Погане самопочуття після вакцини проти COVID-19 може вказувати на її ефективність – NYT

Джерело: The New York Times

Згідно з результатами дослідження, лихоманка, озноб, втома і головний біль після вакцини проти COVID-19 можуть бути ознаками активного вироблення антитіл.

Отримані під час дослідження дані засвідчили, що люди, у яких вищезазначені побічні ефекти виявилися після введення другої дози вакцини, мали більше антитіл проти COVID-19 через місяць і шість місяців після щеплення порівняно з тими, хто не мав симптомів.

При цьому підвищення температури тіла та частоти серцевих скорочень також вказувало на вищий рівень антитіл.

“Засвоєння вакцин може бути складним, і в деяких випадках це може бути пов’язане з тим, що в певних людей спостерігаються сильні реакції на вакцину. Сподіваюся, що це допоможе розвіяти деякі побоювання”, – прокоментував Арік Пратер, клінічний психолог з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, який очолював дослідження.

Як розповіли у виданні, група дослідників відстежувала симптоми у 363 учасників, які отримали вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna, впродовж шести днів після введення кожної дози, а також дала деяким учасникам біометричні пристрої для реєстрації температури, дихання та частоти серцевих скорочень.

Так, дослідникам вдалося встановити, що у тих, хто відчував сім виражених побічних ефектів, включно з ознобом, втомою, поганим самопочуттям та головним болем, рівень антитіл був майже вдвічі вищим, ніж у тих, хто не відзначав жодних симптомів. А зміна температури шкіри всього на один градус Цельсія передбачала підвищення рівня антитіл утричі через шість місяців після введення другої дози препарату.

Зазначено, що в дослідженні оцінювався захист від уханьського варіанта та оригінальної версії COVID-19. За словами Пратера, нині таке дослідження провести важко, оскільки люди вже перенесли кілька інфекцій та порцій вакцин, які могли б вплинути на їхню імунну реакцію.

Утім, як зауважив Алессандро Сетте, співдиректор Центру інноваційних вакцин Інституту імунології Ла Джолла, який не брав участі у дослідженні, відсутність побічних ефектів не потрібно сприймати за ознаку того, що вакцина не працює.

За його словами, раніше дослідження засвідчило, що 98% осіб, які не відчували жодних симптомів після вакцинації, все ж виробляли велику кількість антитіл, у той час як серед тих, у кого симптоми були локальними або більш серйозними, таких було 99%.

У ніч на 31 травня російські війська обстріляли Харків. Влучивши у пʼятиповерховий житловий будинок, згодом ворог завдав повторного удару.

30 травня присяжні у Нью-Йорку ухвалили вердикт у кримінальній справі колишнього президента США Дональда Трампа.

30 травня прессекретарка російського МЗС Марія Захарова назвала “неприйнятними” плани США щодо подальшого стримування операцій тіньового флоту нафтових танкерів Росії. Вона поскаржилася, що перешкоджання російсько-китайській торгівлі є частиною “незаконної торговельної війни”.

У ніч на 31 травня російські війська вкотре обстріляли Харків. Міський голова Ігор Терехов повідомив про два “прильоти” у місті.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22.30 30 травня щодо російського вторгнення. Оборонна операція наших військ триває. Найгарячішою залишається ситуація на Курахівському і Покровському напрямках.