Прем’єр Сербії вирішив піти у відставку на тлі протестів

Джерело: Tanjug

Прем’єр-міністр Сербії Мілош Вучевич оголосив, що подає заяву про відставку. Це сталося на тлі масових протестів у країні.

Доки не оберуть нового прем’єра, уряд працюватиме за технічним мандатом.

“Я буду виконувати свою роботу до обрання нового прем’єр-міністра. У цей момент весь уряд перебуває в технічному мандаті, з відставкою прем’єр-міністра весь кабінет “падає”, образно кажучи, практично весь уряд йде у відставку”, – сказав Вучевич на пресконференції.

Напередодні, 27 січня, у центрі столиці Сербії Белграді відбувся масштабний мітинг та сутички з правоохоронцями, внаслідок чого постраждала студентка.

Передісторія

1 листопада 2024 року обвалився відремонтований дах на залізничному вокзалі в місті Новий Сад (друге за кількістю населення місто в Сербії). Тоді цього загинуло 15 людей.

Внаслідок цього в країні розпочались масштабні протести студентів та опозиції. Мітингарі вимагають покарання винних у катастрофі та звинувачують владу у повільному розслідуванні, а також в корупції і кумівстві, що призвело до неякісного будівництва.

  • Неурядова організація Amnesty International стверджує, що сербська поліція та спецслужби застосовують шпигунське програмне забезпечення  (ПЗ) та мобільні криміналістичні інструменти для незаконного стеження за журналістами, екологічними активістами та правозахисниками.
  • У сербському готелі знайшли мертвим російського шеф-кухаря та ресторатора Олексія Зіміна, який критикував російське вторгнення в Україну.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не схвалює дій російського лідера Володимира Путіна, зокрема — обстрілів мирних міст та вбивств цивільного населення. Відповідно, це була перша заява глави Білого дому після комбінованої атаки РФ по українським містам у ніч на 25 травня.

Французька прокуратура вивчає заяву двох груп, котрі називають себе “анархістами” та стверджують, що відповідальні за масштабне знеструмлення на південному сході країни.

25 травня начальник управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат звернув увагу, що під час комбінованої атаки російські війська застосували для обстрілу ракету Х-22 після тривалої паузи.

Російський військовий флот викрав естонський хвильовий буй, який належить Інституту морських систем Талліннського технічного університету. Буй для вимірювання хвиль розташовувався за 50 кілометрів від Гіюмаа в естонській економічній зоні.

Російські війська переходять до нового етапу повітряної війни проти України, завдаючи масованих ударів сотнями дронів і десятками ракет. Зокрема у ніч на 25 травня Кремль випустив по українських містах 298 дронів і 69 ракет, — ймовірно, рекордну кількість за час повномасштабної війни.