Програма фон дер Ляєн на другий термін глави Єврокомісії: Україна, оборона ЄС, мігранти
Джерело: DW
18 липня Урсулу фон дер Ляєн перепризначили головою Єврокомісії ще на п’ять років. Пріоритети свого нового п’ятирічного терміну голова ЄК окреслила у 31-сторінковій програмі.
Зокрема основні пункти:
- Зміцнення обороноздатності ЄС та загальноєвропейської ППО.
Нашу роботу у найближчі п’ять років буде зосереджено на побудові справжнього європейського оборонного союзу, – наголошено у документі.
Для цього фон дер Ляєн пропонує запровадити посаду єврокомісара з оборони та просувати такі проекти, як створення загальноєвропейського повітряного щита та Європейського оборонного фонду, а також програма кіберзахисту.
- Подальша підтримка України.
Як наголошує фон дер Ляєн, це найкраща інвестиція в європейську безпеку, тому Євросоюз має продовжувати “військову, фінансову та політичну підтримку” Києва стільки, скільки потрібно. Фон дер Ляєн у своїй програмі обіцяє використати для цього всі інструменти, що є в розпорядженні ЄС, включаючи Європейський фонд миру – як для протистояння агресії РФ, так і для відновлення України після війни.
- Посилення міграційної політики.
Фон дер Ляєн має намір збільшити штат Європейського агентства прикордонної та берегової охорони й Європолу. Вона обіцяє сформулювати новий підхід до питання депортації з ЄС нелегальних мігрантів, зокрема поглибивши для цього співпрацю з країнами походження мігрантів та транзитними країнами.
Зауважимо, 18 липня Європарламент переобрав Урсулу фон дер Ляєн на пост президентки Європейської Комісії на другий п’ятирічний термін.
Перед голосуванням у Європарламенті вона виступила з промовою, в якій вкотре засудила дії РФ. Дісталось також і Віктору Орбану, який нещодавно літав до Москви на зустріч з Володимиром Путіним.
Вона (РФ – ред.) робить ставку на війну на виснаження, щоб наступна зима була ще суворішою, ніж попередня. Росія робить ставку на м’якість Європи і Заходу, і дехто в Європі їй підіграє. Два тижні тому прем’єр-міністр країни ЄС (Віктор Орбан – ред.) відвідав Москву. Ця так звана “мирна місія” була нічим іншим, як місією умиротворення. Лише через два дні путінські літаки націлили свої ракети на дитячу лікарню та пологове відділення в Києві. Це було послання, жахливе послання Кремля всім нам, – сказала фон дер Ляєн.
Президентка Єврокомісії наголосила, що Євросоюз має надати Україні всю необхідну допомогу для перемоги у війні з Росією.
Захищати Європу – це наш обов’язок. І тому я вважаю, що настав час створити справжній оборонний союз. Ми надто залежимо від зовнішньої сили, тому нам потрібно створити єдиний оборонний ринок. Нам потрібно більше інвестувати в розбудову потенціалу високого рівня, а це означає, що Європа повинна рухатися вперед шляхом Версальської декларації, – наголосила очільниця ЄК.
Раніше ми повідомляли, що ввечері 27 червня лідери країн Європейського Союзу на саміті у Брюсселі проголосували за нових керівників головних інститутів блоку. Так, з підсумками голосування головою Єврокомісії залишається Урсула фон дер Ляєн, Європейську раду має очолити колишній прем’єр Португалії Антоніу Кошта, тоді як зовнішньополітичну службу ЄС віддадуть главі естонського уряду Каї Каллас.
Глави держав та урядів Європейського Союзу домовилися висунути кандидатуру Урсули фон дер Ляєн на другий термін президентки Єврокомісії. У лютому фон дер Ляєн офіційно оголосила, що балотуватиметься на другий термін голови провідної установи ЄС у Брюсселі.
Виступаючи на зборах партії Християнсько-демократичного союзу (ХДС) у Берліні 19 лютого, вона підтвердила висування своєї кандидатури на наступні п’ять років на посаді, що стало першим кроком у чотиримісячній передвиборчій боротьбі. Після затвердження її кандидатури, політикиня отримала підтримку двох інших партій в ЄНП, до якої також входять правлячі партії в Греції, Ірландії, Литві та Швеції.
Оголошуючи про висунення фон дер Ляєн кандидаткою від ХДС, Фрідріх Мерц, лідер партії, наголосив, що її висунули “одностайно”.
Вже 21 лютого президентка Європейської комісії виключила співпрацю з “друзями” російського лідера Володимира Путіна в наступному парламенті ЄС.
- Віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей та прозорості Вера Юрова пояснила, що юридично Угорщину не можна позбавити головування в Раді ЄС, натомість можна бойкотувати політику прем’єр-міністра країни Віктора Орбана.
- Європейська комісія позитивно оцінила перший регулярний платіж у розмірі 4,2 мільярда євро за програмою Ukraine Facility, спрямованою на підтримку макрофінансової стабільності та функціонування державного управління України.
- Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз повинен враховувати військові потреби України, оскільки це визначає майбутню стратегію оборонної промисловості Європи.
- Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що вона “вражена” прогресом, якого Україна досягла у впровадженні реформ, необхідних для приєднання до ЄС.
- Урсула фон дер Ляєн високо оцінила “дивовижний” прогрес України у впровадженні реформ для боротьби з корупцією, захисту прав меншин і забезпечення незалежної судової системи.
Президент України Володимир Зеленський публічно підтвердив основні вимоги Києва стосовно припинення війни, зокрема повне виведення російських військ з окупованої території та членство України в НАТО. Цього тижня глава Української держави знову виключив “торг” щодо українського суверенітету чи території. За словами посадовців, близьких до НАТО, Зеленський, можливо, готується прийняти більш гнучкий підхід щодо умов переговорів з Росією та закінчити війну.
Санкції Євросоюзу за повномасштабну війну проти України відчутно вдарили по лісовій промисловості Росії: у 2024 році російські виробники продадуть за кордон близько 20,7 млн кубометрів пиломатеріалів, або на 32% менше, ніж експортувалося в 2021 році. Це випливає із розрахунків консалтингової компанії Strategy Partners.
Рада ЄС розробила нові рамки для обмежувальних заходів у відповідь на дестабілізуючі дії Росії за кордоном.
Другий саміт миру щодо України не відбудеться у листопаді, повідомила радниця глави Офісу президента Дарія Зарівна.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 жовтня. Загалом, від початку доби відбулося 142 бойових зіткнення.