Підсанкційний Кирил Дмитрієв: Роль головного лобіста Кремля у переговорах РФ та США

Джерело: Суспільне

18 лютого у Саудівській Аравії зустрілися делегації США та Росії. Одним з найбільш вагомих учасників від РФ був Кирил Дмитрієв, гендиректор Російського фонду прямих інвестицій. Ця не перша зустріч у його кар’єрі як лобіста Кремля, однак, особливе значення має його роль у переговорах, що можуть вплинути на подальший розвиток російсько-американських відносин.

Дмитрієв став відомим не тільки завдяки своїй бізнесовій діяльності, а й через зв’язки з найближчим оточенням Володимира Путіна.

Кирил Дмитрієв народився у Києві в 1975 році, та у 1990-х переїхав до США, де навчався в Стенфорді та Гарварді. Після цього він працював у міжнародних інвестиційних компаніях McKinsey & Co та Goldman Sachs Group Inc. Однак, вже у середині 2000-х він поїхав до Росії, де став ключовою фігурою у сфері інвестицій.

У 2007-му він на деякий час переїхав в Україну. Там став керівником фонду Icon Private Equity, який повʼязували з Віктором Пінчуком. Фонд мав капітал у мільярд доларів США та займався інвестиціями в Україні й Росії.

У 2011-му Дмітрієв повернувся в Москву та очолив Російський фонд прямих інвестицій. Російське видання “Важливі історії” наводить цитату Дмітрієва про Україну після його повернення у РФ: “Там відбулися так звані демократичні зміни в результаті Помаранчевої революції, що призвело до підвищення корупції втричі-вчетверо, до дикої битви між демократичними кланами, які тільки на початку були об’єднані, а після того, як прийшли до влади, стали пожирати інших і один одного і в результаті програли. Відповідно, демократична ідея в Україні багато в чому дискредитована саме завдяки Помаранчевій революції”.

Зв’язки з Кремлем

Ключова роль Дмитрієва полягає в його стосунках із Володимиром Путіним. Він одружений з Наталією Поповою, яка є близькою подругою доньки президента РФ, Катерини Тихонової. Саме ці зв’язки зробили Дмитрієва важливою фігурою на політичній арені Кремля.

Дмитрієв очолює Російський фонд прямих інвестицій, що створили для залучення інвестицій в Росію. Проте, він також активно просував російську вакцину “Спутнік V” на міжнародному рівні, заявляючи, що вона є найбільш безпечною, попри широку критику з боку Заходу.

Діяльність у США та санкції

Дмитрієв потрапив під санкції США у лютому 2022 року. Декілька років тому його прізвище випливло у звʼязку зі справою проти Дональда Трампа, повʼязаною з втручанням Росії у вибори в Сполучених Штатах у 2016 році. Він був пов’язаний з Ерік Прінсом, засновником компанії Blackwater, який мав контакти з командою Дональда Трампа. У 2017 році Дмітрієв також зустрічався з одним з радників Трампа на форумі в Давосі. Згодом Дмитрієв став частиною переговорів щодо обміну американського вчителя Марка Фогеля на росіянина Олександра Вінника.

Участь в переговорах

Після останньої зустрічі в Саудівській Аравії стало зрозуміло, що Дмитрієв може бути важливою ланкою між Росією та США в майбутніх переговорах. Його зв’язки з Трампом і Путіним можуть стати ключовими у вирішенні конфлікту між двома державами. Як зазначають аналітики, Дмитрієв може стати неофіційним каналом для переговорів, що можуть привести до вирішення політичних розбіжностей.

  • У столиці Саудівської Аравії завершились перемовини делегацій США та РФ, які обговорювали припинення війни в Україні.
  • Представниця Держдепу США Теммі Брюс повідомила, що сторони домовились “викорінити фактори, які викликають дратування у наших двосторонніх стосунках, з метою ухвалення заходів, необхідних для нормалізації роботи наших дипломатичних місій”.
  • Володимир Зеленський напередодні заявив, що Україна не братиме участі у перемовинах у Саудівській Аравії та “не визнаватиме жодних угод щодо України без її участі”.
  • Президент США Дональд Трамп та російський лідер Володимир Путін можуть зустрітися в Саудівській Аравії до кінця місяця, щоб обговорити можливе припинення війни РФ проти України. Представники США та Росії працюють над остаточними деталями зустрічі.

Міністр фінансів США Скотт Бессент дав зрозуміти, що пом’якшення санкцій проти Росії може бути предметом переговорів. За його словами, Вашингтон може як посилити, так і послабити санкції залежно від готовності Росії до переговорів.

Лідер фракції “Європейська солідарність” Петро Порошенко на тлі різкого загострення у стосунках між владою України та адміністрацією президента США Дональда Трампа закликав перейти від емоцій до раціональних дій, щоб подолати небезпечну для України міжнародну кризу.

У НЕК “Укренерго” повідомили, що в усіх регіонах України 21 лютого застосовуватимуть графіки відключення електроенергії для промисловості та бізнесу. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.

Один з останніх західних банків, котрі продовжують працювати в Росії, італійський UniCredit має намір згорнути російський бізнес, навіть якщо війна поти України завершиться, заявив головний виконавчий директор кредитної організації Андреа Орсел.

Генеральний директор Renault Лука де Мео не відкидає можливості повернення компанії до Росії.