Західні санкції позбавили Росію майже $500 млрд доходів

Джерело: Девід О’Салліван
Кремль намагається частково вивести Росію з-під санкцій, сподіваючись на пом’якшення напруженості з новою адміністрацією США. Однак Європейський Союз не планує відмовлятися від санкцій, заявив спецпосланник ЄС з санкційної політики Девід О’Салліван.
За його словами, саме європейські обмеження завдали Росії найбільшої шкоди. За три роки війни втрати РФ від санкцій перевищили $450 млрд, що дорівнює її воєнним витратам за цей період.
Також Москва змушена була витратити ще $10 млрд на створення “тіньового флоту” для обходу нафтових санкцій G7.
Найболючішими вважаються санкції США, оскільки їхня фінансова система має глобальний вплив. Проте саме європейські заходи, зокрема ембарго на російські енергоносії, відмова від критичного імпорту та замороження активів, завдали найпотужнішого удару по економіці РФ.
До повномасштабної війни Росія забезпечувала 45% імпорту газу в ЄС, тепер – лише 15%, а частка “Газпрому” впала до 7%. Через санкції проект “Арктик СПГ 2” не зміг запустити експорт, а сам “Газпром” зазнав 1 трлн рублів чистого збитку. Запаси валюти на його рахунках скоротилися у 50 разів.
Росія також втратила 74% товарообігу з ЄС, а імпорт російської нафти скоротився на 90%. Попри переорієнтацію на Азію, Кремль втрачає мільярди доларів через знижки, витрати на старі танкери та фрахт.
Критична ситуація склалася і в авіаційній галузі: через нестачу комплектуючих щороку виходитимуть з ладу 50-100 пасажирських літаків. Наразі у Кремлі розраховують, що адміністрація Трампа допоможе відновити постачання компонентів Boeing.
О’Салліван наголошує: санкції хоч і мають лазівки для обходу, але значно ускладнюють ведення війни. ЄС планує продовжувати тиск на РФ, адже її економічні труднощі лише зростають.
Зауважимо, з початку повномасштабного вторгнення в Україну, попри введені за це західні санкції, Росія отримала 549 мільярдів євро доходу від експорту викопного палива.
- Журналісти зʼясували, що розкішні автомобілі потрапляють до Росії попри західні санкції, зокрема через кавказькі країни.
- Велика Британія ввела санкції проти 10 російських кораблів із так званого “тіньового флоту”.
- Бюро ЄС із боротьби з шахрайством (OLAF) ініціювало розслідування щодо можливого реекспорту російської нафти через турецькі порти до країн ЄС.
- Росія фактично втратила близько 40 мільярдів доларів, які їй вдалося заробити на продажу нафти в Індію за останні місяці. Вивести ці гроші з індійської фінансової системи виявилося неможливим.
- Санкції Євросоюзу за повномасштабну війну проти України відчутно вдарили по лісовій промисловості Росії: у 2024 році російські виробники продадуть за кордон близько 20,7 млн кубометрів пиломатеріалів, або на 32% менше, ніж експортувалося в 2021 році, випливає із розрахунків консалтингової компанії Strategy Partners.
Росія відмовилася виконати вимоги президента Дональда Трампа щодо припинення війни проти України. Намагаючись затягнути переговори, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що встановлення “жорстких дедлайнів” — це “марна справа”.
Військовослужбовець, боєць 3-ої окремої штурмової бригади ЗСУ, український комік Віктор Розовий встав з крісла колісного і зробив перші кроки після осколкового поранення голови на фронті.
У Запоріжжі собака на ім’я Космос, поранений під час російського авіаудару, втратив свою господарку та частково зір. Чотирилапий отримав поранення очей, проте ветеринари сподіваються, що є шанс на відновлення.
Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас заявила, що США досі не використовували всі наявні інструменти для тиску на Росію
Президент РФ Володимир Путін запропонував США заморозити лінію фронту в Україні.