Присутність Венса на зустрічі Трампа та Зеленського не була запланована – Reuters

Джерело: Reuters

За повідомленням ЗМІ, віцепрезидент США Джеймс Ді Венс не повинен був бути присутнім на зустрічі американського та українського президентів Дональда Трампа і Володимира Зеленського у Білому домі.

Зустріч Трампа та Зеленського перетворилась на суперечку саме після коментарів Венса.

“При всій повазі, я вважаю, що з вашого боку неповажно приходити в Овальний кабінет та намагатись сперечатись з цього приводу перед американськими ЗМІ”, – сказав Венс в той момент, коли Зеленський намагався пояснити Трампу щодо дипломатії з Росією.

Віцепрезидент США додав, що Зеленський повинен подякувати Трампу за спробу припинити війну.

“Хоча надзвичайна зустріч у Білому домі винесла на загал напруження між Зеленським і Трампом, вона також показала зростаючу роль Венса як свого роду сторожового пса свого боса”, – мовиться у статті Reuters.

Після зустрічі демократи звинуватили адміністрацію Трампа у тому, що вона підставила Зеленського в Овальному кабінеті. Та за даними джерела агентства, присутність Джеймса Ді Венса на зустрічі президентів США та України не була запланована заздалегідь.

Венс, колишній сенатор від штату Огайо, став одним з “гострих на язик” захисників Трампа, разом з мільярдером та винахідником Ілоном Маском.

“Це було проявом Венса. Він відрізняється від Ілона. Для нього сісти та виступити проти Зеленського перед Трампом було дуже важливим моментом. Він підтримав президента, а Трамп любить, коли люди виходять, щоб вступити у конфронтацію, як він зазвичай робить”, – сказало джерело.

Високопосадовець Білого дому заявив, що зустріч кардинально змінилась саме тоді, коли Зеленський вступив у суперечку з Венсом.

Зеленський, пояснюючи, що президент РФ Володимир Путін ніколи не дотримувався умов перемир’я, попросив Венса пояснити його прагнення дипломатії.

“Про яку дипломатію, Джей Ді, ви говорите?”, – запитав він.

“Я говорю про ту дипломатію, яка покладе край руйнуванню вашої країни, пане президент”, – відповів віцепрезидент США.

Згодом Венс знову втрутився у розмову, коли Трамп, розлютившись, звинуватив Зеленського у неповазі та ризикованій грі з “третьою світовою”.

“Ви хоч раз сказали “дякую”?”, – сказав Венс, звинувативши Зеленського у тому, що він підтримував демократів під час президентської кампанії 2024 року.

На це Зеленський відповів, що Венс говорить занадто голосно, що не сподобалось Трампу.

“Він не говорить голосно. Ви багато говорили. Ваша країна у великій біді”, – сказав Трамп.

Аналогічну схильність до конфліктів Венс продемонстрував під час поїздки на Мюнхенську конференцію з безпеки, де звинуватив європейських лідерів у цензурі та нездатності контролювати міграцію.

“Джеймс Ді Венс дуже добре формулює порядок денний президента та переходить в атаку, тому Дональд Трамп вибрав його”, – сказав стратег республіканців Ленс Тровер.

Роль Венса на зустрічі Трампа та Зеленського отримала похвалу з боку соратників Трампа.

Зокрема сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який активно підтримував Україну, похвалив віцепрезидента США за те, що він “захищав інтереси нашої країни”.

Венс протягнув руку Трампу та похлопав його по плечу після перепалки з Зеленським перед журналістами. Натомість українському президенту принаймні перед камерами, він не потиснув руку.

Що передувало?

28 лютого президент Володимир Зеленський прибув до США для підписання угоди про рідкісноземельні метали з Дональдом Трампом. Американський лідер зустрів Зеленського у Білому домі разом з віцепрезидентом США Джеймсом Ді Венсом.

Перед тим, як підписати угоду, президенти поспілкувались перед журналістами, але ця розмова завершилась сваркою. Далі почались закриті перемовини, які звершились тим, що Володимир Зеленський достроково покинув Білий дім без підписаної угоди.

Після цього Дональд Трамп повідомив, що Зеленський “неготовий до миру” та “виявив неповагу до США”.

Натомість після перепалки українського та американського президентів, на підтримку Володимира Зеленського висловились європейські лідери. Підтримали його і лідер Демократичної партії США у Сенаті.

Сам президент України після зустрічі подякував США за підтримку, але наголосив, що Україні потрібен справедливий та тривалий мир, і саме над цим працює влада.

Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що адміністрація Трампа вважає умови, які Росія висуває на переговорах щодо припинення війни проти України, надмірними.

Посли G7 закликали Раду ухвалити законопроєкт №12374-д для зміцнення інституційної бази Агентства з розшуку і менеджменту активів.

Співробітників комунальних служб у Москві перевели на посилений режим роботи через загрозу атак українських безпілотників напередодні 9 травня. Зокрема працівникам держустанови “Жилищник” роздали біноклі та відправили чергувати на дахи будинків, аби стежити за повітряним простором.

Надвечір 7 травня російські війська обстріляли безпілотниками Черкащину. Внаслідок атаки постраждав чоловік, повідомив глава Черкаської ОВА Ігор Табурець.

Німецька компанія Uniper, котра до 2022 року була найбільшим імпортером російського газу у Німеччині, змогла домогтися стягнення частини компенсації з російського “Газпрому” за порушення контрактних зобов’язань.