Правозахисники встановили місце розташування «таборів перевиховання» для українських дітей

Джерело: ГО Regional Center for Human Rights/Фейсбук

Регіональний центр прав людини продовжив минулорічне розслідування і з відкритих джерел встановив місцезнаходження так званих “таборів перевиховання” в РФ для українських дітей з ТОТ. На сьогодні виявили 13 установ на окупованій території України, ще 18 — у Білорусі та 67 — у Росії.

З моменту окупації Криму, частин Донецької та Луганської областей, РФ розвиває мережу так званих “таборів перевиховання”, яка на сьогодні сягає сотні закладів. Мета — викорінити національну ідентичність, примусово асимілювати українських дітей та перетворити їх на ресурс для досягнення власних геополітичних інтересів.

Росія масово вивозить дітей з окупованих територій України під проводом “відпочинку” та “реабілітації”, де вони піддаються інтенсивній пропаганді, спрямованій на формування лояльності до “нової Батьківщини”, а також навчаються військовій справі за стандартами підготовки солдата-строковика. Подекуди “табори перевиховання” використовуються росіянами як метод свавільного утримання українських дітей під своїм контролем або проміжний пункт на шляху до кінцевої точки депортації.

У 2024 році витрати з федерального бюджету РФ на дитячий “відпочинок” зросли на 11,6% в порівнянні з минулим роком, досягнувши показника 76,8 млрд рублів. За заявами представників окупаційних адміністрацій, протягом літнього сезону 2024 року у рамках проєкту “Корисні канікули” до “таборів перевиховання” вивезли 40 тис. українських дітей. Це майже вдвічі більше, ніж торік. Діти з окупованих територій побували у Москві, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону та Тулі в межах програм “Культурна карта 4+85”, “Маршрут для молоді”, “Університетські зміни”.

У 2024 році Росія значно розширила мережу “таборів перевиховання” на нових окупованих територіях, відкривши в Бердянську (Запорізька область) філіал окупованого табору “Артек” під назвою “Червона гвоздика”. Також відчутно посилилась мілітаризація українських дітей у зв’язку з розгортанням діяльності Академії дружби народів “АХМАТ” та центру “Воїн”. Останній організовує зміну “Час героїв”, під час якої українських дітей навчають стріляти з автоматів, стрибати з парашутом, керувати дроном та мінувати територію.

Правозахисники наголосили, що активізація політики перевиховання українських дітей з окупованих територій у таборах пов’язана з безкарністю таких діянь на міжнародному рівні. Водночас політична індоктринація та мілітаризація має ознаки відразу кількох міжнародних злочинів і вимагає більш рішучої, ніж фрагментарні санкції, дій.

Раніше британська розвідка повідомила, що станом на сьогодні щонайменше 11 000 українських дітей утримуються у 43 так званих “таборах перевиховання” по всій Росії за тисячі км від дому.

Окрім цього, з’явилася інформація, що у Поволжі в Росії розгорнулося масштабне будівництво фільтраційних таборів під виглядом дитячих піонерських таборів. Росіяни зводять швидкомонтажні модульні будиночки, швидше бараки, які вміщатимуть сотні “відвідувачів”. Кремль вибудовує систему фільтраційних таборів від початку своєї окупації України. У таких зонах людей перевіряють на лояльність окупаційній владі. Також з її допомогою намагаються створити базу даних мешканців окупованих територій.

Також стало відомо, що влада РФ продовжує імплементацію стратегії етнічної чистки українців на тимчасово окупованих територіях України. Перший етап передбачає проведення системних фільтраційних заходів задля витіснення патріотично налаштованого населення.

Тоді як на другому етапі росіяни масово депортуватимуть українців на територію РФ, так змінюючи етнічний склад українських територій. Водночас на місце українців ворог планує переселити етнічних росіян, ускладнюючи реінтеграцію тимчасово окупованих територій після деокупації.

Зауважимо, заступник глави Радбезу РФ Дмитро Медведєв поділився планами Кремля щодо репресій проти українських громадян на тимчасово окупованих територіях України. За його словами, українці ТОТ, які “завдають шкоди” Росії, повинні бути “викриті і покарані, заслані до Сибіру для перевиховання в таборах примусової праці”.

Як мовиться у звіті ISW, показові судові процеси і репресії сталінської епохи, починаючи з 1920-х і 1930-х років, так само були спрямовані на “шкідників”, особливо в сільськогосподарській сфері. Аналітики додали, що використання Медведєвим риторики сталінської епохи про “чистки” є показовим.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували ситуацію на фронті станом на 22:00 30 вересня. На даний час відбулося 159 бойових зіткнень. Найгарячішою сьогодні залишалася ситуація на Покровському напрямку, також ворог активний на Куп’янському, Лиманському та Курахівському напрямках.

Глава Міністерства закордонних справ Радослав Сікорський вкотре розкритикував Росію за викрадення українських дітей. Відкриваючи Нараду ОБСЄ з питань людського виміру у Варшаві, міністр заявив, що це є геноцидом.

Коли українські війська атакували Курську область РФ, місцеві російські підрозділи були добре озброєні, однак, абсолютно неготові з погляду розвідки та координації. Українці слушно дійшли висновку, що такий ворог їм не загрожуватиме. Ключем до серпневого успіху України була несподіванка, а не перевага в гарматах і пускових установках.

29 вересня у ДТП на мотоциклі у Луцькому районі загинув 36-річний військовослужбовець ЗСУ, капітан, повний кавалер ордена “За мужність”, “Народний герой України” Павло Чайка на псевдо “Сігл”.

“Безрозсудна російська ядерна риторика” глави РФ Володимира Путіна не повинна стримувати членів НАТО від надання додаткової військової допомоги Україні, заявив глава НАТО Єнс Столтенберг.