Позов Порошенка проти Зеленського: засідання суду перенесли, флешки з доказами не прийняли

Джерело: Букви

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду 17 липня переніс на 23 липня розгляд справи за позовом п’ятого президента Петра Порошенка до президента Володимира Зеленського стосовно запроваджених персональних санкцій. У центрі конфлікту – питання законності указу про санкції, відмова представників відповідача приймати відеодокази та звинувачення у фальсифікаціях й тиску.

Під час засідання політик особисто представляє сторону позивача спільно з адвокатами Ігорем Голованем та Іллею Новіковим. Відповідача представляє Людмила Пантюхова – юристка Офісу президента. Також були присутні представники РНБО, Кабміну та Мінекономіки як треті особи.

Як відомо, минулого засідання (13 травня) суд зобов’язав Офіс президента надати докази, на підставі яких запровадили санкції проти Порошенка.

Тож адвокат Порошенка передав суддям флеш-носії з відеодоказами, зокрема – з виступом новопризначеної прем’єрки Юлії Свириденко. У ньому, на думку позивачів, міститься політично вмотивована заява, що свідчить про дискримінацію нардепа та незаконність застосованих санкцій.

Однак представники відповідача відмовилися приймати флешки, аргументуючи, що “там можуть бути мультики або віруси”.

Представникам влади достатньо було 35 хвилин, щоб сформувати незаконні та неконституційні санкції проти мене як лідера опозиції. Але для того, щоб на суді за 3 хвилини подивитися два короткі відеодокази, як влада порушує закон, часу у них немає. Вони брешуть і затягують процес, щоб приховати простий факт: підстав для “санкцій” немає і ніколи не було. На записі очільник Держфінмоніторингу Філіп Пронін на засіданні ТСК ВР стверджує, що нічого в уряд не передавав. На іншому відеозаписі прем’єр-міністр Юлія Свириденко каже: “Все було надано Проніним”. Це — докази вашої брехні. Це — докази вашої фальсифікації, – наголосив Порошенко.

Він додав, що немає жодного іншого кейсу, коли Міністерство економіки, Фінмоніторинг чи Кабінет Міністрів ініціювали санкції, позаяк, вони не мають права. Обмеження щодо інших осіб, за словами політика, ініціювала Служба безпеки України.

Адвокат Головань додав, що представники влади штучно затягують процес, і підтвердив, що всі необхідні документи були надіслані вчасно: “Матеріали надсилаються поштою, бо в Президента і РНБО досі немає електронних кабінетів. Але ми бачимо в системі “Укрпошти”, що документи були отримані”.

Також сторона обвинувачення наголосила, що на запитання суду про наявність доказів правомірності санкцій – “не пролунало жодної відповіді”.

У день судового засідання Юлію Свириденко обрали новою прем’єр-міністеркою України. Вона раніше була серед головних ініціаторів санкцій проти Порошенка, що, на думку сторони позивача, підтверджує політичну мотивацію тиску.

Посольські стільці вже закінчилися — перейшли до валюти у вигляді крісла прем’єр-міністра. Саме так розраховуються за незаконні санкції проти мене, – резюмував він.

Суддя оголосив перерву до 23 липня, жодних рішень по суті ще не ухвалено. Адвокати відзначили, що у справі все більше ознак політичного протистояння та процедурних баталій довкола допустимості доказів і правомірності рішень РНБО та глави держави.

У залі суду були присутні 11 дипломатичних представництв, нардепи, журналісти та громадські активісти.

12 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про введення санкцій проти п’ятого президента України, лідера партії “Європейська Солідарність” Петра Порошенка – серед п’яти осіб, яких офіційно звинуватили у загрозі національній безпеці. Санкції безстрокові: від блокування активів і обмеження торгівлі до заборони користуватися радіочастотами, брати участь у приватизації й позбавлення державних нагород.

Серед аргументів влади – нібито сприяння тероризму, участь у створенні Партії регіонів, бізнес у РФ навіть після 2014 року. Проти Порошенка з 2019 року відкрили понад 20 кримінальних проваджень, зокрема за підозрою у державній зраді, однак розслідування призупинили через повномасштабну війну. Водночас громадська думка – не на боці Офісу президента: за даними КМІС, більшість українців вважає санкції політично вмотивованими і такими, що мають на меті знищення опозиції та відволікання уваги від ситуації на фронті.

