Чехія також розглядає власний варіант створення Українського легіону
Джерело: Radio Prague
Варшава пропонує організувати військове навчання українців, котрі перебувають поза межами України, зокрема біженців, щоб вони могли посилити українське військо. Тоді як Прага нині ще оцінює цю ідею для Чехії, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.
Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан ще раніше заявляв, що примусового повернення українців із Чехії не буде.
За словами міністерки, українці в Чехії могли б добровільно приєднатися до легіону, щоб підтримати свою Батьківщину. Вона пояснила, що численна українська громада у країні робить такий задум цілком логічним і доцільним.
Ми хочемо продовжити навчання українських військових, то чому б нам не навчати й громадян Чехії, українців за національністю, і не створити з них якесь утворення, — додала вона.
Окрім українських біженців, до легіону можуть долучитися також українці, котрі мають чеське громадянство.
Як сказав виданню Novinky.cz речник міністерства оборони Чехії Карел Чапек, відомство наразі оцінює польський проєкт із практичного і правового боку. Це підтвердив й інший речник міністерства Давід Полак.
Міністерство оборони збирає більше інформації від польської сторони про виникнення так званого “українського легіону”. Коли ми зберемо цю інформацію, то зважимо можливість нашого залучення.
Водночас чеські видання зауважують, що ці обговорення не означають, що Чехія вже розпочала процес створення підрозділу з українців. Можливо, чеські інструктори можуть долучитися до навчання Українського легіону в Польщі.
За повідомленнями з Польщі, до майбутнього Українського легіону зголошуються вже сотні чи й тисячі українських добровольців. Про створення такого легіону Україна й Польща домовилися 9 липня, підписавши угоду про безпекову співпрацю.
Ми повідомляли, що у Польщі набирають добровольців до новоствореного Українського легіону. Кілька тисяч осіб вже виявили бажання приєднатися, повідомив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Нагадаємо, угода між Україною і Польщею про гарантії безпеки передбачає створення в Польщі добровольчого легіону з можливістю участі громадян інших країн.
Раніше генерал Вальдемар Скшипчак запропонував польському уряду у межах підтримки Києва депортувати всіх українських чоловіків в Україну. Він пояснив, така кількість військовопридатних чоловіків суттєво підтримала б Сили оборони у протистоянні Росії.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Україна має проявити активність у питанні повернення своїх громадян чоловічої статі призовного віку, які зараз перебувають за кордоном. Він наголосив на важливості цього питання з огляду на поточні оборонні потреби України.
Литва може зайняти активну позицію у питанні повернення українських чоловіків призовного віку, які виїхали з країни. Як сказав міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас, будь-які заходи будуть розглядатися після оцінки дій Польщі у цій сфері.
Віцепрем’єр-міністр Угорщини Жолт Шем’єн у своїй крайній заяві висловив категоричну незгоду щодо видавання Україні чоловіків-переселенців призовного віку. Будапешт не планує передавати Києву українських біженців.
Міністерство внутрішніх справ Естонії заявило, що не має наміру примусово висилати українських чоловіків призовного віку з протермінованими паспортами, які законно перебувають на її території, розповіла радниця відділу політики громадянства та міграції МВС Аннелі Вікс.
Читайте також: «У мене виникла велика зневага до ухилянтів»: історії українських письменників з фронту
Зауважимо, стало відомо, що від загальної кількості українців, що перебувають під тимчасовим захистом ЄС, найбільше жінок – 46,1%. Натомість кількість дітей – 33,2%, тоді як кількість дорослих чоловіків-переселенців досягає 20,7%.
Також кожен п’ятий дорослий біженець з України, що перебувають у Польщі, є чоловіком. Це випливає з даних дослідження, опублікованого Національним банком Польщі. Загалом Польща надала статус тимчасового захисту 950 тисячам українців
У грудні 2023 року депутат Бундестагу від партії ХДС з оборонної та зовнішньої політики Родеріх Кізеветтер зауважив, що лише у Німеччині зараз перебуває “до десяти дивізій” українських чоловіків, котрі можуть допомогти своїй країні у війні проти РФ. Так, лише у Німеччині офіційно проживає близько 190 тисяч чоловіків з України призовного віку.
Німецький політик з початку російського вторгнення виступає за надання та посилення озброєння України.
- Служба безпеки України заблокувала низку нових схем ухилення від мобілізації та нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку.
- Одеські поліціянти затримали організатора незаконної схеми виїзду за кордон чоловіків призовного віку.
- У Вроцлаві (Польща) українські чоловіки вийшли на акцію протесту під Генеральне консульство України в Польщі з вимогою видачі їм закордонних паспортів.
- Прем’єр-міністрка Литви Інгріда Шимоніте заявила, що Литва може відмовити в наданні посвідки на проживання чоловікам з України, якщо Київ доведе їх ухилення від військової служби.
Статус учасника бойових дій відповідно до законодавства надається тим, хто брав участь у бойових завданнях в районах воєнних дій або на тимчасово окупованих територіях, незалежно від того, скільки часу це тривало, наголосив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 грудня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 214 бойових зіткнень. Найбільша кількість боїв відбулася на Сіверському, Покровському, Курахівському та Времівському напрямках.
15 грудня президент Володимир Зеленський поінформував, що протягом тижня російські війська застосували проти території України понад 600 КАБів, більш як 500 дронів та 100 ракет.
15 грудня, під час першого візиту на французький острів Корсика, Папа Римський Франциск згадав російський народ у полуденній молитві про мир у кафедральному соборі міста Аяччо.
Радник з нацбезпеки Майк Волтц повідомив, що сформована команда Дональда Трампа готова обговорити ініціативу прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана стосовно припинення вогню у російсько-українській війні.