Пильнуйте неохайних туристів: у Латвії опублікували поради з виявлення російських шпигунів

Джерело: The Guardian

Служба оборонної розвідки та безпеки Латвії (MIDD) попередила громадян про можливу присутність російських шпигунів і диверсантів у країні та оприлюднила поради, як їх розпізнати.

У щорічному звіті MIDD звернулася до майже двох мільйонів громадян із закликом пильнувати підозрілу поведінку осіб, котрих могли відправити з Росії.

Серед можливих ознак агента, що “пішов у підпілля”, вказано неохайну зовнішність та “недостатню гігієну”. Також варто насторожитися, якщо незнайомці проявляють надмірну цікавість у розмовах, мають коротку військову стрижку або виглядають як туристи, які не орієнтуються на місцевості, але мають із собою спорядження для виживання – зокрема спеціальні медичні аптечки, карти або рації.

MIDD пояснює: такі ознаки можуть допомогти громадянам викривати агентів, які можуть вивчати розташування “критичної інфраструктури та військових об’єктів” з метою диверсій, підготовки вбивств або провокування заворушень.

У звіті мовиться, що російські спецслужби минулими роками вдосконалили методи маскування, і виявити диверсантів стало складніше.

Український досвід показує, що російські спецслужби здатні адаптуватися до середовища та обставин, у яких використовуються розвідувально-диверсійні групи. Їхні учасники можуть не відповідати класичному профілю розвідника-диверсанта, – зазначають у звіті.

Такі агенти можуть діяти групами поблизу стратегічних об’єктів, видаючи себе за гуманітарних працівників або ночуючи у віддалених місцях без жодної зацікавленості у природі.

Водночас MIDD закликає громадян не вдаватися до самосуду або самостійних дій у разі підозри. У таких випадках варто повідомляти поліцію або військових, котрі мають необхідні повноваження та підготовку.

  • Росія створила новий підрозділ спецслужб, завданням якого є проведення диверсій та атак на території Європи та за її межами. За даними західних розвідок, цей підрозділ діє під назвою Департамент спеціальних завдань (SSD) і базується у військово-розвідувальному штабі на околиці Москви, у комплексі “Акваріум”.
  • Королівська прокуратура Великої Британії висунула звинувачення проти п’яти осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь Росії.
  • Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії,  і з того часу перебувають під вартою.

12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.

За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.

Швеція готується орендувати камери у в’язницях Естонії, оскільки в країні не вистачає місць для ув’язнених.

Народний депутат Микола Княжицький розповів про інцидент під час Конференції з питань відновлення України 2025 у Римі. Так, українку Марію Гурську, що керувала групою польських медійників, не допустили до заходу, бо Посольство України в Італії не дало їй акредитації.

Народні депутати з фракцій “Європейська Солідарність” та “Голос” зареєстрували проєкт Постанови ВР з вимогою до Уряду негайно виконати норми закону і призначити керівника БЕБ, визначеного на прозорому і чесному конкурсі – Олександра Цивінського.