Рада ухвалила закон про громадянство для іноземців-добровольців

Джерело: картка законопроєкту

Верховна Рада ухвалила закон щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, котрі беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України. За ухвалення законопроєкту №9585 проголосувало 315 нардепів.

У пояснювальній записці мовиться, що з початком російсько-української війни багато іноземних громадян виявили бажання добровільно захищати Україну зі зброєю в руках. Цією можливістю скористалися сотні іноземців, зокрема громадяни Російської Федерації, Грузії.

Після припинення контракту про проходження військової служби такі іноземці за наявності підстав мають право на отримання дозволу на імміграцію або набуття громадянства України. Але для цього потрібно мати дійсний паспортний документ іноземця. Якщо ж строк його дії закінчився, то такі люди не можуть звернутися до компетентних органів, зокрема, в Росії, бо в разі повернення їм загрожують тюремні строки та навіть смертна кара.

Законом передбачено:

  • можливість отримання дозволів на імміграцію або набуття громадянства України на підставі паспортних документів, строк дії яких закінчився, а також можливість отримання посвідок на тимчасове проживання іноземцями та особами без громадянства, залученими до захисту України у складі сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади, урегулювати свій правовий статус перебування на території України;
  • члени сім’ї осіб, які уклали контракт про проходження служби у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України, матимуть право на отримання посвідки на тимчасове проживання;
  • громадяни Російської Федерації та громадяни Республіки Білорусь, які в період з 24 лютого 2020 року набули громадянство України відповідно до Закону України «Про громадянство України» і подали зобов’язання припинити іноземне громадянство, зобов’язані будуть подати документ про припинення іноземного громадянства протягом року з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо строк виконання такого зобов’язання вже сплив;
  • особи, які набули громадянство України під час воєнного стану і подали зобов’язання про складання іспитів з основ Конституції України, історії України та на рівень володіння державною мовою та які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, матимуть право виконати взяте зобов’язання протягом двох років з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Якщо строк зобов’язання спливає після одного року з дня припинення чи скасування воєнного стану, то документ про припинення громадянства подається у строк, на який взято зобов’язання, тобто протягом двох років.

Розгляд та прийняття заяв про набуття громадянства України від громадян Російської Федерації припинено до спливу одного року з дня припинення або скасування воєнного стану, крім:

– осіб, які мають визначні заслуги перед Україною чи прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, їх подружжя;

– осіб, які в установленому законодавством України порядку проходять / проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, у тому числі які нагороджені державною нагородою України, їх подружжя;

– осіб, які в установленому законодавством України порядку проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України, контракт яких припинено (розірвано) у зв’язку з неможливістю проходження військової служби за станом здоров’я, їх подружжя;

– осіб, які були залучені до захисту України у складі сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади, їх подружжя;

– неповнолітніх дітей, які мають законні підстави для набуття громадянства України.

Вищезазначені особи та їх подружжя, крім тих, які були залучені до складу сил територіальної оборони або добровольчих формувань територіальної громади, які набули громадянство України в період з 1 січня 2018 року і не змогли виконати зобов’язання про припинення іноземного громадянства, зможуть протягом одного року з дня набрання чинності Законом подати декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Передбачається також усунення колізій у Законі України “Про громадянство України” у зв’язку з прийняттям Закону України від 21 березня 2023 року № 2996-IX “Про внесення змін до законів України “Про громадянство України” та “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо умов прийняття до громадянства України”.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.