Південно-Східна Європа визнає НАТО найкращим варіантом безпеки для України

Джерело: декларація саміту

11 червня на саміті в Одесі лідери десяти країн ухвалили спільну декларацію стосовно підтримки України в умовах повномасштабної російської агресії. У документі підтвердили стратегічний курс Києва до ЄС і НАТО, засудили злочини РФ та закликали до посилення санкцій проти росіян.

Учасники саміту “Україна – Південно-Східна Європа”, зокрема лідери Молдови, Чорногорії, Румунії, Болгарії, Хорватії, Греції, Албанії, Північної Македонії та Словенії, підтвердили підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.

Як наголосили у декларації, членство в НАТО залишається найкращим варіантом безпеки для України “з огляду на співвідношення витрат і результату”.

Членство в НАТО залишається найкращим варіантом безпеки для України з огляду на співвідношення витрат і результату. Ми підтверджуємо нашу підтримку євроатлантичних прагнень партнерів регіону. Ми підтримуємо Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у НАТО. Політика відкритих дверей, закріплена у статті 10 Північноатлантичного договору, є однією з головних переваг НАТО, – мовиться у тексті декларації.

Підписанти акцентували, що ані РФ, ані жодна інша держава, котра не є членом НАТО, не має права накладати вето на розширення Альянсу.

Також учасники саміту закликали міжнародну спільноту активізувати підтримку України, засудили воєнні злочини РФ, депортацію цивільних та удари по інфраструктурі.

Окремо союзники підтримали створення спеціального трибуналу для злочину агресії РФ.

Європейці спільно закликали до збереження та посилення санкцій проти Росії, зокрема у сфері енергетики та банків.

Окрім того, підписанти наголосили, що повне виведення російських сил і техніки з усієї території України є неодмінними умовами для досягнення всеохопного, надійного та тривалого миру.

Також вказали, що майбутнє членство України, Республіки Молдова та наших партнерів із Південно-Східної Європи в ЄС є “життєво важливим для довгострокової стабільності, безпеки та процвітання регіону та Європи загалом”.

Наступним пріоритетом учасники визначили підтримку аграрного експорту України й безпечного судноплавства в Чорному морі. Декларація також передбачає посилення співпраці у сфері енергетики, інфраструктури та економіки.

Вільна, мирна та процвітаюча Європа неможлива без вільної, мирної та процвітаючої України. Учасники саміту Україна – Південно-Східна Європа в Одесі залишаються непохитно відданими цьому баченню, – резюмували у декларації.

Саміт в Одесі став продовженням регіонального діалогу, започаткованого у 2023 році. Попередні зустрічі відбулися в Афінах, Тирані та Дубровнику.

  • Президент Сербії Александар Вучич заявив, що його країна готова відбудувати одне або два українських міста чи невеликого регіони, аби засвідчити підтримку Україні.
  • 28 лютого президент Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Республіки Північна Македонія Талат Джафері підписали Спільну декларацію щодо євроатлантичної інтеграції України у межах саміту “Україна – Південно-Східна Європа”.
  • За даними ЗМІ, країни НАТО розглядають можливість додати внески на оборону України до нових цільових витрат Альянсу, які, як очікується, будуть ухвалені на саміті у червні.

Рішення Пентагону тимчасово зупинити частину постачання зброї Україні застало зненацька не лише союзників США в Європі, а й членів Конгресу, Держдепартаменту та навіть ключових союзників Дональда Трампа.

3 липня президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з главою РФ Володимиром Путіним, котра тривала майже годину.

На підконтрольну Україні територію з тимчасово окупованої Херсонщини повернули групу дітей, повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін.

На фронті загинув командир роти у лавах 72 окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, один із лідерів Пласту, співтворець Самооборони Майдану, капітан ЗСУ Роман Орищенко.

В Україні 3 липня відзначають День зенітних ракетних військ Повітряних сил Збройних сил України.