Перші F-16 Україна отримає вже влітку

Джерело: The Guardian

Командувач нідерландських ВПС генерал Арну Столлманн очікує, що винищувачі F-16 здіймуться у небо України вже влітку.

З такою заявою він виступив на військовій базі на півдні Нідерландів, де  українських інструкторів навчають технічного обслуговування винищувачів.

Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія сумарно нададуть Україні близько 80 винищувачів. Україна вже довгий час очікує на таку допомогу, та навчання затягнулось через певні затримки.

За словами Столлманна, навчання пілотів та наземного персоналу було нелегким.

“Навчання потребують не лише пілоти. Спеціалісти з технічного обслуговування також проходять чіткий інструктаж. Ми здійснюємо комплексне навчання з підтримки, щоб вони могли ефективно обслуговувати літак”, – наголосив він.

Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен також сказала, що перші постачання F-16 до України відбудуться цього літа. Вона також прокоментувала критику щодо затримок навчання пілотів.

“Я повністю розумію позицію України, вони хочуть зробити це якнайшвидше… Ми реалізуємо проєкт так швидко, як можемо, ми дійсно розширюємо наші можливості”, – заявила міністерка.

Водночас вона зауважила, що винищувачі F-16 мають складнішу систему, аніж літаки, які зараз використовує Україна, а тому потрібно пройти всі етапи навчання, не пропускаючи жодного.

“Але ми також хочемо доставити їх якнайшвидше”, – додала Оллонгрен.

Авіаційний експерт, колишній український військовий льотчик Анатолій Храпчинський заявив, що після отримання Україною F-16 Росії доведеться змінити свою тактику.

“Ми зможемо ефективніше націлювати їхні літаки та ракети, і їм буде дуже важко продовжувати використовувати керовані авіабомби КАБ, які вони повинні запускати з відстані від 50 до 70 км”, – зауважив він.

Останніми тижнями війська РФ активно атакують КАБами Харків та область з російського повітряного простору. Відтак чимало українських джерел наголошують, що F-16 насамперед використовуватимуть для захисту Харкова.

Оллонгрен також наголосила, що Україна зможе використовувати передані Нідерландами винищувачі для здійснення атак усередині Росії за умови, що використання буде здійснюватися в оборонних цілях і відповідатиме міжнародному праву. Данія також заявила, що Україні буде дозволено використовувати свої винищувачі F-16 для нападу на цілі в Росії.

“Ми побачили, що Україні необхідно мати можливість завдати удару всередині Росії. Інакше у Росії завжди буде перевага. Дозвіл Україні використовувати зброю через кордон підвищує ефективність їхніх військових дій”, – додала Оллонгрен.

У той час, як Україна прагне підняти літаки в небо, Джастін Бронк, авіаційний аналітик дослідницького центру Rusi, сказав, що правильний час для розгортання F-16 – це “оцінка ризиків та часових меж”.

“Я сподіваюся, що це буде зроблено, коли вони будуть тактично та оперативно готові, пілоти та наземний екіпаж, а не на основі того, що “все виглядає погано, нам потрібна політична перемога”, – сказав він у нещодавньому подкасті.

F-16, як правило, зручніші для пілотів, сказав Столлманн, з інтуїтивно зрозумілими елементами керування та дисплеями, які дозволяють пілотам тримати голову високо. Він зауважив, що кожному F-16 потрібно близько 10 осіб для управління літаком, включаючи двох пілотів.

За його словами, є два навчальні треки: один для перенавчання досвідчених пілотів для використання F-16, який, в основному, проходить у Данії та США, а другий для підготовки нових пілотів “з нуля” в Румунії.

Крім пілотів, F-16 потребують складного режиму обслуговування. Очікується, що інструктори, які пройшли навчання в Нідерландах, тепер передадуть свої знання іншим в Україні.

“Питання не стільки в підготовці пілотів, скільки у наземному персоналі. Є цілий ряд людей, яким потрібна зовсім інша підготовка, перш ніж ними можна буде керувати”, – повідомило одне українське військове джерело.

Деякі експерти попереджають, що використання F-16 супроводжуватиметься проблемами, зазначаючи, що військові НАТО не розгорнуть ці літаки без широкого спектра інших літаків, таких як новіші F-35.

Але Шталлманн привітав рішення Швеції надати Україні два літаки-розвідники Saab, заявивши, що вони забезпечуватимуть важливий “контроль у повітрі”, що підвищить можливості F-16. Він відмовився коментувати, якими ракетами будуть оснащені F-16, зазначивши лише, що літаки матимуть широкий спектр озброєння.

Росія намагатиметься знищити F-16, розміщені на аеродромах на землі, спочатку вимагаючи їх ретельного приховування та захисту за допомогою протиракетних систем, щоб уникнути серйозних втрат майже відразу після прибуття в країну.

Минулого тижня командувач ВПС України Сергій Голубцов заявив, що низка F-16 буде розміщено на авіабазах за кордоном. Столлман сказав, що деяке технічне обслуговування реактивних літаків буде проводитися в Україні, додавши, що “поки що немає чіткого плану” щодо ремонту F-16 на заході.

Попри всі труднощі, українські авіаційні експерти сподіваються, що F-16 змінять правила гри.

“З F-16 ми можемо досягти паритету в небі над Україною і завдати серйозних втрат російській авіації в прикордонній зоні”, – сказав Храпчинський.

28 вересня відзначають Міжнародний день загального доступу до інформації, Всесвітній день боротьби проти сказу, День свободи від голоду, Міжнародний день правових знань та Міжнародний день безпечного аборту. Церква сьогодні згадує ісповідника Харитона.

За даними синоптиків у суботу, 28 вересня, частина країни опиниться у полоні опадів.

Мережа ресторанів швидкого харчування KFC у Китаї випустила лате зі смаком курки.

Протягом дня, 27 вересня, армія РФ здійснила 41 обстріл прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 95 вибухів. 

Китай і Бразилія в п’ятницю, 27 вересня, продовжили зусилля щодо свого плану припинення війни Росії в Україні, попри те, що Президент України Володимир Зеленський відхилив цю ініціативу як таку, що відповідає інтересам РФ.