Президент Фінляндії закликав відмінити право вето однієї держави в Раді безпеки ООН

Джерело: Reuters

Президент Фінляндії Александер Стубб закликав до розширення Ради Безпеки ООН, скасування її єдиного права вето та зупинення будь-якого члена, який бере участь у незаконній війні, такій як вторгнення Росії в Україну.

Стубб сказав, що додасть свій голос до закликів до реформ на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку наступного тижня, яка має обговорити склад Ради безпеки організації.

Президент Фінляндії сказав в інтерв’ю, що запропонує збільшити кількість постійних членів з п’яти до десяти, додавши ще одного члена з Латинської Америки, двох з Африки та двох з Азії.

“Жодна держава не повинна мати право вето в Раді Безпеки ООН”, — сказав він.

Наразі право вето мають США, Росія, Китай, Франція та Велика Британія.

Стубб наголосив, що будь-який учасник, який веде незаконну війну, “таку як Росія зараз веде в Україні”, повинен бути виключений.

Будь-які зміни в членстві Ради Безпеки мають схвалити дві третини Генеральної Асамблеї, включно з п’ятьма країнами, які мають право вето.

Стубб також закликав підтримати Президента України Володимира Зеленського, який наступного тижня має виступити перед асамблеєю ООН щодо свого “плану перемоги”.

“Він повідомив нам, що 90% вже є, а 10%, які він представить, — це те, що йому знадобиться, щоб виграти цю війну”, — сказав Стубб.

Він закликав західні країни скасувати обмеження на використання західної зброї по території Росії, що робить Україну “з однією рукою, зв’язаною за спиною”.

“Нам потрібно відпустити цю руку і дозволити Україні робити те, що з нею робить Росія”, – сказав він.

Стубб не повірив погрозам президента Росії Володимира Путіна щодо ядерної ескалації. 

“Минулого разу, коли ми бачили, як Путін використовував агресивні заяви щодо ядерної зброї, глобальний Південь і Китай по суті сказали Путіну зупинитися”, — сказав він.

У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.

17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.

В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.

Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.