Прем’єр Нідерландів Марк Рютте може стати новим генсеком НАТО – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

За даними ЗМІ глава уряду Нідерландів Марк Рютте може стати новим генеральним секретарем НАТО. Країни, які підтримують його кандидатуру, закулісно працюють над тим, щоб рішення про його призначення ухвалили до літа.

Рішення про підтримку Рютте повинно бути одноголосним серед 31 члена НАТО і на цей час нідерландський політик вже є явним фаворитом, який може замінити чинного генсека Єнса Столтенберга. Повноваження останнього завершуються у жовтні цього року.

Однак, наголосили у виданні, Рютте ще потрібно заручитись підтримкою деяких країн східної частини Європи.

Роль генсека НАТО буде особливо важливою через триваючу російсько-українську війну. Очільнику НАТО доведеться балансувати, щоб запобігти будь-яким прямим зіткненням з Росією та водночас закликати союзників до підтримки України.

56-річний Рютте має підтримку низки країн-членів НАТО. Частково через те, що його вважають кандидатом, який зміг би контролювати Дональда Трампа у випадку його повернення на пост президента США.

“Головна проблема Трампа полягала у тому, що ми недостатньо тратили (коштів на підтримку НАТО – ред.). Він мав рацію”, – сказав Рютте цього тижня в інтерв’ю Bloomberg TV.

Ще у жовтні 2023 року Марк Рютте заявляв, що готовий очолити НАТО, водночас на цьогорічному економічному форумі у Давосі відмовився коментувати це питання.

Попри те, що Марю Рютте має широку підтримку, зокрема від Франції та Німеччини, посли НАТО досі не затвердили його кандидатуру. Деякі країни східної Європи сподіваються, що на посаду претендуватиме хтось з їхнього регіону.

Зокрема мовиться про прем’єр-міністерку Естонії Каю Каллас та очільника МЗС Латвії Кріш’яніса Каріньша, які минулоріч висловлювали зацікавленість у цій посаді. Попри це, ні Естонія, ні Латвії не висунули їх претендентами на роль генсека.

Союзники по НАТО все ще прагнуть завершити процес відбору кандидата цієї весни, щоб уникнути участі в торгах навколо вищих посад після виборів до Європейського Союзу. Цей графік може бути продовжений, але більшість союзників очікують, що рішення буде узгоджено вчасно до саміту лідерів НАТО у Вашингтоні в липні.

За даними одного із джерел США двічі зверталися до Рютте щодо очолення ним НАТО.

Сьогодні Росія завдала одного з наймасштабніших ударів по енергетичній інфраструктурі України за час війни, випустивши 93 ракети та 200 дронів. Хоча більшість загроз знищили сили ППО, критична інфраструктура зазнала значних пошкоджень. Президент Володимир Зеленський наголосив, що Кремль не прагне миру, а лише загострює ситуацію напередодні зимових холодів.

Медійна ініціатива за права людини розповіла історію села Новий Биків на Чернігівщині, яке опинилось під російською окупацією на початку повномасштабного вторгнення.

Росія стрімко втрачає надходження іноземної валюти, що посилює тиск на національну економіку та рубль. Як повідомляє Центробанк РФ, за останні місяці торговий баланс скоротився майже вдвічі — з $12,4 млрд у вересні до $6,3 млрд у листопаді, що стало мінімумом з липня 2023 року.

Сьогодні, 13 грудня, у Цюриху пройшло жеребкування на Чемпіонат світу з футболу 2026, в якому візьме участь збірна України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 13 грудня. На даний час ворог 131 раз атакував позиції Сил оборони. Найбільш активно діє на Покровському та Времівському напрямках, де провів майже половину від усіх атак.