18 лютого Міжнародний демократичний союз (IDU) висловив глибоке занепокоєння через рішення РНБО України щодо введення санкцій проти лідера політичної партії “Європейська солідарність” Петра Порошенка.

Звинувачення у державній зраді проти 5-го Президента України, який з 2014 року непохитно протистояв російській агресії, забезпечив життєво важливу міжнародну підтримку Україні, побудував сучасні Збройні сили, виступив посередником в укладенні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, просунув інтеграцію України в ЄС та НАТО і відіграв ключову роль в об’єднанні нації під час російського вторгнення, виглядає політично вмотивованою спробою придушити опозицію, – мовилося у повідомленні IDU.

З квітня Порошенко оскаржує у Верховному Суді запроваджені Указом президента Зеленського санкції, які вважає незаконними. Він наголошує, що за вказівкою влади Національний банк блокує можливості Фонду Порошенка для надання допомоги ЗСУ, а також обмежує саму можливість Петра Порошенка сплачувати податки. Напередодні введення санкцій президент Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про кримінальну відповідальність за порушення санкцій. Таким чином, влада безпідставно унеможливлює будь-які правочини Порошенка.

17 квітня з документів Міністерства юстиції стало відомо, що санкції проти лідера “Європейської Солідарності” Петра Порошенка були “превентивними”.

19 червня Петро Порошенко нагадав, що за п’ять місяців судового розгляду указу про санкції жодних доказів від сторони президента Зеленського надано не було.

На сьогодні є лише два варіанти: або є докази, і їх треба негайно представити суду, або їх нема – і указ має бути скасований. Інакше відповідальність нестимуть уже перед Європейським судом, – заявив Порошенко перед засіданням Верховного суду.

За його словами, влада не надала нічого, окрім порожніх обіцянок, і вже двічі не вклалася у законодавчо визначені строки. Сам лідер “ЄС” назвав це “боротьбою з опозицією за російським сценарієм” та спробою підпорядкувати судову систему виконавчій владі.

Одночасно із заявою Порошенка, його адвокати оприлюднили інформацію про ймовірну фальсифікацію документів, на основі яких і були запроваджені санкції. Представник Порошенка Ілля Новіков стверджує: Мінекономіки відмовилося надати рішення Держфінмоніторингу, посилаючись на заборону самого фінмоніторингу. Крім того, є сумніви в автентичності висновку за підписом представниці України в ЄСПЛ Маргарити Сокоренко, який, за версією захисту, був виготовлений заднім числом і не розглядався жодним з органів, які мали ухвалити рішення про санкції.

Ми маємо справу з умисними спробами приховати докази від суду, – заявив адвокат Ігор Головань.

Представники Кабінету Міністрів України подали клопотання про розгляд справи у закритому режимі. Це пояснюють тим, що у них є документи грифом ДСК (“для службового користування”). Порошенко, як і його адвокат Ілля Новіков виступили проти цього. Лідер “ЄС” зауважив, що це в стилі авторитарних держав та наголосив на важливості публічного розгляду.

Як відомо, минулого засідання (13 травня) суд зобов’язав Офіс президента надати докази, на підставі яких запровадили санкції проти Порошенка. Суддя Верховного суду Михайло Смокович публічно звернувся до представника Кабміну щодо саботажу виконання судової ухвали:

Кабінет міністрів – найвищий орган виконавчої влади. Фінмоніторинг він де? В Африці? Чому ви не надали документи? Минув місяць, і рішення досі не виконане.

На цьому тлі адвокати вже передали до суду всі версії публікацій рішення РНБО в “Урядовому кур’єрі”, включно з тими, що містять помилки в персональних даних Порошенка. Це ставить під сумнів навіть формальну легітимність опублікованого документа.

У ресторані “Ottantotto 88” працівниця щоразу обливала водою папугу, як тільки він починав говорити. Зоозахисна організація UAnimals звернулися до поліції, втім, правоохоронці відмовилися встановити факт знущання над птахом.

Міністерство закордонних справ Польщі висловило протест Росії у зв’язку з атакою на польську фабрику в Україні 16 липня. Польська сторона заявила, що це є порушенням міжнародного права.

Британський суд заборонив зірці “Гаррі Поттера”, акторці Еммі Вотсон сідати за кермо впродовж пів року через перевищення швидкості.

Білий дім повідомив, що в президента Дональда Трампа виявили хронічну венозну недостатність після обстеження через набряк ніг.

Під час польоту на параплані в Італії загинув екстремальний спортсмен Фелікс Баумгартнер.