Програма фон дер Ляєн на другий термін глави Єврокомісії: Україна, оборона ЄС, мігранти

Джерело: DW

18 липня Урсулу фон дер Ляєн перепризначили головою Єврокомісії ще на п’ять років. Пріоритети свого нового п’ятирічного терміну голова ЄК окреслила у 31-сторінковій програмі.

Зокрема основні пункти:

  • Зміцнення обороноздатності ЄС та загальноєвропейської ППО.

Нашу роботу у найближчі п’ять років буде зосереджено на побудові справжнього європейського оборонного союзу, – наголошено у документі.

Для цього фон дер Ляєн пропонує запровадити посаду єврокомісара з оборони та просувати такі проекти, як створення загальноєвропейського повітряного щита та Європейського оборонного фонду, а також програма кіберзахисту.

  • Подальша підтримка України.

Як наголошує фон дер Ляєн, це найкраща інвестиція в європейську безпеку, тому Євросоюз має продовжувати “військову, фінансову та політичну підтримку” Києва стільки, скільки потрібно. Фон дер Ляєн у своїй програмі обіцяє використати для цього всі інструменти, що є в розпорядженні ЄС, включаючи Європейський фонд миру – як для протистояння агресії РФ, так і для відновлення України після війни.

  • Посилення міграційної політики.

Фон дер Ляєн має намір збільшити штат Європейського агентства прикордонної та берегової охорони й Європолу. Вона обіцяє сформулювати новий підхід до питання депортації з ЄС нелегальних мігрантів, зокрема поглибивши для цього співпрацю з країнами походження мігрантів та транзитними країнами.

Зауважимо, 18 липня Європарламент переобрав Урсулу фон дер Ляєн на пост президентки Європейської Комісії на другий п’ятирічний термін.

Перед голосуванням у Європарламенті вона виступила з промовою, в якій вкотре засудила дії РФ. Дісталось також і Віктору Орбану, який нещодавно літав до Москви на зустріч з Володимиром Путіним.

Вона (РФ – ред.) робить ставку на війну на виснаження, щоб наступна зима була ще суворішою, ніж попередня. Росія робить ставку на м’якість Європи і Заходу, і дехто в Європі їй підіграє. Два тижні тому прем’єр-міністр країни ЄС (Віктор Орбан – ред.) відвідав Москву. Ця так звана “мирна місія” була нічим іншим, як місією умиротворення. Лише через два дні путінські літаки націлили свої ракети на дитячу лікарню та пологове відділення в Києві. Це було послання, жахливе послання Кремля всім нам, – сказала фон дер Ляєн.

Президентка Єврокомісії наголосила, що Євросоюз має надати Україні всю необхідну допомогу для перемоги у війні з Росією.

Захищати Європу – це наш обов’язок. І тому я вважаю, що настав час створити справжній оборонний союз. Ми надто залежимо від зовнішньої сили, тому нам потрібно створити єдиний оборонний ринок. Нам потрібно більше інвестувати в розбудову потенціалу високого рівня, а це означає, що Європа повинна рухатися вперед шляхом Версальської декларації, – наголосила очільниця ЄК.

Раніше ми повідомляли, що ввечері 27 червня лідери країн Європейського Союзу на саміті у Брюсселі проголосували за нових керівників головних інститутів блоку. Так, з підсумками голосування головою Єврокомісії  залишається Урсула фон дер Ляєн, Європейську раду має очолити колишній прем’єр Португалії Антоніу Кошта, тоді як зовнішньополітичну службу ЄС віддадуть главі естонського уряду Каї Каллас.

Глави держав та урядів Європейського Союзу домовилися висунути кандидатуру Урсули фон дер Ляєн на другий термін президентки Єврокомісії. У лютому фон дер Ляєн офіційно оголосила, що балотуватиметься на другий термін голови провідної установи ЄС у Брюсселі.

Виступаючи на зборах партії Християнсько-демократичного союзу (ХДС) у Берліні 19 лютого, вона підтвердила висування своєї кандидатури на наступні п’ять років на посаді, що стало першим кроком у чотиримісячній передвиборчій боротьбі. Після затвердження її кандидатури, політикиня отримала підтримку двох інших партій в ЄНП, до якої також входять правлячі партії в Греції, Ірландії, Литві та Швеції.

Оголошуючи про висунення фон дер Ляєн кандидаткою від ХДС, Фрідріх Мерц, лідер партії, наголосив, що її висунули “одностайно”.

Вже 21 лютого президентка Європейської комісії виключила співпрацю з “друзями” російського лідера Володимира Путіна в наступному парламенті ЄС.

Російським громадянам суттєво ускладнили отримання візи на Кіпр через посилення вимог, запроваджених владою республіки.

Президент США Джо Байден схвалив ще один пакет військової допомоги для України, 12 грудня повідомив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Україна та Велика Британія провели четвертий раунд переговорів щодо укладення двосторонньої угоди про перехід до сильнішого та глибшого партнерства.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 12 грудня. З початку доби на цей час зафіксовано 190 бойових зіткнень.

12 грудня генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив очолюваний США трансатлантичний альянс, що він не готовий до загроз з боку Росії у найближчі роки, і закликав змінити мислення на воєнний час — з більшими витратами на оборону.