Рада підтримала зупинення дії Конвенції про заборону протипіхотних мін

Джерело: Ярослав Железняк

Верховна Рада України підтримала зупинення для України дії Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення (відомої як Оттавська конвенція).

Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, відповідне рішення підтримали 299 депутатів, а 305 проголосували за термінове підписання законопроєкту.

29 червня президент Володимир Зеленський підписав указ №441/2025, яким доручив уряду розпочати процедуру виходу України з Оттавської конвенції.

Згідно з текстом указу, рішення ухвалене “з метою захисту територіальної цілісності та суверенітету України” та “виходячи з національних інтересів”. Документ також зобов’язує Кабінет міністрів невідкладно повідомити ООН про вихід із Конвенції, а контроль за виконанням рішення покладено на секретаря РНБО.

Попри те, що указ уже набрав чинності, сам вихід із конвенції відбудеться через шість місяців після офіційного повідомлення Організації Об’єднаних Націй.

Оттавська конвенція була підписана у 1997 році. Україна приєдналась до неї у 2005-му.

Протипіхотні міни – це вибухові пристрої, призначені для ураження людей. Вони вибухають після контакту або в разі дистанційного підриву. Часто мають малий розмір, добре маскуються в траві чи ґрунті, і здатні залишатися активними десятки років. Бувають фугасні – із сильним вибухом, або осколкові – з уражаючими елементами. Деякі типи, як-от “Пелюстка” або “міна-жаба” ОЗМ-72, можуть калічити або вбивати людей на великій площі.

Росія, яка не є учасницею Оттавської конвенції, активно застосовує протипіхотні міни проти України. Зокрема, використовуються міни типу ПФМ-1 (“Пелюстка”), які часто призводять до травмування цивільних, включно з дітьми. Українські військові неодноразово повідомляли про масове мінування полів, доріг і навіть житлових кварталів на деокупованих територіях.

Видавництво Ian Fleming Publications запропонувало автору кримінальних романів Майку Крейвену написати нову пригодницьку книгу, в якій шпигун Джеймс Бонд навчає 12-13-річних дітей бути агентами 00.

Група вчених з Університету Квінсленда, Університету Нового Південного Уельсу (обидва в Австралії) і Технологічного університету Наньянга в Сінгапурі розробили жуків-кіборгів, що можуть стати корисними у пошуку людей під завалами.

Полковнику Збройних сил України повідомили про підозру у розтраті більш як 2,9 млн грн під час закупівлі деревини для військових потреб.

Засновник Meta Марк Цукерберг заявив, що компанія спрямує сотні мільярдів доларів на будівництво великих центрів із обробки даних зі штучним інтелектом у США.

Суддя Печерського суду Києва Світлана Гречана задовольнила клопотання обвинувачення про запобіжний захід Віталію Шабуніну — активісту та керівнику громадської організації “Центр протидії корупції”.