Повернення до російського газу? Керівники найбільших компаній ЄС заговорили про можливе відновлення імпорту

Джерело: Reuters.

Через понад три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну енергетична безпека Європи залишається вразливою. Під час кризи 2022–2023 років США частково заповнили дефіцит постачання, надавши скраплений газ. Але нині, з огляду на торгові амбіції Дональда Трампа, який використовує енергоресурси як інструмент тиску, бізнес у ЄС побоюється нової залежності — вже від США.

На цьому тлі керівники провідних європейських компаній почали говорити про те, що ще рік тому здавалося немислимим: імпорт обмежених обсягів російського газу, зокрема й від держмонополії “Газпром”, може знову стати варіантом.

Це означало б кардинальний розворот у політиці ЄС, який ще у 2022 році оголосив про намір повністю відмовитися від російського газу до 2027-го. Проте переговори з Катаром зайшли в глухий кут, а перехід на відновлювану енергію відбувається повільніше, ніж потрібно.

“За умов певного миру в Україні ми могли б повернутися до 60–70 млрд кубометрів щороку, зокрема й СПГ”, — заявив віцепрезидент французької Engie Дідьє Олло. За його словами, Росія могла б покривати до 20–25% потреб ЄС (до війни — 40%).

Голова TotalEnergies Патрік Пуйянне також закликає не покладатися виключно на США: “Потрібно диверсифікувати постачання, а не спиратися на одного чи двох партнерів”.

Особливо вразливою залишається Німеччина, чия хімічна промисловість сильно постраждала від втрати дешевого російського газу. В окремих промислових кластерах лунають відкриті заклики до якнайшвидшого повернення постачання. “Відкриття газогонів зменшить ціни краще, ніж будь-які субсидії”, — заявив керівник промислового парку InfraLeuna Крістоф Гюнтер.

Паралельно в Німеччині зростає підтримка проросійських партій, а майже половина жителів східного регіону Мекленбург-Передня Померанія виступають за повернення до імпорту російського газу.

Під знаком питання — і політична незалежність від США. ЄС планує нарощувати закупівлі американського СПГ, але перспектива президентства Трампа викликає тривогу: у разі торгових конфліктів або внутрішнього дефіциту газу США можуть скоротити експорт.

Попри публічні заяви про відмову від російських енергоносіїв, Єврокомісія вже двічі відкладала публікацію плану дій. Тим часом кілька європейських компаній ведуть арбітражні справи проти “Газпрому” за невиконані контракти. У разі досягнення домовленостей, транзит через Україну можуть дозволити як спосіб відшкодування боргів.

“Якщо “Газпром” хоче повернутися на ринок — добре. Але без виплат за арбітражем ніхто не підпише нові контракти”, — наголосив представник Engie.

Тим часом українська сторона висловлює занепокоєння. “Є надія, що європейські політики зробили висновки з попередніх помилок”, — каже Максим Тімченко, керівник DTEK.

15 квітня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проект закону щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 87 бойових зіткнень.

Адміністрація Дональда Трампа пропонує зменшити бюджет Державного департаменту США та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) на 48% у порівнянні з виділеними Конгресом коштами на 2025 рік. Відповідний документ, підготовлений Адміністративно-бюджетним управлінням Білого дому, також пропонує скасувати фінансування для понад 20 міжнародних організацій, зокрема НАТО та ООН.

Космічний телескоп Hubble показав зображення з величезними хмарами іонізованих атомів і молекул, які викинула в космос тліюча зоря — планетарна туманність “Kohoutek 4-55”, яка знаходиться за 4 600 світлових років від Землі у сузір’ї Лебедя.

Керівник компанії Lego та друг датської королівської родини Майкл Хелбі загинув внаслідок нещасного випадку під час катання на лижах у швейцарських Альпах.