Польщі вдалося скоротити потік мігрантів з Білорусі погрозами закрити експорт з Китаю до ЄС

Джерело: Bloomberg

Польща домоглася скорочення потоку мігрантів із Білорусі, погрожуючи перекрити ключовий китайський залізничний маршрут до Євросоюзу. Президент Польщі Анджей Дуда під час державного візиту до Пекіна у червні пов’язав питання міграції та транзиту вантажів на білоруському кордоні. Внаслідок цього кількість нелегальних перетинів кордону з Білорусі до Польщі значно зменшилася.

Лідер Білорусі Олександр Лукашенко останні три роки намагався спровокувати міграційну кризу на кордоні з Польщею. Напруженість загострилася в травні після нападу мігранта на польського прикордонника, що призвело до обіцянки польського уряду витратити близько 2,5 мільярда доларів на зміцнення кордону.

Також стало відомо, що столиця Польщі витратить 117 мільйонів злотих ($30 мільйонів) у найближчі два-три роки на облаштування бомбосховищ та інші заходи безпеки, оскільки повномасштабна війна РФ проти сусідньої України триває третій рік, заявив мер Варшави Рафал Тшасковский.

Через вторгнення Росії в Україну Білорусь стала єдиною залізничною ланкою для китайських товарів, що прямують до ЄС. Обсяг контейнерів через Білорусь збільшився на 89% у першому кварталі 2024 року. Лукашенко підтримував зростання китайського залізничного транзиту, щоб компенсувати залежність Білорусі від Росії.

Після повернення Дуди з Пекіна Польща оголосила про тимчасове закриття залізничного транзиту через КПП Малашевичі на 33 години, уповільнивши перевірки безпеки та митниці. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський зазначив, що цей крок міг вплинути на зменшення кількості нелегальних перетинів кордону.

Влада Польщі стверджувала, що Росія спільно з Білоруссю стоять за сплеском мігрантів до Європейського Союзу. В уряді, наголошували, що мігранти були переважно з Ємену, Сомалі, Афганістану, Сирії та Ірану.

Президент Польщі під час поїздки до Китаю привернув увагу Лукашенка. Білоруський лідер заявив, що Дуда попросив Сі Цзіньпіна вплинути на Лукашенка та Путіна, щоб вони припинили міграційний тиск.

Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що Пекін сподівається на розв’язання розбіжностей шляхом діалогу та забезпечення безпеки міжнародних логістичних каналів.

Міністр внутрішніх справ Польщі Томаш Сімоняк повідомив, що нелегальний перетин кордону з Білорусі знизився на 70% з початку червня. 27 червня польські прикордонники зафіксували понад сотню таких випадків.

Лише невелика частина китайського експорту до ЄС йде через Білорусь, а криза судноплавства в Червоному морі та її наслідки для морської торгівлі сприяють відродженню євразійських залізничних сполучень. Успішне використання Польщею цього стратегічного тиску може стати уроком для політиків.

Президент України Володимир Зеленський публічно підтвердив основні вимоги Києва стосовно припинення війни, зокрема повне виведення російських військ з окупованої території та членство України в НАТО. Цього тижня глава Української держави знову виключив “торг” щодо українського суверенітету чи території. За словами посадовців, близьких до НАТО, Зеленський, можливо, готується прийняти більш гнучкий підхід щодо умов переговорів з Росією та закінчити війну.

Санкції Євросоюзу за повномасштабну війну проти України відчутно вдарили по лісовій промисловості Росії: у 2024 році російські виробники продадуть за кордон близько 20,7 млн кубометрів пиломатеріалів, або на 32% менше, ніж експортувалося в 2021 році. Це випливає із розрахунків консалтингової компанії Strategy Partners.

Рада ЄС розробила нові рамки для обмежувальних заходів у відповідь на дестабілізуючі дії Росії за кордоном.

Другий саміт миру щодо України не відбудеться у листопаді, повідомила радниця глави Офісу президента Дарія Зарівна.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 жовтня. Загалом, від початку доби відбулося 142 бойових зіткнення.