Рак апендикса стрімко зростає серед міленіалів і покоління X – дослідження

Вчені зафіксували різке зростання випадків рідкісного виду раку – раку апендикса – серед представників покоління X та старших міленіалів. Про це йдеться у новому дослідженні, процитованому в журналі Health.

Згідно з результатами аналізу, кількість діагнозів утричі зросла серед людей, народжених у 1970-х – на початку 1980-х років, і вчетверо – серед тих, хто народився між 1981 та 1990 роками. Дані базуються на 4858 випадках, зафіксованих у США між 1975 та 2019 роками.

“Це підтверджує наші спостереження за останні роки – кількість діагнозів дійсно зростає”, – зазначив доктор Гарретт Неш, хірург онкологічного центру Слоуна-Кеттерінга.

Попри тривожну динаміку, рак апендикса залишається вкрай рідкісним захворюванням – у США щороку його діагностують у 1–2 осіб на мільйон.

Апендикс – невеликий відросток кишечника, функція якого досі повністю не вивчена. Існує два основні типи раку апендикса: нейроендокринний рак – найпоширеніший, розвивається з клітин, що виробляють гормони травлення; епітеліальний рак – вражає тканини, які вистилають апендикс.

Як і де знаходиться апендикс. Джерело: ПоглядUA

Найчастіше рак виявляють випадково – після видалення апендикса через апендицит.

“Якщо пухлина обмежена апендиксом – шанси на повне одужання дуже високі”, – пояснює доцентка Андреана Головатий з Університету Вандербільта, керівниця дослідження. “Але якщо апендикс розривається – ракові клітини можуть поширитися черевною порожниною”.

Причини зростання частоти виявлення раку апендикса досі не визначені. Серед можливих – вплив навколишнього середовища, дієта, спосіб життя, антибіотики та токсини, що можуть впливати на ШКТ молодих людей.

“Це, найімовірніше, цілий набір чинників, які разом і спричиняють тенденцію”, – припускає Головатий.

Важливо, що зростання кількості випадків не пов’язане з більшою кількістю операцій з видалення апендикса, тобто йдеться про реальний приріст захворюваності.

У більшості випадків рак апендикса не проявляє симптомів до пізніх стадій. Але серед можливих ознак: біль у животі або тазу, здуття, нудота, блювота, різке збільшення об’єму талії, рідина в черевній порожнині або загальна слабкість.

“На жаль, чимало випадків виявляються вже на IV стадії”, – зазначає Неш. Він додає, що дуже важливо бути уважним до будь-яких змін у самопочутті та розповідати про них своєму лікареві.

У Покрові Дніпропетровської області дворічна дівчинка випала з четвертого поверху багатоповерхівки.

Американський актор Вілл Сміт зізнався, що відмовився від головної ролі у стрічці Крістофера Нолана “Початок”, оскільки не зрозумів концепцію фільму.

У Києві зросла кількість постраждалих унаслідок масованої атаки Росії уночі 10 липня.

У четвер, 10 липня, на території Литви впав невідомий безпілотник, який залетів до країни з Білорусі. Дрон схожий до російської “Гербери”.

Згідно з підрахунками вчених з Імперського коледжу Лондону та Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, за десять днів близько 2 300 людей померли через спеку у 12 європейських містах.