Польща мала затримати підозрюваного у підриві «Північного потоку», але він покинув країну

Джерело: Reuters

Польща отримала від Німеччини ордер на арешт українця Володимира З., якого підозрюють у причетності до підриву газопроводів “Північний потік-1” та “Північний потік-2”. Однак він вже покинув Польщу.

Німеччина не включила його ім’я в базу даних розшукуваних осіб і він зміг виїхати з країни.

Прессекретарка Національної прокуратури Польщі Анна Адамяк повідомила, що німецька влада направила європейський ордер до Окружної прокуратури у Варшаві в червні.

“Зрештою, Володимира З. не затримали, оскільки на початку липня він покинув територію Польщі, перетнувши польсько-український кордон. Німецька влада… не включила його до бази даних розшукуваних осіб, що означало, що польська прикордонна служба не знала та не мала підстав для затримання Володимира”, — сказала вона.

Зауважимо, що слідство вважає, що Володимир З. разом зі спільниками, серед яких двоє чоловіків та жінка, могли прикріпити вибухівку до газопроводів. Всі троє перебувають за межами Німеччини, і ордер на арешт Володимира З. було видано ще в червні.

За даними розслідування, чоловік останнім часом проживав у Польщі, неподалік Варшави. Він був одним із пасажирів автомобіля, зафіксованого поблизу місця вибуху в ніч на 8 вересня 2022 року.

Автівка, як припускають, транспортувала екіпаж на яхту “Андромеда”, яка доставила дайверів до місця підриву. Володимира З. ідентифікували за фото та свідченнями очевидців, що стало підставою для видачі ордера на арешт.

До трійки підозрюваних також входять українці Євген У. та його дружина Світлана, які керують школою дайвінгу в Україні. Ймовірно, Володимир З. працював у них інструктором. Журналісти, які зв’язалися з підозрюваним, повідомляють, що він був здивований звинуваченнями та заперечував свою причетність до диверсій.

У червні німецькі прокурори звернулися до польської влади з європейським ордером на арешт підозрюваного, але відповідь досі не надійшла. Згідно з європейськими правилами, арешт мав бути здійснений протягом 60 днів, але цей термін уже минув.

Довідка. Наприкінці вересня 2022 року в Балтійському морі, поблизу данського острова Борнхольм, було зафіксовано чотири витоки на газопроводах після вибухів. Місця вибухів розташовані в міжнародних водах, у виключних економічних зонах Данії та Швеції. Розслідування ведуть Німеччина, Данія та Швеція.

На 71-му році життя помер американський режисер Джеймс Фолі, відомий за роботою над двома частинами кіносерії “П’ятдесят відтінків сірого” та низкою кліпів Мадонни.

З наступного року Міністерство освіти Франції запускає пілотний проєкт з вивчення української мови як другої іноземної в коледжах та ліцеях країни.

Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.

Під час спільної пресконференції для ЗМІ з президентом Франції Еммануелем Макроном у Нансі 9 травня, глава польського уряду Дональд Туск заявив, що присутність лідерів країн на параді в Москві викликає сором.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів переговори з представниками адміністрації  президента США Дональда Трампа. Головною темою розмови було питання припинення вогню в Україні.