Путін все більш занепокоєний станом економіки у Росії – Reuters
Джерело: Reuters
Президент РФ Володимир Путін все більш занепокоєний економічною ситуацією у Росії, тоді як американський лідер Дональд Трамп наполягає на угоді з Україною, погрожуючи новими обмеженнями.
Про це агентству повідомили п’ять джерел, знайомих з ситуацією.
Російська економіка з 2022 року демонструвала стійке зростання, навіть попри запроваджені масштабні санкції Заходу.
Та вже останніми місяцями РФ почала зазнавати нестачі робочої сили та високих процентних ставок, запроваджених для боротьби з інфляцією, яка прискорилась на тлі повномасштабної війни проти України.
Це призвело до того, що частина російської еліти почала задумуватись про врегулювання російсько-української війни шляхом перемовин, повідомили два джерела.
Трамп, який офіційно очолив США, вже заявив, що може запровадити нові санкції проти Росії, якщо Путін не погодиться на перемовини. Він наголосив, що Росія зазнає великих проблем в економіці.
Водночас джерело у Кремлі повідомило, що Росії поки не надходили конкретні пропозиції про перемовини.
“Росія, звісно, економічно зацікавлена у перемовинах про дипломатичне припинення конфлікту”, – сказав ексзаступник голови Центробанку РФ Олег В’югін, вказуючи на ризик зростання економічних викривлень, адже Кремль різко збільшує витрати на війну та оборону.
Інфляція у Росії наблизилось до двозначних чисел, попри те, що Центробанк підвищив базову процентну ставку до 21% торік у жовтні.
“Тут є деякі проблеми, а саме інфляція, певний перегрів економіки. Уряду та Центробанку вже доручено знизити темпи”, – сказав Путін на пресконференції 19 грудня.
Раніше агентство повідомляло, що Путін готовий до припинення вогню, але за умов, що окуповані українські території залишаться під контролем РФ і що Україна не вступатиме до НАТО.
За повідомленням одного джерела, Путін вважає, що головні його цілі у війні проти України досягнуті, зокрема контроль над частиною тимчасово окупованих земель, які з’єднують материкову Росію з Кримом, та послаблення української армії.
Путін також визнає сильний тиск війни на російську економіку, зокрема він погодився, що у РФ “дійсно великі проблеми”, такі як вплив високої процентної ставки на невійськові підприємства.
Розчарування Путіна було очевидним на зустрічі з керівниками бізнесу 16 грудня, де він вилаяв двох високопосадовців відповідальних за економіку, повідомили два джерела.
Одне з джерел розповіло, що Путін був явно незадоволений тим, що приватні інвестиції скорочуються через вартість кредиту.
Деякі з найвпливовіших російських бізнесменів, зокрема генеральний директор “Роснефти” Ігор Сєчін, генеральний директор “Ростеху” Сергій Чемезов, алюмінієвий магнат Олег Дерипаска та Олексій Мордашов, найбільший акціонер металургійної компанії “Северсталь”, публічно критикували високі процентні ставки.
Голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна зіткнулася з тиском з боку двох найвпливовіших російських банкірів – її колишнього боса, генерального директора Сбербанку Германа Грефа та генерального директора ВТБ Андрія Костіна – які побоювалися, що Росія рухається до стагфляції, – повідомило одне джерело.
Її прихильники кажуть, що критики упускають основну причину інфляції – величезні витрати на війну і кажуть, що без неї економічна стабільність була б під загрозою.
Сама Набіулліна стверджує, що на неї ніхто не тисне, а джерела запевнили, що Путін не звільнятиме її, бо беззаперечно довіряє їй.
У своєму коментарі від 19 грудня Путін закликав прийняти “збалансоване рішення про курс”. Наступного дня, на своєму останньому засіданні з монетарної політики цього року, Центробанк РФ утримав ставку на рівні 21%, попри очікування ринку, що вона підвищиться на 200 базисних пунктів.
- Тіньове фінансування війни в Росії може зрівнятися з офіційним оборонним бюджетом та стати причиною зростання інфляції, зазначає Крейг Кеннеді, колишній фінансист Bank of America та Morgan Stanley.
- У розвідці Великої Британії прогнозують погіршення економічної ситуації в Росії у 2025 році.
Фракція “Європейська Солідарність” вимагає позачергового засідання комітету з національної безпеки й оборони, а також закритого засідання Верховної Ради через арешти військових командирів.
Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан вимагає видати ордер на арешт лідерів радикального руху “Талібан” в Афганістані.
У застосунку “Резерв+” запустили бета-тестування електронного направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК).
Спадкоємний принц Саудівської Аравії Мухаммад бін Салман аль Сауд заявив, що королівство має намір інвестувати 600 мільярдів доларів у США. Він підтвердив свої наміри під час телефонної розмови з американським президентом Дональдом Трампом.
Рада оборони Харківщини ухвалила рішення про примусову евакуацію родин із дітьми з 4 населених пунктів Великобурлуцької та з 12 сіл Кіндрашівської громад у Куп’янському районі.