Просування російської армії в Україні сповільнилося майже вдвічі
Джерело: Barron’s
У січні 2025 року російська армія окупувала 430 кв. км території України та наразі атакує логістичний центр українських сил у Покровську Донецької області, до якого залишилося всього два кілометри, повідомляє AFP, посилаючись на дані моніторингу американського Інституту вивчення війни (ISW). У листопаді минулого року війська РФ захопили 725 кв. км української землі.
Агентство зазначає, що темпи російського просування сповільнилися порівняно з груднем, коли ворог окупував 476 кв. км території. Понад 80% зайнятих Росією у січні площ припало на Донецьку область. Крім того, російські війська просунулися приблизно на 50 кв. км на північно-східному фронті в районі Куп’янська, закріпившись на західному березі річки Оскіл, яка тривалий час слугувала лінією розмежування.
За даними ISW, у зимові періоди просування РФ в Україні сповільнюється: у січні 2023 року вона окупувала 285 кв. км, тоді як у січні 2024-го — 146 кв. км. Нинішнє прискорення російського наступу свідчить про збереження переваги сил РФ над ЗСУ, що триває з літа 2024 року.
У відповідь на територіальні захоплення Росії в серпні 2024 року Україна провела масштабну операцію в Курській області РФ, за два тижні захопивши майже 1300 кв. км, нагадують аналітики. Однак площа території, що перебуває під контролем України, скорочується: з 483 кв. км станом на 31 грудня до приблизно 442 кв. км наприкінці січня.
Водночас український OSINT-проєкт DeepState нещодавно повідомив, що в січні російські війська змогли взяти під контроль 325 кв. км території України. За їхніми даними, у грудні 2024 року російські сили захопили 394 кв. км, у листопаді — 730 кв. км, а в жовтні — 503 кв. км.
За даними Генерального штабу ЗСУ, в січні армія РФ зазнала значних безповоротних і санітарних втрат особового складу – 48 240 військових. Умовно, це чисельність понад трьох мотострілецьких дивізій росармії. За весь період широкомасштабного вторгнення РФ більше було лише в грудні 2024 року – 48 670 військових.
Додамо, за оцінками ЗМІ, за майже три роки повномасштабної війни проти України, Росія втратила у боях щонайменше 6 083 елітних військових, на підготовку яких витратили роки та мільйони доларів.
Серед військових втрат РФ чи не найвагоміші – втрати пілотів. Вони вважаються елітою будь-якої армії світу. Підготовка одного пілота-снайпера може тривати 15-17 років і коштувати 12-14 млн доларів.
За підрахунками, Росія втратила 267 військових льотчиків, середній вік яких – 40 років. Замінити їх мобілізованими, які проводять лише 3-місячний курс на полігоні, неможливо.
Також станом на січень 2025 року армія РФ втратила 4 595 своїх офіцерів. Самі ці втрати є найбільш значними для війська.
Журналісти додали, що реальні втрати РФ можуть бути набагато вищими, аніж вдається виявити через відкриті джерела. Військові фахівці вважають, що підрахунки могил, некрологів та військових меморіалів можуть охоплювати лише 45% – 65% від реальної кількості загиблих.
- Триває 1076-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 641 тисячу осіб.
- За повідомленням ЗМІ, північнокорейські солдати, які від грудня воювали на боці РФ на Курському напрямку, більше не беруть участі у бойових діях через високі втрати.
- Українські захисники описують військових КНДР як лютих воїнів, але через дезорганізацію та відсутність єдності з російськими військами, північнокорейці зазнали вагомих втрат.
Фінляндія вважає Росію постійною загрозою для Європи та закликає країни ЄС виділяти більше коштів на оборону.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 3 лютого. Від початку цієї доби відбулося 94 бойових зіткнення.
У січні 2025 року російська армія окупувала 430 кв. км території України та наразі атакує логістичний центр українських сил у Покровську Донецької області, до якого залишилося всього два кілометри, повідомляє AFP, посилаючись на дані моніторингу американського Інституту вивчення війни (ISW). У листопаді минулого року війська РФ захопили 725 кв. км української землі.
Постачання озброєння США в Україну були ненадовго призупинені минулими днями, а після — відновлені на вихідних, оскільки адміністрація президента Дональда Трампа обговорювала свою політику щодо Києва, поінформували чотири обізнаних джерела.
Лідер Євросолідарності Петро Порошенко, котрий нині перебуває на передвиборчому зʼїзді ХДС у Берліні, заявив, що після виборів у Бундестаг Німеччина може змінити свою позицію стосовно надання Україні ракет Taurus і щодо євроатлантичної перспективи нашої держави.