РФ керувала енергетикою Болгарії під час будівництва «Турецького потоку» – дослідження

Джерело: Capital.bg

Згідно з дослідженням болгарського видання, яке спеціалізується на економічних питаннях – Capital.bg, у період 2018-2020 років Росія взяла під контроль енергетичний сектор Болгарії. 

Зазначають, що Болгарія під тиском Москви реалізувала бажання президента Росії Володимира Путіна щодо газового маршруту в обхід України, а саме йдеться про продовження “Турецького потоку”, за який Болгарія заплатила 3 ​​мільярди левів.

Нова партія витоку нових документів з листувань помічника віцеспікера Держдуми РФ Євгенія Зобніна, розповсюджених InformNapalm і розшифрованих болгарськими хакерами, підтверджує, що розроблялися різні варіанти, коли “Газпром експорт” може взяти проєкт під контроль, а “Газпромбанк” – профінансувати його, але залишити формального переможця тендера – саудівський консорціум “Аркад”. 

Документи “детально показують, як велися переговори між росіянами, арабами та болгарською стороною, як Росія агресивно нав’язує терміни, фінансує та просуває свої інтереси в Болгарії”.

“Головна мета, яка зрозуміла з оприлюднених документів, – якнайшвидше запустити газопровід, вочевидь, в обхід України”, – йдеться в матеріалі.

Згідно з дослідженням, 14 жовтня 2019 року, під час візиту президента Росії Володимира Путіна до Саудівської Аравії було узгоджено передачу контролю над проєктом газопроводу через Болгарію з консорціуму “Аркад” до російської сторони, представленої ТМК.

18 листопада 2019 року було підписано обов’язкову угоду про управління, і Росія виплатила саудівцям компенсацію в розмірі 50 мільйонів доларів, а потім ще 35 мільйонів доларів.

У другій половині 2020 року контроль над “Аркадом” було передано під управління російської сторони, включаючи фінансування.

“Відколи “Турецький потік” запрацював у Болгарії (початок 2021 року), він приніс прямі вигоди лише Росії – він забезпечує коридор для російського газу до Сербії та Угорщини в обхід України та робить болгарську енергетику дещо залежною”, – зазначили у виданні.

15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здобула престижну міжнародну премію імені Карла Великого за 2025 рік як “сильний голос Європи у світі”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.