Pride Month: відсьогодні розпочинається місяць прайду ЛГБТ
Джерело: Букви
Відсьогодні, 1 червня, розпочинається місяць прайду ЛГБТ (Pride Month), присвячений святкуванню та вшануванню пам’яті прайду лесбіянок, геїв, бісексуалів і трансгендерів.
Історія
Концепція “Місяця прайду” почалася з бунтів у Стоунволлі, серії протестів за звільнення геїв, які тривали протягом кількох днів, починаючи з 28 червня 1969 року.
Заворушення почалися після поліцейського рейду в гей-барі Stonewall Inn, розташованому в Нижньому Мангеттені, в Нью-Йорку. Активістки Марша П. Джонсон, Сільвія Рівера та Сторме ДеЛарвері вважаються підбурювачами заворушень, хоча Джонсон заперечує її участь.
Через рік після заворушень у кількох містах США відбулися перші прайд-марші. Марш у Нью-Йорку, спрямований на святкування “Дня визволення Крістофер-стріт”, поряд з паралельними маршами по всій території США, вважається переломним моментом для прав ЛГБТ спільноти.
Фред Сарджент, організатор деяких із перших маршів, сказав, що їхня мета полягала в тому, щоб вшанувати пам’ять Стоунволлських заворушень і подальший поштовх до звільнення. Він зазначив, що хоча перші марші були більше схожі на протест, ніж на святкування, це допомогло нагадати людям про ЛГБТ спільноти та про те, як вони можуть включати сім’ю та друзів.
Було відмічено, що трансгендерних жінок і кольорових людей виключали з маршів або замовчували їхню участь під час перших маршів, попри те, що початкові заворушення в основному складалися з них.
Поширення та святкування
Після заворушень у Стоунволлі та перших прайдів, кількість ЛГБТ-груп стрімко зросла, і за кілька років прайд поширився по Сполучених Штатах.
Станом на 2020 рік більшість святкувань прайду у великих міських районах по всьому світу проводяться в червні, хоча деякі міста проводять їх у різні пори року частково через погоду в червні, яка є неоптимальною для таких заходів.
Міжнародний день ЛГБТ-прайду
Міжнародний день ЛГБТ-прайду – день, присвячений ЛГБТ-прайду. Він відбувається 28 червня на честь річниці Стоунволлських бунтів, що робить його частиною місяця прайду.
Перша згадка про міжнародний день прайду, ймовірно, була проведена в Сан-Франциско, чий марш мав назву Міжнародний парад до Дня свободи лесбіянок і геїв у період з 1981 по 1994 рік.
У 1991 році сербська група Arkadija відзначила Міжнародний день прайду форумом, присвяченим квір-активізму та мистецтву в Белградському молодіжному центрі.
У цей день у 1991 році в Нікарагуа відбувся перший публічний фестиваль гордості на честь Стоунволлських бунтів. Сербія також відзначала Міжнародний день прайду між 2013 і 2015 роками акцією “Зона, вільна від ненависті”, організованою GSA, “Жінками в чорному” та іншими неурядовими організаціями.
Визнання
У червні 1999 року президент США Білл Клінтон оголосив “роковини заворушень Стоунволла кожного червня в Америці місяцем прайду геїв і лесбіянок “. У 2011 році президент Барак Обама розширив офіційно визнаний місяць прайдів, щоб охопити всю ЛГБТ-спільноту.
У 2017 році Дональд Трамп відмовився продовжувати федеральне визнання місяця прайду в Сполучених Штатах, хоча пізніше він визнав це у 2019 році у дописі на своїй сторінці в Twitter, який пізніше використовувався як президентська прокламація.
Після вступу на посаду у 2021 році Джо Байден визнав місяць прайду і пообіцяв домагатися прав ЛГБТ у Сполучених Штатах, попри те, що раніше голосував проти одностатевих шлюбів і шкільного навчання темам ЛГБТ у Сенаті.
Місяць гордості (прайду) часто відзначається в кількох релігійних конгрегаціях, які підтримують ЛГБТ.
- У червні, прайд-місяці на підтримку прав та видимості ЛГБТК+ спільноти, KyivPride проведе у столиці благодійний фестиваль та перший з 2021 року Марш Рівності.
- Гомофоби спаплюжили постери із зображеннями українських ЛГБТК+ військових, розміщені у трьох містах України в межах інфокампанії на підтримку ЛГБТК+ захисників та захисниць.
- В Збройних силах України служать понад 62 тисячі жінок й серед них також є представники ЛГБТ-спільноти. Три військові розповіли про свій досвід служби в ЗСУ, гомофобію та права.
- У Києві група чоловіків напала на хлопця через його толерантне ставлення до ЛГБТ-спільноти.
- Авторка законопроєкту “Про інститут реєстрованих партнерств”, депутатка Інна Совсун заявила, що “ЛГБТ-спільнота в Україні, військові та цивільні, досі не мають рівних прав з гетероceкcyaльними українцями та українками”.
- За даними звіту правозахисного ЛГБТ-центру “Наш світ” про соціальне, правове й політичне становище ЛГБТК+ людей у 2023 році, в Україні зростає позитивне ставлення до ЛГБТК+ спільноти.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що у випадку підтримки “АдН” Ілон Маск підтримує “частково праворадикальну партію”, яка “виступає за зближення Німеччини з путінською Росією і прагне підриву трансатлантичних відносин”.
Міністерство внутрішніх справ Польщі працює над створенням правил евакуації цивільного населення та національних культурних цінностей у разі стихійного лиха чи військової загрози.
Президент Володимир Зеленський підписав указ №13/2025, котрим вніс зміни до положень про проходження військової служби іноземцями та особами без громадянства.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 січня. На даний час відбулося 177 бойових зіткнень.
Президент Володимир Зеленський у тригодинному інтерв’ю блогеру Лексу Фрідману зокрема згадав про перші дні повномасштабного вторгнення та розповів як бачить припинення вогню.