Польща розглядає можливість збиття російських ракет над Україною

Джерело: BBC News

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Варшава розглядає пропозицію України збивати російські ракети, що прямують у бік території Польщі, поки вони ще знаходяться в українському повітряному просторі.

Цю пропозицію включили до угоди про спільну оборону між двома країнами, підписаної під час нещодавнього візиту президента Володимира Зеленського до Варшави.

“На даному етапі це ідея. У нашій угоді сказано, що ми дослідимо цю ідею”, — сказав Сікорський.

За його словами, деякі російські ракети, випущені з району Санкт-Петербурга по цілях поблизу Львова, перетнули Білорусь і увійшли в повітряний простір Польщі приблизно на 40 секунд, перш ніж повернутись до цілей в Україні.

Сікорський зазначив, що це короткий час для реакції Польщі. Проте, теоретично ця пропозиція охоплюватиме будь-які ракети, що пролітають через західну частину України в напрямку Польщі.

“Ми прифронтова держава і російські ракети порушують наш повітряний простір. Наша дилема полягає в наступному. Якщо ми збиваємо їх лише тоді, коли вони входять у наш повітряний простір, уламки становлять загрозу нашим громадянам і нашому майну”, – сказав Сікорський.

Раніше цього тижня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш заявив, що Варшава проконсультується зі своїми союзниками по НАТО та заручиться їх згодою, перш ніж намагатися збити будь-які російські ракети.

“Якщо таке рішення буде, то воно може бути тільки союзницьким. Це ніколи не буде індивідуальним рішенням. Ключовою є думка Сполучених Штатів, які досить скептично налаштовані в цьому питанні, тому Польща однозначно не прийме таке рішення самостійно”, – сказав Косіняк-Камиш.

Зауважимо, що після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Польща надала Україні 44 пакети зброї та боєприпасів, у тому числі понад 250 танків, винищувачів МіГ-29, бойових вертольотів, артилерійських систем і переносних ракетних комплексів ППО вартістю понад 4 мільярди євро.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.