Представники Маска отримають доступ до платіжної системи Мінфіну США

Джерело: The Washington Post і нардеп Ярослав Железняк в Telegram

Представники “Департаменту ефективності уряду” (DOGE), створеного за участі Ілона Маска, отримали доступ до конфіденційної платіжної системи Міністерства фінансів США. Структура контролює потік понад 6 трильйонів доларів щорічно.

Рішення надати доступ ухвалив міністр фінансів Скотт Бессент. Доступ отримала команда під керівництвом Тома Краузе, виконавчого директора Кремнієвої долини, який співпрацює з DOGE.

До цього виконуючий обов’язки міністра Девід Лебрик пропрацював у відомстві 35 років і пережив 11 міністрів. Утім чиновник відмовився надати доступ, після чого його відправили в адміністративну відпустку. Пізніше він оголосив про свою відставку.

“Лебрік працював у Мінфіні 35 років, пережив 11 міністрів, був в.о. директора Монетного двору, очолював Бюро фіскальної служби – і все це без політики. Його завданням було одне: щоб гроші доходили туди, куди треба. Типу нашого казначейства. А це 1,3 млрд виплат на рік: пенсії, зарплати військових, контракти, соцвиплати”, — написав Железняк.

Платіжні системи Мінфіну США забезпечують виплати соціального страхування, медичної допомоги, зарплати держслужбовцям, контракти з урядовими підрядниками та податкові повернення. Досі їхнім управлінням займалася лише невелика група кар’єрних чиновників, а доступ політично призначених осіб до таких систем вважається винятковим випадком.

The New York Times першою повідомила про рішення щодо надання доступу. У Конгресі США воно викликало критику, зокрема сенатор-демократ Рон Вайден заявив, що будь-яке політично мотивоване втручання в платіжні системи Мінфіну “може завдати серйозної шкоди країні та економіці”.

“Відверто кажучи, ці платіжні системи просто не можуть вийти з ладу, і будь-яке політично мотивоване втручання в них загрожує серйозною шкодою нашій країні та економіці”, — сказав сенатор Рон Вайден (штат Орегон) у листі до Бессента. “Я не можу придумати жодної вагомої причини, чому політичні діячі, які продемонстрували відверту зневагу до закону, потребуватимуть доступу до цих чутливих, критично важливих систем”.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що його країна вислала двох українських дипломатів й назвав їх “шпигунами”.

Інгульський районний суд міста Миколаєва засудив уродженку міста Баштанка, що працює прибиральницею у ЖКГ “Турбота” та має інвалідність ІІІ групи, за те, що вона продала два інтимні фото у Telegram.

Правоохоронці затримали проректора Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, який примушував підлеглих будувати приватний будинок на власній земельній ділянці.

Закарпатські поліціянти, під час обшуку помешкання фігуранта у справі про спробу продажу скарбів, вилучили велику кількість російської символіки.

Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу та представники вищого керівництва ЄС підтримали запуск спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії.