Реактор ЗАЕС «може вибухнути будь-якої миті; ми просто не знаємо коли» – Politico з посиланням на міністра енергетики України
Джерело: Politico
Голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) ООН зазначив, що російські війська, які окупували Запорізьку АЕС в Україні, розмістили вибухові міни поблизу об’єкта.
“Наявність такої вибухівки на майданчику суперечить стандартам безпеки МАГАТЕ та інструкціям з ядерної безпеки та створює додатковий психологічний тиск на персонал станції”, — заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Попередження Гроссі прозвучало в той момент, коли Україна також заявила щодо намірів Росії підірвати Запорізьку атомну електростанцію.
“Він може вибухнути будь-якої миті; ми просто не знаємо коли. Росіяни повністю відключили нас від систем моніторингу безпеки. Ми довіряємо нашій військовій розвідці та експертам МАГАТЕ на місці. Але ми не контролюємо станцію, і це викликає тривогу”, – заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Українська влада неодноразово попереджала світову спільноту про потенційну небезпеку на окупованій Росією ЗАЕС.
“Нам ніхто не вірив, [що] Росія може зробити таке, як підірвати дамбу. І подивіться, що сталося. ЗАЕС завжди в центрі уваги, Росія так і не отримала покарання. Жодних санкцій щодо її атомної енергетики не вводилося”, – сказав Галущенко.
Оскільки українські війська просуваються в Запорізьку область, українська влада побоюється, що росіяни можуть спробувати створити диверсію на ЗАЕС, щоб зупинити контрнаступ, додав міністр.
“Добре, що вони [МАГАТЕ] там, виконують свою роботу. Але хотілося б, щоб вони як технічні спеціалісти пояснили, чому порушується більшість протоколів безпеки. Експерти роблять свою роботу… Російська окупація є основною причиною, чому ЗАЕС знаходиться в постійній небезпеці”, – пояснив Галущенко.
- Представники постійної моніторингової місії на Запорізькій АЕС не мають можливості перевірити усі важливі для безпеки станції системи та обладнання.
- Станом на 20 липня 2023 року енергоблок №5 Запорізької АЕС продовжує експлуатуватися у режимі “гарячого зупину”, що є порушенням вимог ліцензії на експлуатацію цієї ядерної установки.
- Через небажання працівників Запорізької атомної електростанції співпрацювати з окупантами росіянам доводиться привозити на станцію працівників “Росенергоатому”.
16 січня міністр закордонних справ Андрій Сибіга провів переговори у Києві зі своїм нідерландським колегою Каспаром Вельдкампом, котрий повідомив про виділення 27 млн допомоги: кошти скерують на енергетику та оборону.
ДБР завершило досудове розслідування щодо правоохоронця з Чернівецької області, котрий допомагав військовозобов’язаним нелегально перетинати кордон з Румунією.
16 січня глава Росії Володимир Путін підписав указ про проведення військових зборів для громадян, котрі перебувають у запасі.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 16 січня. Загалом від початку цієї доби відбулося 131 бойове зіткнення. Найбільша кількість боїв відбулася на Покровському та Курському напрямках.
Громадянин Німеччини Штефан Дюрр, котрий понад 20 років займається виробництвом молока в Росії, отримав російський державний орден Дружби “за заслуги в галузі сільського господарства”.