Продажі зброї у Швейцарії знизились на тлі блокування експорту в Україну, – Reuters

Джерело: Reuters

Уряд Швейцарії повідомив, що минулого року експорт зброї знизився більш ніж на чверть, оскільки критики звинувачують нейтральну позицію країни, яка заблокувала реекспорт швейцарської зброї та боєприпасів до України.

Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) повідомив, що експорт військових матеріалів знизився на 27% до 696,8 млн швейцарських франків, порівняно з 955 млн франків у 2022 році.

Попри тривалий нейтралітет, Швейцарія є великим постачальником зброї, 14-м за величиною у світі у 2022 році, згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру.

У 2023 році Швейцарія експортувала військові матеріали до 58 країн, порівняно з 60 роком раніше.

SECO не назвала причину падіння експорту минулого року, але промислова асоціація Swissmem заявила, що на це вплинула заборона Швейцарії на реекспорт зброї.

Відповідно до закону про нейтралітет країни, Швейцарія не може схвалити запити на передачу швейцарського військового обладнання Україні, допоки у країні триває війна.

“Деякі компанії втратили замовлення через стурбованість швейцарськими правилами, тоді як інші розглядають можливість інвестувати тут менше”, — сказав директор Swissmem Штефан Брупбахер.

Брупбахер додав, що “догматичне тлумачення” нейтралітету блокує реекспорт швейцарської зброї та боєприпасів, які інші країни купували багато років тому, до того ж багато країн не розуміють позицію Швейцарії.

“Ми хочемо, щоб було скасовано дозвіл на реекспорт для всіх країн, які дотримуються подібних міжнародних конвенцій щодо зброї, як Швейцарія. Це не має нічого спільного з юридичним визначенням нейтралітету”, – сказав він.

У 2022 році Іспанії, Данії та Німеччині було відмовлено у дозволі на реекспорт озброєнь в Україну, що погіршило відносини та викликало занепокоєння у швейцарській збройовій промисловості.

Кабінет Міністрів затвердив розроблений Міністерством оборони у співпраці з Офісом президента порядок створення і функціонування Центрів підготовки громадян до національного спротиву, що визначає порядок створення та функціонування Центрів, встановлює засади їх діяльності.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 22 квітня. З початку доби відбулося 118 бойових зіткнень.  Росіяни завдали 83 авіаційні удари, скинувши 170 КАБ. Крім того, застосували 1159 дронів-камікадзе, та здійснили 4231 обстріл населених пунктів та позицій наших військ.

22 квітня посла Китаю в Україні Ма Шенкуня запросили до Міністерства закордонних справ, аби передати докази участі громадян КНР у війні РФ проти України.

Росія відмовилася виконати вимоги президента Дональда Трампа щодо припинення війни проти України. Намагаючись затягнути переговори, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив журналістам, що встановлення “жорстких дедлайнів” — це “марна справа”.

Військовослужбовець, боєць 3-ої окремої штурмової бригади ЗСУ, український комік Віктор Розовий встав з крісла колісного і зробив перші кроки після осколкового поранення голови на фронті.