РФ намагалась провести чергову ІПСО і завдати удару по співпраці України та МАГАТЕ

Джерело: Державна інспекція ядерного регулювання України

Росія намагалась провести чергову інформаційно-психологічну операцію в Україні та завдати удару по співпраці України та МАГАТЕ.

4 січня 2024 року у мережі Facebook та на декількох інтернет-ресурсах відбулося поширення так званої “думки незалежного експерта”, в якій стверджується про нібито підключення Запорізької АЕС до російської енергосистеми і що сталося це фактично на очах в експертів постійної моніторингової місії МАГАТЕ, які працюють на станції з вересня 2022 року.

У відомстві пояснили, що такі наративи, які подаються під виглядом “експертної думки”, є нічим іншим, як ворожою російською інформаційно-психологічною операцією, метою якої є поставити під сумнів роботу постійної моніторингової місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС, звинуватити експертів МАГАТЕ в прихильності до окупантів та зруйнувати досягнутий прогрес у співпраці між Україною та МАГАТЕ.

У Держатомрегулюванні наголосили, що станом на сьогодні, так само як протягом усього періоду окупації, Запорізька АЕС підключена до української енергетичної системи. Усі наявні ЛЕП потужністю 750 кВ та 330 кВ – частина української енергосистеми. Неодноразові спроби російських окупантів з’єднати ЗАЕС із російською енергосистемою були невдалими.

“Місія МАГАТЕ на ЗАЕС діє на запрошення України та здійснює свою роботу відповідно до планів та вимог, погоджених українською стороною. МАГАТЕ однозначно виходить з тієї позиції, що ЗАЕС – українська атомна станція. Зараз наша співпраця з МАГАТЕ перейшла на вищий рівень: ми отримуємо не лише об’єктивну інформацію про ситуацію та події на окупованій станції, а й маємо фахову оцінку експертів МАГАТЕ щодо стану безпеки окупованої Запорізької АЕС. Тому РФ не зацікавлена в поінформованості української сторони та всіма способами намагається завадити цій співпраці”, – зазначив в.о. голови Держатомрегулювання – головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

У відомсті вважають, що поширення в українському інформаційному просторі “зручних” для РФ наративів не є випадковими, а мають за мету завдати шкоди репутації України, негативно вплинути на співпрацю з міжнародними партнерами, спробувати зруйнувати міжнародну коаліцію на підтримку України в питанні необхідності деокупації та демілітаризації Запорізької АЕС та усієї території України.

“Відтак діяльність таких “експертів” має бути предметом розслідування для українських правоохоронних органів та спецслужб. Просимо ЗМІ з обережністю ставитися до подібних заяв “експертів” та перевіряти інформацію на офіційних ресурсах Держатомрегулювання, ДП НАЕК “Енергоатом”, Міністерства енергетики України та Міжнародного агентства з атомної енергії”, – наголосили у Держатомрегулюванні.

Триває 1097-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли 868 тисяч осіб.

Міністр закордонних справ Нової Зеландії Вінстон Пітерс оголосив про посилення санкцій проти російських компаній і підтримку відновлення та реконструкції України.

До Києва у третю річницю повномасштабного вторгнення РФ прибули низка лідерів країн Балтії, Європи та Канади.

У третю річницю повномасштабного вторгнення РФ Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що Сили оборони України повернули понад 50% території, окупованої росіянами після 24 лютого 2022 року, провели низку ефективних оборонних, а також наступальних операцій. 

Уряд Австралії запровадив цільові фінансові санкції та заборону на поїздки щодо 70 осіб, а також цільові фінансові санкції щодо 79 організацій. Це найбільший пакет санкцій проти Росії з боку Австралії з початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.