Понад рік у російському полоні – правозахиснику Максиму Буткевичу виповнюється 46 років

Джерело: Букви

16 липня День народження у правозахисника, журналіста та співзасновника ГО “Громадське радіо” Максим Буткевича. Від літа 2022 року він перебуває в російському полоні.

Джерело: Стас Юрченко

Буткевич народився 1977 року у Києві. Після закінчення Українського гуманітарного ліцею, вступив на факультет філософії КНУ ім. Шевченка, який закінчив зі ступенем спеціаліста з філософії. Працював методистом кафедри культурології та археології Національного університету “Києво-Могилянська Академія”.

Також закінчив військову кафедру, отримав звання лейтенанта запасу.

Шлях журналіста в кар’єрі Буткевича розпочався у 1999 році на позиції редактора відділу міжнародної інформації. З 2003 року перебуває у Великій Британії — працює продюсером/журналістом Української Секції Всесвітньої служби BBC в Лондоні. По закінченні контракту залишився фрілансером для місцевих інформаційних радіостанцій.

Протягом декількох років працював спеціалістом зі зв’язків з громадськістю в Управлінні Верховного Комісара ООН у справах біженців у регіоні Україна — Молдова — Білорусь. Був радником Офісу УВКБ ООН.

Під час протестів на Майдані відзначився у громадських правозахисних протестних ініціативах.

З березня 2014 він залучений як координатор до “Ресурсного центру допомоги вимушеним переселенцям” — спільного проєкту громадських ініціатив, які опікуються допомогою внутрішньо переміщеним особам, і Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Метою ініціативи була допомога переселенцям з Криму і Донбасу.

Одначе, з початком повномасштабної війни Буткевич тимчасово зупинив діяльність з допомоги біженцям, журналістську, гуманітарну, просвітницьку і правозахисну активність та вирушив служити в ЗСУ.

Службу проходив у 210-му спеціальному окремому батальйоні “Берлінго”, брав участь у звільненні Київщини.

21-24 червня 2022 року командир взводу Буткевич разом з іншими військовослужбовцями ЗСУ потрапив у полон в районі захоплених росіянами пунктів Золоте і Гірське, що на Луганщині. У міноборони РФ підтвердили, що Буткевич є військовополоненим і станом на 9 серпня перебував на території окупованої Луганщини.

У відповіді на запит його адвоката Леоніда Соловйова міністерстві оборони РФ підтвердили, що Буткевич перебуває на території так званої “ЛНР”. У заяві зазначалося, його стан здоров’я задовільний.

Питанням звільнення журналіста займаються Об’єднаний центр із пошуку та звільнення полонених та друзі-правозахисники, він включений до списків на обмін.

У так званих “верховних судах” терористичних організацій “ЛДНР” до 13 років позбавлення волі окупанти засудили українського правозахисника та журналіста Максима Буткевича.

Не Берлінале-2023 представники української кіноіндустрії закликали міжнародну культурну спільноту вимагати звільнення правозахисника з російського полону.

У березні 2023 року українські правозахисники закликали звільнити незаконно засудженого російськими окупантами військовополоненого Максима Буткевича.

У заяві коаліції “Україна. П’ята ранку”  зазначили, що правозахисники впевнені, що ці судилища спрямовані на внутрішню російську аудиторію та не мають жодної юридичної сили з точки зору стандартів правосуддя. Натомість вони вкотре доводять, що російська влада та підконтрольні їй структури на тимчасово окупованих територіях України чинять  воєнні злочини проти військовополонених.

Адже так звані “судові процеси” проти українських військовослужбовців відбуваються у закритому режимі, з порушенням усіх можливих стандартів правосуддя і здійснюються невизнаними світовою спільнотою квазіутвореннями.

Довідка. Максим Буткевич — український правозахисник і журналіст, що став до лав української армії у березні 2022 року. Координатор та співзасновник проєкту “Без кордонів”, спрямованого на допомогу шукачам притулку та українським переселенцям і протидії мові ворожнечі. Співзасновник центру прав людини ZMINA, Громадського радіо.

Раніше також працював на BBC World Service та низці загальноукраїнських телеканалів, кілька років був гостьовим лектором НаУКМА, а також входив до правління українського представництва Amnesty international та громадської ради при МВС.

Заступник голови МЗС Леонід Тимченко повідомив, що в Україні станом на 12 листопада офіційно зареєстровані 53 868 осіб, котрі вважаються зниклими безвісти за особливих обставин.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 12 листопада. З початку доби на цей час зафіксовано 156 бойових зіткнень.

Російський президент Володимир Путін відмовився відвідувати саміт G20 у Бразилії 18-19 листопада, заявив російський посол Марат Бєрдиєв.

12 листопада міністр фінансів Сергій Марченко та глава зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо підписали Рамкову угоду щодо проєктів, котрі фінансуються за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду. У межах угоди на 2025 рік заплановане надання кредитів на суму до 50 млн євро. 

Колишній Головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний звернувся до британського парламенту, акцентувавши, що для України настав вирішальний момент у боротьбі за незалежність.