Про співпрацю з НАТО та США
Глава держави наголосив, що жодна країна, окрім членів НАТО, не має права накладати вето на вступ України до Альянсу.
Своєю чергою, Україна не має наміру відмовлятися від вступу до НАТО без надання чітких гарантій безпеки. Зеленський нагадав, що США фактично не підтримують вступ України до НАТО, проте, юридично такого рішення не ухвалювали. Тоді як Росія, як агресор і учасник війни, не має жодного права виступати “гарантом” або загалом впливати на ці процеси.
Щодо угоди про надра Зеленський повідомив, що юридичні консультації тривають, а дата підписання ще не визначена. Утім, вже підписаний меморандум є перемогою для обох сторін і підтверджує готовність до подальшої співпраці.
Це перший крок. Другий крок — угода, яка повинна бути ратифікована в парламенті. Там працюють юристи. Мені нема, що сказати. Юристи, обидві американські компанії. По різні боки, — зазначив він.
Президент також наголосив, що Україна свідомо залучила сильну американську компанію, котру підтримує Білий дім, задля уникнення будь-яких звинувачень у майбутньому.
Додамо, про те, що цього тижня відбудуться переговори за участю США, України та європейських країн, повідомляла також газета Wall Street Journal. За даними видання, Вашингтон надав Києву пропозиції для завершення війни, котрі включають визнання з боку США анексії Криму та відмову України від вступу до НАТО.
Очікується, що на переговорах у середу обговорюватимуться ці пропозиції. Якщо сторони досягнуть угоди, наступним кроком, ймовірно, буде черговий візит Віткоффа до Росії, йдеться у публікації WSJ.
За словами джерел, окрім визнання Сполученими Штатами Криму територією Росії та заборони на вступ України до НАТО, документ містить пропозицію визнання території довкола Запорізької АЕС нейтральною територією, що може перебувати під американським контролем.
Водночас США не пропонують визнавати чотири частково окуповані Росією українські області як частину РФ. Також США не пропонують обмежити чисельність армії України і не виключають військову підтримку українців Заходом та розміщення там європейських військ.
- 20 квітня президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що Україна та РФ вже наступного тижня “укладуть угоду”.
- Раптова заява Росії про негайне великоднє перемир’я стала, на думку аналітиків, черговим свідченням цинізму Москви у питаннях миру. Тимчасове припинення бойових дій, оголошене у суботу главою РФ Володимиром Путіним, викликало численні сумніви щодо його щирості та практичного втілення.
- Володимир Зеленський заявив, що Україна пропонує відмовитися від усіх далекобійних ударів по цивільній інфраструктурі щонайменше на 30 діб.
Кабінет Міністрів затвердив розроблений Міністерством оборони у співпраці з Офісом президента порядок створення і функціонування Центрів підготовки громадян до національного спротиву, що визначає порядок створення та функціонування Центрів, встановлює засади їх діяльності.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 22 квітня. З початку доби відбулося 118 бойових зіткнень. Росіяни завдали 83 авіаційні удари, скинувши 170 КАБ. Крім того, застосували 1159 дронів-камікадзе, та здійснили 4231 обстріл населених пунктів та позицій наших військ.
22 квітня посла Китаю в Україні Ма Шенкуня запросили до Міністерства закордонних справ, аби передати докази участі громадян КНР у війні РФ проти України.
Росія відмовилася виконати вимоги президента Дональда Трампа щодо припинення війни проти України. Намагаючись затягнути переговори, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що встановлення “жорстких дедлайнів” — це “марна справа”.
Військовослужбовець, боєць 3-ої окремої штурмової бригади ЗСУ, український комік Віктор Розовий встав з крісла колісного і зробив перші кроки після осколкового поранення голови на фронті.