Президент виступив проти послаблення санкцій з боку Заходу
Джерело: пресконференція Володимира Зеленського у Парижі
27 березня, перебуваючи з візитом у Парижі, президент Володимир Зеленський заявив, що довіра до США та Заходу залежить від їхньої реакції на порушення домовленостей Росією.
Якщо росіяни порушують будь-які домовленості і США дієво відповідають, то всі ми довіряємо Америці і довіряємо президенту. А якщо вони порушують і їм за це нічого немає і нічого не роблять і немає санкцій, а навпаки — обговорюють послаблення санкцій, то тут питання не про довіру, тут питання зовсім про інше, — казав Зеленський після переговорів з лідерами “коаліції охочих”, де обговорювалися шляхи зупинення війни та посилення довготривалої військової підтримки України.
Зауважимо, ЄС не планує змінювати санкційну політику до липня, коли має бути чергове голосування про продовження обмежень. Дипломати побоюються, що навіть незначні поступки Москві можуть поступово зруйнувати санкційний режим, а також спровокувати розкол між США та ЄС у підходах до тиску на Кремль.
Вашингтон міг би відкрити рахунки для російських банків у США, що дозволило б їм працювати з доларами без SWIFT. Проте цей механізм є складним і повільним.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що Росія намагається затягнути процес мирного врегулювання в Україні, тож, міжнародна спільнота повинна посилювати тиск на Москву. За його словами, необхідно розширювати санкції проти РФ, щоб змусити її сісти за стіл переговорів.
Своєю чергою, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що можливість повернення російських банків до міжнародної системи SWIFT напряму залежить від подальших дій Москви.
- Кремль намагається частково вивести Росію з-під санкцій, сподіваючись на пом’якшення напруженості з новою адміністрацією США. Однак Європейський Союз не планує відмовлятися від санкцій, заявив спецпосланник ЄС з санкційної політики Девід О’Салліван.
- Після перемовин США та РФ у Саудівській Аравії Кремль заявив, що Білий дім погодився скасувати низку західних санкцій та обмежень щодо Росії.
- Європейські чиновники заявляють, що адміністрація президента США Дональда Трампа зменшила свою участь у зусиллях із запровадження санкцій проти Росії.
У МЗС запевнили, що рівень сумісності зовнішньої політики України з політиками ЄС досяг безпрецедентно високих показників. Це стало результатом завершення скринінгу законодавства за переговорним розділом 31 “Зовнішня політика та політика безпеки та оборони”.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан використовує повернення Дональда Трампа до Білого дому для посилення тиску на опозиційні ЗМІ та громадські організації, які отримують фінансування з-за кордону.
Президент Фінляндії Александр Стубб пропонує встановити термін для зупинення вогню у війні в Україні. Зокрема він обговорив із главою США Дональдом Трампом початок перемир’я 20 квітня.
Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук на засіданні Ради з питань навколишнього середовища держав-членів ЄС поінформувала, що станом на 2025 рік збитки довкіллю України внаслідок російської агресії перевищили 85 млрд євро.
Відхиляючи вимогу Росії скасувати санкції Заходу в обмін на припинення вогню в Чорному морі, європейські лідери засвідчують, що вони все ще можуть бути гравцями на переговорах у Вашингтоні.