Режим Путіна може бути ближчим до краху, аніж здається – The Telegraph
Джерело: The Telegraph
Амброз Еванс-Прічард, оглядач світової політики та економіки, вважає, що режим російського президента Володимира Путіна може бути близьким до краху, зважаючи на економічну ситуацію всередині РФ.
Поки Україна повільно програє на полі бою, РФ такими ж темпами програє у своїй економіці. Доходів Кремля від експорту нафти недостатньо, аби продовжувати підтримувати інтенсивну війну, а позичити кошти Путіну ніхто не погодиться.
За оцінками оглядача, воєнна економіка РФ зараз нагадує дисфункціональну воєнну економіку Німеччини 1917 року, в якій закінчились кваліфіковані фахівці, і яка впала нижче ватерлінії після трьох років блокади.
“Стратегічна перемога Путіна в Україні була далеко не неминучою два тижні тому. Вона стала менш неминучою зараз, коли розвалився режим Асада, як картковий будинок, підірвавши довіру до Путіна на Близькому Сході та в Сахелі. Він нічого не зміг зробити, щоб врятувати свого єдиного державного союзника в арабському світі”.
На думку Тіма Еша, регіонального експерта Bluebay Asset Management і співробітника Chatham House, тепер межі військової потужності Росії стали зрозумілі. Новим господарем регіону стала Туреччина, яка повинна була втрутитись, аби врятувати російських генералів з Сирії.
“Путін тепер йде на мирні перемовини по Україні з позиції слабкості”, – вважає Еш.
Антон Барабашин з Riddle Russia вказує на те, що не варто Путіну сподіватись і на милість з боку новообраного президента США Дональда Трампа. Він нагадав, що за час першого президентства Трампа ввів 40 раундів санкцій проти Росії і перед камерами заперечив свої дружні стосунки з Путіним.
Хоча Кремль сподівався, що вибори у США завершаться місяцями безчинств, які б дискредитували американську демократію, та насправді реальність стала жорстким розчаруванням.
За словами Барабашина, зараз у Росії очікують на ультиматум від Трампа: мовляв, якщо Зеленський відмовиться від перемовин – США припинять допомагати Україні, а якщо вагатиметься Путін – Штати збільшать допомогу Україні і почнуть “бомбардувати” економіку РФ.
Російська економіка утримувала позиції упродовж двох років від повномасштабного вторгнення, але третій рік війни став важчим. Центробанк РФ вже підняв процентну ставку до 21%.
“Економіка не може існувати так довго. Це колосальний виклик для бізнесу та банків”, – сказав гендиректор Сбербанку РФ Герман Греф.
Сергій Чемезов, голова оборонного гіганта “Ростех”, заявив, що грошовий тиск стає небезпечним.
“Якщо ми будемо так продовжувати, більшість компаній фактично збанкрутують. При ставках понад 20% я не знаю жодного підприємства, яке могло б приносити прибуток, навіть торгівлі зброєю”, – сказав він.
Намагання Кремля вкладатись виключно в оборонно-промисловий комплекс (ОПК) знищить решту економіки країни, тим паче на тлі того, що з Росії виїхало близько 800 000 молодих фахівців, а на війні загинули чи зазнали поранень ще сотні тисяч росіян.
За даними російського міністра цифрових технологій, в країні вже не вистачає близько 600 000 ІТ-працівників. В оборонній промисловості – 400 000 вакантних позицій. Загалом нестача робочої сили – близько 5 млн осіб.
Загальний експортний прибуток Росії від усіх видів викопного палива становив близько 1,2 мільярда доларів на день у середині 2022 року. Вони падали протягом останніх 10 місяців поспіль і зараз ледве становлять 600 млн доларів, а цього – надто мало, щоб фінансувати військову машину, яка так чи інакше поглинає десяту частину ВВП.
Надходження від податку на нафту в листопаді впали до 5,8 млрд доларів, виходячи з середньої ціни на нафту Urals близько 65 доларів за барель. Ця ціна може впасти ще нижче. Росія пережила початок цінової війни з Саудівською Аравією на азійських ринках.
Путін проводить рейд у Фонді національного добробуту, щоб покрити дефіцит. Його ліквідні активи впали до 16-річного мінімуму в 54 мільярди доларів. Його золоті запаси впали з 554 до 279 тонн за останні 15 місяців. Фонд залишився з неліквідними активами, які неможливо викристалізувати, наприклад, часткою акцій Аерофлоту.
