Переведення четвертого енергоблока ЗАЕС у режим «гарячого зупину» створить нові ризики для ядерної безпеки
Джерело: Держатомрегулювання.
Наміри російських окупантів перевести енергоблок №4 ЗАЕС у режим “гарячого зупину” створить значні додаткові ризики для ядерної та радіаційної безпеки.
У відомстві пояснили, що такі ризики спричинені тривалим простоєм обладнання енергоблока №4. Зокрема – відсутністю належного регламентного технічного обслуговування та ремонту обладнання, важливого для безпеки, а також недостатньою кількістю кваліфікованого персоналу на ЗАЕС.
В умовах втрати надійного джерела водопостачання для Запорізької АЕС – Каховського водосховища – внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС, утримання всіх реакторів ЗАЕС у стані “холодний зупин” є оптимальним режимом для зниження ризику ядерної безпеки.
У Держатомрегулюванні наголосили, що переведення енергоблока №4 ЗАЕС у режим “гарячого зупину” стане черговим грубим порушенням російськими окупантами та фейковою експлуатуючою організацією принципів безпеки і законодавства у сфері використання ядерної енергії.
Зазначимо, що раніше в “Енергоатомі” наголосили, що відмова російських окупантів переводити п’ятий енергоблок Запорізької АЕС у режим “холодного зупину” може призвести до аварії та масштабного викиду радіації.
Енергоблок №5 Запорізької АЕС введено в експлуатацію понад 34 роки тому. Саме тому для підтримки безпечної роботи блоків обов’язково мають проводитись своєчасне і якісне технічне обслуговування та ремонт обладнання, без яких їх експлуатація стає небезпечною.
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, енергоблок №5 ЗАЕС працював на енергетичних рівнях потужності, а з вересня 2022 року окупаційна адміністрація станції підтримує його роботу в режимі “гарячого зупину”.
Уже понад рік російські загарбники свідомо порушують низку основних вимог до експлуатації енергоблоку, серед яких – ігнорування планового графіка техобслуговування систем безпеки, саботаж проведення капремонтів обладнання реакторного відділення та поточного ремонту тепломеханічного, електротехнічного обладнання турбінного відділення й систем керування енергоблоком.
Крім того, вичерпано термін експлуатації частини обладнання, яке підлягає негайній заміні. Зокрема, понад 1000 одиниць тепломеханічного обладнання та ще більше ніж 100 – електротехнічного.
У компанії зазначили, що комплекс цих порушень має серйозні наслідки й у багато разів збільшує ризик відмови систем, які можуть призвести до аварійної ситуації. У такому разі радіаційного впливу можуть зазнати країни Європи.
- Російські військові продовжують мінування Запорізької атомної електростанції та об’єктів на території станції. Наразі на територію ЗАЕС доставляються міни та вибухові речовини.
- У червні “Енергоатом” уклав догорів щодо страхування всіх чотирьох атомних станцій України на випадок ядерного інциденту. Сума страхування склала 5 млрд грн, утім відшкодування у випадку аварії ЗАЕС можуть покрити лише після деокупації.
СБУ та БЕБ викрили очільника оборонного заводу, який розкрадав бюджетні кошти на закупівлі комплектуючих для бойових літаків ЗСУ.
Вранці 8 грудня війська РФ завдали ракетного удару по Дніпропетровській області.
Протягом доби російські армійці обстріляли 20 населених пунктів у Запорізькій області, внаслідок чого пошкоджено житлові будинки та господарчі споруди.
Уламки збитих над Київщиною російських ракет пошкодили декілька приватних будинків.
Станом на ранок 8 грудня у Середземному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні два носії крилатих ракет “Калібр”.