Польща скерувала 85% з наданої Україні допомоги на переселенців

Джерело: пресслужба президента Польщі

У Польщі оприлюднила інформації стосовно обєму загальної допомоги, котра Варшава надала Україні з початку повномасштабного вторгнення РФ. Станом на сьогодні Польща виділила на допомогу Україні 4,91% свого ВВП.

Польща посідає перше місце (за ВВП) серед усіх країн, які долучилися до допомоги Україні. Польська підтримка першою надійшла на український фронт у значних кількостях.

Окрім того, Польща є однією з країн, котрі розмістили у себе найбільше українських біженців.

Польща виділила на допомогу Україні еквівалент 4,91% свого ВВП, з яких 0,71% ВВП скерували на пряму підтримку країни, тоді як 4,2% ВВП — на витрати, пов’язані з наданням допомоги українським біженцям — мовиться у повідомленні.

Польща стала ініціатором “танкової коаліції”, першою надала Україні бойову авіацію та оголосила про участь у навчальній місії ЄС.

Загалом військову допомогу надано на 3,23 млрд євро (понад 14 млрд злотих).

Так, з майже 800 танків, котрі отримала Україна, понад 350 передала Польща. Зауважується, що це більше, ніж загалом пожертвували США, Велика Британія, Німеччина, Швеція, Норвегія та Іспанія.

Окрім того, із засобів польської армії в Україну відправлено 14 сучасних танків Leopard 2A4 і машини старішої конструкції: 60 танків PT-91, а також 280 T72M, T72M1, T72M1R. Польща передала Україні першу партію танків Т-72 у першій половині 2022 року. І це були машини, відомі ЗСУ, тож їх одразу можна було використовувати.

Українські Повітряні сили Польща підтримала загалом 14 літаками МіГ-29 (найбільше з усіх країн) і 12 вертольотами Мі-24 (більше, ніж Польща, надали тільки США).

Також Польща приєдналася до чеської “боєприпасної ініціативи” на 100 млн євро.

Варшава організувала або спільно організувала понад п’ять тисяч навчальних курсів для українських Збройних сил. Нині країна підготувала близько 25 тисяч українських військових, зокрема 14,5 тисяч у складі місії ЄС EUMAM. Мова про цілі підрозділи льотчиків, танкістів, артилеристів, логістів й техніків.

Польща також планує у січні 2025 року відкриття першої офіційної інституції Україна-НАТО – Центру аналізу, підготовки та навчання НАТО-Україна (JATEC) у Бидґощі.

Окремо країна підтримує медичний, енергетичний і логістичний хаби, які працюють для України.

5 лютого президент США Дональд Трамп підписав раніше анонсований указ про заборону трансгендерним спортсменам брати участь у спортивних змаганнях серед дівчат і жінок.

Індія та Туреччина, котрі є найбільшими імпортерами російського вугілля після Китаю, різко скоротили його закупівлі у 2024 році. Згідно з інформацією Центру цінових індексів, постачання в Індію знизились на 37% порівняно з попереднім роком і становили 25 млн тонн, тоді як експорт до Туреччини зменшився ще більше — на 39%, до 14 млн тонн.

5 лютого президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони, запровадивши санкції проти капітанів танкерів російського тіньового флоту. 

Туреччина провела третє випробування балістичної ракети Tayfun на узбережжі Чорного моря. Тест відбувся успішно. Ракеті вдалося подолати 500 км і вразити малорозмірну мішень в морській акваторії. 

Російські війська пізно ввечері 5 лютого здійснили обстріл Харкова. За попередніми даними, ворог вдарив безпілотником по ринку у Київському районі міста.