Довгоочікуване зростання цін на нафту все ніяк не відбудеться. JP Morgan заявив, що надлишок світових постачань наступного року досягне 1,3 мільйона барелів на день через зростання видобутку сланців у Бразилії, Гаяні та США.
Відтак Роснефть вже закликала Путіна готуватись до того, що у 2025 році барель нафти коштуватиме 45-50 доларів. З поправкою на інфляцію, це відповідає рівням, які довели до банкрутства Радянський Союз у 1980-х роках.
За оцінками Міжнародного енергетичного агентства, знижка на нафту марки Urals у 2023–2024 роках становила в середньому 15 доларів США, позбавляючи Путіна 75 мільйонів доларів на день експортних доходів.
Проблеми у Кремля виникають і в інших галузях, зокрема у галузі озброєння.
Росія може обійти технологічні санкції, але її системи налаштовані на західні напівпровідники. Ці чипи не можуть бути легко замінені китайськими постачальниками – навіть якщо вони готові ризикнути вторинними санкціями США (хоча більшість не готові). Мікросхеми купуються за високу ціну на світовому чорному ринку і є ненадійними.
Українські військові помітили, що російські безпілотники Герань-2 виходять з-під контролю. The Washington Post повідомляє, що пристрої лазерного наведення на російських танках Т-90М “таємничим чином зникли”, що значно знизило можливості.
Міністерство промисловості намагалося розробити аналоги для заміни чипів від Texas Instruments, Aeroflex і Cypress, але в жовтні визнало, що всі три тендери провалилися.
Олексій Новосьолов з компанії Milandr сказав, що Росія не може отримати ізоляторні технології, необхідні для виробництва мікросхем 90 нанометрів або менше. Це темні віки.
Три тижні тому США затягнули петлю, запровадивши санкції проти Газпромбанку та понад 50 російських банків, пов’язаних із глобальними транзакціями. Це значно ускладнило можливість Росії торгувати енергією та купувати технології на чорному ринку. Це ненадовго обвалило рубль, який зараз коливається на позначці 100 рублів за долар.
Китайські банки припинили приймати російські картки UnionPay. Китайська преса повідомляє, що експортери відмовилися від російських сайтів електронної комерції, оскільки комісії за оплату через третіх сторін більше не покривають низьку норму прибутку. Дехто не зміг вивести свої гроші з Росії і зазнав великих збитків.
Оглядач наголосив, що мало хто міг передбачити крах СРСР, хоча до 1989 року там були всі ознаки економічного занепаду та імперського надмірного впливу.
“Режим Путіна ще не досяг цієї точки, але знадобиться лише ще одна зміна на Близькому Сході, щоб довести справу до головної точки. Якщо Саудівська Аравія знову вирішить наводнити світ дешевою сирою нафтою, щоб повернути собі частку ринку – як багато хто прогнозує – нафта впаде нижче 40 доларів, і Росія вийде з-під економічного контролю. Війна в Україні може закінчитися в Ер-Ріяді”.
- Через нестачу робочої сили Росія опинилась на межі своїх виробничих можливостей.
- Російська економіка перебуває у глибокій кризі через політику Кремля, спрямовану на підтримку війни проти України. У Білому домі заявили, що перспективи Росії залишаються похмурими, адже глава РФ Володимир Путін підриває економіку, нарощуючи бюджетні витрати на війну до рекордних показників пострадянської історії.
- Аналітики ISW вважають, що наступного року російську економіку очікують значні проблеми. Про це свідчать останні економічні кроки Кремля і стурбованість президента РФ Володимира Путіна.
Міноборони кодифікувало та допустило до використання у підрозділах Збройних сил України безпілотні авіаційні комплекси ZEUS і HADES українського виробництва.
Речник Генерального штабу ЗСУ Дмитро Лиховій повідомив, що під час вибухів у ТЦК в Рівному та Кам’янці-Подільському замовники дистанційно підірвали виконавців.
Нацполіція провела двоетапну спецоперацію з ліквідації злочинної організації, які легалізовувала через банківські рахунки тисяч підставних осіб мільйонні прибутки. Щомісяця зловмисники збували десятки кілограмів амфетаміну.
Федеральний суд у Меріленді заблокував спробу президента США Дональда Трампа позбавити автоматичного громадянства дітей, народжених на території Сполучених Штатів від батьків без легального статусу або тимчасових іммігрантів.
На сайті Верховної Ради України зареєстрована петиція з вимогою звільнити Данила Гетманцева з посади Голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики зокрема через законодавчі ініціативи нардепа.