Підпал церкви й смерть угорця на Закарпатті: що відбувається між Україною і Угорщиною

Останнім часом між Україною і Угорщиною почастішали скандали. Букви зібрали основне, що потрібно знати про нещодавнє загострення дипломатичних відносин між країнами.

Смерть етнічного угорця

Тиждень тому угорське видання Telex повідомило, що посла України в Угорщині Федора Шандора викликали до угорського МЗС через смерть мешканця Закарпаття з угорським громадянством, на ім’я Йожеф Шебештьєн, якого буцімто побили працівники ТЦК.

У Сухопутних військах ЗСУ заявили, що загиблий був громадянином України Йосипом Шебештенем, якого мобілізували на законних підставах. У війську вказали, що чоловік пішов у СЗЧ, а вже через два тижні після цього він помер унаслідок тромбоемболії легеневої артерії. Слідів побоїв на ньому не виявили.

Однак, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто закликав Європейський Союз ввести санкції проти трьох українських посадовців Міноборони.

Сьогодні ж, 17 липня, Будапешт оголосив про заборону вʼїзду на територію країни трьом українським посадовцям: начальнику управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ (полковнику Віталію Ткаченку), командувачу оперативного командування “Захід” (бригадному генералу Володимиру Шведюку) та керівнику Департаменту мобілізації Міністерства оборони (полковнику Роману Юзвенку).

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив у відповідь, що рішення Угорщини заборонити в’їзд на свою територію трьом українським військовим посадовцям є “необґрунтованим та абсурдним”.

“Ми відкидаємо маніпуляції Угорщини та не потерпимо такої неповаги до наших військових. Україна залишає за собою право вжити належних заходів у відповідь”.

Підпал церкви

17 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що на Закарпатті підпалили церкву і залишили напис з погрозами угорцям.

“Примусовий призов, вбивства, підпали церков, підбурювання, залякування. Все це відбувається з нашими, з угорцями, на Закарпатті. Ми не залишимо це так, можете на нас розраховувати!”, – написав Орбан і прикріпив фото.

Джерело: Віктор Орбан

Поліція Закарпаття підтвердила випадок. Виявилось, що ввечері 16 липня невідомий проник до церкви у селі Паладь-Комарівці Ужгородського району, підпалив вхідні двері, а на фасаді будівлі чорною фарбою здійснив напис “провокативного характеру, спрямований на розпалювання національної та релігійної ворожнечі”. Наразі поліцейські проводять оперативні заходи для встановлення осіб, причетних до скоєння злочину.

Очільник МЗС Угорщини Петер Сіярто викликав посла України в Будапешті. За словами Сіярто йдеться про “десятирічну хвилю систематичних нападів” на угорців в Україні, яка, за його словами, включає обмеження мовних прав, примусовий призов, фізичне насильство, а тепер — підпали.

“Хоча українська держава явно несе відповідальність, Брюссель мовчить, прискорюючи процес членства України в ЄС. Це неприйнятно”, — написав міністр в Х.

Російський слід

Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm вказує, що може йтись не про окремі випадки, а про інформаційно-психологічну операцію, у якій скоординовано беруть участь як російська агентура, так і “деякі відомі угорські політики, які є креатурою Москви, що забезпечують інформаційний супровід для операції”.

У спільноті нагадують, що подібні схеми використовували в Польщі.

“Характер і почерк чергової події цілком збігається з алгоритмами дій росіян при підтримці певних політиків, які слугують подальшими інформаційними торпедами для супроводу таких дій. В даному випадку Орбан діє узгоджено з Кремлем”, – вважають у InformNapalm.

  • Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав становище національних меншин в Україні “спільною проблемою” Росії та Угорщини та закликав Будапешт до спільних дій.
  • Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вважає, що приєднання України до Європейського Союзу спричинить значні фінансові навантаження для Європи та може призвести до руйнування ЄС у його нинішньому вигляді.
  • Віктор Орбан заявив, що в консультативному референдумі щодо вступу України до ЄС взяли участь понад 2 мільйони угорців, з яких 95% висловилися проти членства України в Європейському Союзі.
  • 11 травня заступник міністра закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр поінформував, що переговори з українською делегацією стосовно питання національних меншин відтермінували через затримання угорських шпигунів.

Чемпіон світу у суперважкій вазі за версіями WBA, WBO та WBC Олександр Усик провів пресконференцію перед реваншем із британцем Даніелем Дюбуа, який відбудеться у ніч на 20 липня у Лондоні.

Американський журнал Time присвятив нову обкладинку тисячам українських дітей, викрадених та примусово депортованих Росією.

17 липня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що дасть вказівку представникам країни при Євросоюзі розблокувати ухвалення 18-го пакета санкцій проти Росії. 

У ресторані “Ottantotto 88” працівниця щоразу обливала водою папугу, як тільки він починав говорити. Зоозахисна організація UAnimals звернулися до поліції, втім, правоохоронці відмовилися встановити факт знущання над птахом.

Міністерство закордонних справ Польщі висловило протест Росії у зв’язку з атакою на польську фабрику в Україні 16 липня. Польська сторона заявила, що це є порушенням міжнародного права.