Рак апендикса стрімко зростає серед міленіалів і покоління X – дослідження

Вчені зафіксували різке зростання випадків рідкісного виду раку – раку апендикса – серед представників покоління X та старших міленіалів. Про це йдеться у новому дослідженні, процитованому в журналі Health.

Згідно з результатами аналізу, кількість діагнозів утричі зросла серед людей, народжених у 1970-х – на початку 1980-х років, і вчетверо – серед тих, хто народився між 1981 та 1990 роками. Дані базуються на 4858 випадках, зафіксованих у США між 1975 та 2019 роками.

“Це підтверджує наші спостереження за останні роки – кількість діагнозів дійсно зростає”, – зазначив доктор Гарретт Неш, хірург онкологічного центру Слоуна-Кеттерінга.

Попри тривожну динаміку, рак апендикса залишається вкрай рідкісним захворюванням – у США щороку його діагностують у 1–2 осіб на мільйон.

Апендикс – невеликий відросток кишечника, функція якого досі повністю не вивчена. Існує два основні типи раку апендикса: нейроендокринний рак – найпоширеніший, розвивається з клітин, що виробляють гормони травлення; епітеліальний рак – вражає тканини, які вистилають апендикс.

Як і де знаходиться апендикс. Джерело: ПоглядUA

Найчастіше рак виявляють випадково – після видалення апендикса через апендицит.

“Якщо пухлина обмежена апендиксом – шанси на повне одужання дуже високі”, – пояснює доцентка Андреана Головатий з Університету Вандербільта, керівниця дослідження. “Але якщо апендикс розривається – ракові клітини можуть поширитися черевною порожниною”.

Причини зростання частоти виявлення раку апендикса досі не визначені. Серед можливих – вплив навколишнього середовища, дієта, спосіб життя, антибіотики та токсини, що можуть впливати на ШКТ молодих людей.

“Це, найімовірніше, цілий набір чинників, які разом і спричиняють тенденцію”, – припускає Головатий.

Важливо, що зростання кількості випадків не пов’язане з більшою кількістю операцій з видалення апендикса, тобто йдеться про реальний приріст захворюваності.

У більшості випадків рак апендикса не проявляє симптомів до пізніх стадій. Але серед можливих ознак: біль у животі або тазу, здуття, нудота, блювота, різке збільшення об’єму талії, рідина в черевній порожнині або загальна слабкість.

“На жаль, чимало випадків виявляються вже на IV стадії”, – зазначає Неш. Він додає, що дуже важливо бути уважним до будь-яких змін у самопочутті та розповідати про них своєму лікареві.

Дослідження австралійських науковців підтвердило, що отрута медоносних бджіл здатна ефективно знищувати клітини раку молочних залоз менш ніж за 60 хвилин, не пошкоджуючи при цьому здорові клітини.

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина оголосила про завершення своєї каденції на посаді, висловивши вдячність за можливість служити державі та наголосила, що курс України на членство в ЄС і НАТО вже визначений і є незворотним.

Влада польського міста Кельце висловила повну солідарність з Вінницею, засудивши російську дронову атаку у ніч на 16 липня. Удар, серед іншого, знищив заклад компанії Barlinek, штаб-квартира якої знаходиться в Кельцях.

Європол повідомив про знешкодження російського хакерського угруповання NoName057(16), яке причетне до кібератак по всій Європі. Внаслідок масштабної операції під кодовою назвою Eastwood вдалося вивести з ладу понад 100 серверів угруповання у різних країнах світу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 16 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 112 бойових зіткнень.