Поблизу Великої Британії виявили шпигунське судно РФ

Джерело: Bloomberg

Міністр оборони Великої Британії Джон Хілі повідомив, що за минулі кілька місяців російське розвідувальне судно “Янтар” двічі заходило до британських територіальних вод. Для відстеження його дій британська влада мобілізувала кораблі Королівського флоту, військові літаки та підводний човен.

Останній інцидент за участю “Янтарю” стався 20 січня, коли корабель перебував на відстані близько 45 миль від узбережжя Британії, сказав Хілі, виступаючи у Палаті громад. У листопаді 2024 року це ж судно було помічено поблизу важливої ​​підводної інфраструктури Сполученого Королівства, у зв’язку з чим прийняли рішення підняти на поверхню підводний човен — як попередження.

Це російське шпигунське судно, призначене для збирання розвідувальних даних та картування критично важливої ​​підводної інфраструктури Британії. Його дії — ще один приклад зростаючої російської агресії, — заявив Хілі.

Міністр наголосив, що Росія проводить масштабну диверсійну кампанію по всій Європі, загрожуючи підводним кабелям та іншій морській інфраструктурі.

Моє послання президенту Путіну: ми бачимо вас, ми знаємо, що ви робите, і готові вживати рішучих заходів для захисту нашої країни, — додав він.

Нині судно РФ залишило британські води і тепер перебуває у голландській частині Північного моря.

Додамо, минулого року Військово-морські сили Ірландії випроводили російський розвідувальний корабель “Янтар” з виняткової економічної зони країни в Ірландському морі.

Судно увійшло до району на схід від Дубліна та південний захід від острова Мен, там проходять найважливіші енергетичні комунікації та підводні кабелі передачі даних між Ірландією та Великою Британією. “Янтар” був відконвойований кораблем ВМС Ірландії LÉ James Joyce у супроводі ірландської військової авіації, після чого вирушив у південному напрямку.

Також зауважується, що російське судно деякий час перебувало і у водах, що контролюються Британією. Попередні вихідні норвезькі, американські, французькі та британські військово-морські сили та служби ППО спостерігали, як “Янтар” супроводжував російський військовий корабель “Адмірал Головко” через Ла-Манш, повідомляв The Guardian.

Офіційно корабель РФ “Янтар” вважається “науково-дослідним”, проте росіяни використовують такі судна для шпигунства за критично важливими об’єктами інфраструктури на морському дні. Irish Examiner називає його “підводним шпигунським кораблем”, проте мова про надводне судно з обладнанням для підводної розвідки.

Раніше повідомляли, що США зафіксували підвищену військову активність Росії навколо підводних кабелів ЄС, зауваживши, що тепер РФ зможе планувати диверсії, спрямовані на виведення з ладу критично важливої світової комунікаційної інфраструктури.

За словами одного з посадовців, Росія формує спеціальний військовий підрозділ під назвою “Головне управління глибоководних досліджень”, який розгортає флот підводних човнів і морських безпілотників.

Ми занепокоєні посиленням російської військово-морської активності і тим, що Росія може завдати шкоди підводній критично важливій інфраструктурі США і союзників. Росія продовжує розвивати свої військово-морські можливості для підводних диверсій, головним чином через Головне управління глибоководних досліджень, – заявив він.

Згідно з повідомленням, США регулярно відстежують російські кораблі, які патрулюють поблизу критично важливих об’єктів морської інфраструктури і підводних кабелів, часто далеко від російських берегів. Командири НАТО повідомили, що в квітні 2023 року стали свідками посилення російської активності над підводними кабелями у Балтійському морі.

Окрім того, минулого року спільне розслідування Швеції, Данії, Норвегії та Фінляндії виявило, що Росія має флот ймовірних шпигунських кораблів, які діють у північноєвропейських водах з метою потенційної диверсії проти підводних кабелів і вітрових електростанцій. Використовуючи аналіз даних, перехоплені радіопереговори і джерела розвідки, розвідувачі відстежували близько 50 кораблів, що діяли в цьому регіоні, використовуючи підводне спостереження для нанесення на карту місць потенційних атак.

Як наголосив американський посадовець, російське керівництво надає велике значення “Головному управлінню глибоководних досліджень”, продовжуючи фінансувати його навіть під час війни в Україні.

Він додав, що США розглядатимуть будь-який подібний саботаж підводної інфраструктури як значну ескалацію російської агресії за межами України.

  • Китайське судно Yi Peng 3, яке підозрюють у пошкодженні телекомунікаційних кабелів у Балтійському морі, отримувало вказівки від російської розвідки.
  • На території Європи зафіксовано черговий випадок пошкодження інтернет-кабелю. Цього разу пошкоджень зазнав кабель між Фінляндією та Швецією.
  • У підводному кабелі C-Lion1 виявили пошкодження, саме він пролягає між Гельсінкі (Фінляндія) та Ростоком (Німеччина). Про несправність повідомили зранку 18 листопада, згідно з даними компанії Cinia, що відповідає за обслуговування оптоволоконних мереж.
  • Між Литвою та Швецією на дні Балтійського моря виявили черговий пошкоджений підводний кабель зв’язку, про що повідомив головний технічний директор литовської телекомунікаційної компанії Telia Андрюс Шемешкявічюс.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

Запаси газу в Євросоюзі цієї зими скоротилися значно швидше проти минулого року. Газові сховища заповнені лише на 59%. Минулої зими рівень заповненості газових сховищ у ЄС становив 74%.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.

Режим Путіна щорічно спрямовує до двох мільярдів євро на масштабні операції з дезінформації в Німеччині. Так росіяни намагаються вплинути на результати виборів до Бундестагу.