П’ять років тому ВООЗ оголосила пандемію COVID-19

Джерело: Букви

П’ять років тому – 11 березня 2020 року – Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію коронавірусу COVID-19 у світі.

Перші випадки захворювання з’явились у Китаї ще наприкінці 2019 року у місті Ухань. Збудником став новий штам коронавірусу – SARS-CoV-2.

Через активні подорожі та глобалізацію вірус швидко поширився світом, відтак вже 11 березня 2020 року ВООЗ оголосила пандемію.

Симптоми хвороби коливались від легких до складних. Зокрема мовиться про:

  • Гарячку
  • Сухий кашель
  • Втому
  • Втрату нюху та смаку
  • Ускладнене дихання
  • Біль у м’язах і головний біль
  • У деяких випадках – діарею та висипання

У важких випадках у хворих виникала пневмонія, гострий респіраторний дистрес-синдром, що часто призводило до летальних наслідків.

Оскільки вірус передавався повітряно-крапельним шляхом, контактним шляхом та аерозольним шляхом, уряди країн впроваджували заходи, серед яких:

  • Карантин та локдауни
  • Обов’язкове носіння масок
  • Соціальне дистанціювання
  • Дезінфекція рук та приміщень
  • Обмеження подорожей
  • Вакцинація

Активний період вакцинації розпочався фактично через рік, у 2021 році. Тоді пропонувалось кілька вакцин на вибір Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sinovac, Johnson & Johnson.

Попри те, що вакцина була розроблена напрочуд швидко, через що було чимало критики та побоювань щодо ймовірних побічних ефектів, масова вакцинація зменшила кількість важких випадків.

Згодом вірус почав мутувати, виникали нові штами, серед найвідоміших – “Дельта” та “Омікрон”.

Пандемія спричинила глобальну економічну кризу, втрату робочих місць та зміни у способі життя. Багато компаній перейшли на дистанційну роботу, а освітні заклади – на онлайн-навчання.

Станом на сьогодні COVID-19 йде на спад, хоча вірус продовжує вражати людей, зокрема в епідсезони. Коронавірус залишається глобальною загрозою. ВООЗ рекомендує підтримувати рівень вакцинації та дотримуватися базових заходів безпеки.

В Україні перший випадок захворювання COVID-19 зафіксували 3 березня 2020 року у мешканця Буковини, який повернувся з Італії. Надалі вірус почав активно розповсюджуватись країною і вже 20 березня надзвичайний стан було оголошено в Київській, Чернівецькій, Житомирській, Дніпропетровській, Івано-Франківській областях та місті Києві.

У жовтні 2021 року в Україні виникла нова хвиля пандемії. Станом на той час було офіційно було зареєстровано 2,8 мільйона випадків захворювання та 64 936 смертей, пов’язаних із COVID-19.

З початком російського вторгнення в Україну Міністерство охорони здоров’я припинило публікацію оновлених даних щодо COVID-19. Останні офіційні дані датуються 23 лютого 2022 року.

При цьому уряд продовжує моніторити ситуацію та готовий впроваджувати додаткові заходи у разі необхідності. Громадянам рекомендується дотримуватися рекомендацій МОЗ та ВООЗ, а також своєчасно вакцинуватися.

У п’ятницю, 2 травня, на Куликовому полі в Одесі чоловік напав з двома ножами на правоохоронців, які несли службу з охорони громадського порядку, спричинивши їм ножові поранення.

Увечері п’ятниці російські війська здійснили атаку на Харків, запустивши ударні безпілотники. Вибухи пролунали в різних районах міста.

Державний департамент США ухвалив рішення про можливий продаж Україні пов’язаного з F-16 обладнання орієнтовною вартістю на суму 310 мільйонів доларів.

Президент Володимир Зеленський провів Ставку, де обговорювали розвиток ракетної програми, зокрема прискорення створення української балістики.

Принц Гаррі заявив, що не бачить можливості повернення до Великобританії разом із дружиною Меган Маркл та їхніми дітьми — принцом Арчі та принцесою Лілібет. Його коментар прозвучав після поразки в апеляційному суді щодо права на поліцейський захист під час перебування в країні.