Помер 39-й президент США Джиммі Картер: цікаві факти з життя
Джерело: The Washington Post
У віці 100 років помер 39-й президент США Джиммі Картер, який вирізнявся простим способом життя. Зокрема він відомий раннім зацікавленням у зміні клімату та прагненням до подолання політичного розколу в країні.
Сам Картер за походженням фермер з Джорджії, що вирощував арахіс. Він став першим президентом США, народженим у лікарні. Джеймс Ерл Картер-молодший з’явився на світ 1 жовтня 1924 року в Плейнсі, штат Джорджія, де його мати, дипломована медсестра, працювала у відділенні.
Під час свого президентства, що тривало з 1977 до 1981 року, Картер досяг значних дипломатичних успіхів. Зокрема мирної угоди між Єгиптом та Ізраїлем, а також розпочав розвиток відновлюваної енергетики як альтернативи імпорту нафти.
Коли у 1977 році Картер склав присягу на посаду президента, він став першим, хто зробив це під іменем “Джиммі”. Під час інавгурації його вшанували запуском повітряної кулі у формі арахісу – символу його фермерського минулого.
Подружнє життя Джиммі та Розалінн Картер тривало рекордних 77 років. Вони стали найтривалішою одруженою президентською парою в історії США. Подружжя повернулося до свого скромного будинку після завершення президентського терміну.
У 1979 році Картер встановив сонячні панелі на даху Білого дому, сподіваючись, що відновлювана енергетика становитиме 20% енергетичних потреб США до 2000 року. Попри амбітність планів, мети не досягнуто, а панелі демонтували за адміністрації Рейгана.
Як відданий християнин, Картер залишався вірним своїм переконанням навіть після президентства, проводячи уроки недільної школи та активно підтримуючи миротворчі ініціативи. Однією з його головних гуманітарних місій стало викорінення гвінейського хробака через діяльність Центру Картера. Завдяки цьому кількість випадків цього захворювання скоротилася з мільйонів до 13 у 2022 році.
Джиммі Картер також здійснював вплив через свої політичні призначення, які були найбільш різноманітними за расовою та гендерною ознаками серед попередників. Зокрема він призначив Рут Бейдер Гінзбург до Апеляційного суду США, яка стала другою суддею-жінкою Верховного суду США, та першу чорношкіру жінку до президентського кабінету.
Життя Картера включало багато незвичайних епізодів. У 1952 році, під час ядерної аварії в Канаді, він як офіцер ВМС США увійшов у реактор для його демонтажу, отримавши річну дозу радіації за лічені секунди.
- У віці 78 років померла іспанська акторка Маріса Паредес, яка знялася у фільмах режисерів Педро Альмодовара, Гільєрмо дель Торо і Роберто Беніньї.
- У віці 87 років помер Остап Кіндрачук, кримський козак-бандурист, що грав на набережній Ялти.
- У віці 91 року пішов з життя Пол Масланскі, продюсер культової франшизи “Поліцейська академія”
Науково-консультативна група з вивчення походження нових патогенів, створена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), не змогла дійти однозначного висновку щодо походження COVID-19. У новому звіті фахівці заявили, що наразі немає переконливих доказів ані на користь версії про витік вірусу з лабораторії, ані щодо природного переходу вірусу від тварини до людини. Попри це, експерти більше схиляються до природного походження SARS-CoV-2.
Початок липня в Україні мине під знаком погоди з характером – трохи вітерцю, трохи тепла і зовсім небагато справжньої спеки. У перші дні тижня ми опинимося між двома атмосферними системами: антициклон із Західної Європи поступово тисне на нас своєю сухою рукою, а циклон із північного сходу ще трохи подме 1–2 липня, переважно в східних і північно-східних регіонах.
У зарубіжних дослідженнях сонний параліч (sleep paralysis) – стан, коли свідомість прокинулась, а тіло досі “спить” – називають швидкоплинним, але важким епізодом, іноді супроводжуваним тиском на грудну клітину, страхом і галюцинаціями. Хоч стан не небезпечний, він може застати зненацька і налякати.
Роман Грибов – черкащанин і морпіх, який став відомим на весь світ завдяки фразі “рускій воєнний корабль, іді на…” – повідомив про своє звільнення з лав Військово-морських сил Збройних сил України.
Станом на 1 липня 2025 року російська армія втратила на війні проти України понад 1 мільйон військових. За даними Генерального штабу Збройних сил України, загальні бойові втрати особового складу противника з 24 лютого 2022 року орієнтовно склали 1 020 980 осіб. За минулу добу ліквідовано ще 970 окупантів.